Porady prawne

 • Pytanie: Pytanie: Podpisałem z developerem umowę na budowę lokalu. Jest to mieszkanie w bloku w łodzi. Lokal został przekazany mi w maju (bez mozliwości zasiedlenia - czyli tylko do remontu). Do dnia dzisiejszego developer nie zglosil budynku do odbioru przez nadzur budowlany (a jest to niezbedne do mozliwosci zamieszkania). W umowie nie jest napisane w jakim terminie developer powinien przekazac budynek do zasiedlenia od momentu przekazania lokalu. Co moge w tej sztuacji zrobic. Czy moge zadac odszkodowania od developera za przeciaganie odbioru budynku?
 • Odpowiedź: Aby odpowiedzieć na Pana pytanie konieczne jest zapoznanie się z treścią umowy.Zapewne możliwe będzie sformułowanie roszczenia z art.471 kc z uwagi na nienależyte wykonanie umowy przez dewelopera.

 • Pytanie: Witam. 5 lat temu miałem włamanie do mieszkania,niedawno otrzymałem list z prokuratury ze złapano włamywaczy,co mam zrobić żeby odzyskać fanty i pieniądze,założyć sprawę? Z góry dziękuje o pozytywne rozpatrzenie mojej sprawy. Pozdrawiam
 • Odpowiedź: W sprawie tej możliwe jest złożenie pozwu adhezyjnego to znaczy rozpatrywanego jednocześnie ze sprawą karną,jednak trzeba to zrobić przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy karnej.Jeżeli nie to termin na wniesienie pozwu do sądu cywilnego wynosi 10 lat od popełnienia przestępstwa.

 • Pytanie: Witam,mam 25 lat i od urodzenia wychowuje mnie mama,ojca nie znam,bo od 91 roku mieszka za granica.W 1991 r.miał przyznane alimenty w kwocie 5O zł do dzisiaj ponieważ nie ujawniał adresu i nie mozna mu było podnieść.Aktualnie dostałem pozew o zniesienie alimentów ,bo podląłem prace po studiach.Czy mobę wystąpić na tej sprawie o rekompensatę za lata kiedy studiowałem a nie mogłem podnieść alimentów Obecnie podjąłem studia podyplomowe i musze sporo zapłacic .Prosze o porade.
 • Odpowiedź: Wątpię aby doszło do rozprawy,bowiem obowiązek alimentacyjny wygasa z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat.Jednak gdyby doszło do rozprawy to nie ma możliwości dochodzenia roszczenia,, o którym Pan pisze,gdyż brak adresu zobowiązanego nie był przeszkodą aby wystąpić o podwyższenie alimentów np występując o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.

 • Pytanie: PytanieCzy można postawić ogrodzenie działki rolnej bez wyznaczenia granicy działki i bez zgody sąsiada?
 • Odpowiedź: Teoretycznie jest to możliwe jednak chyba nie byłoby to dobre posunięcie gdyż sąsiadowi służyłoby prawo domagania się przed sądem o ochronę posiadania bo ogrodzenie ograniczłoby jego prawo własności .Poza tym jak postawić ogrodzenie skoro nie wiemy gdzie przebiega granica działki?

 • Pytanie: Pytanie. czy można złożyć jakieś odwołanie , apelację (nie wiem jak się to nazywa) od zaocznego wyroku w sprawie o zachowek? dostałam decyzję sądu od powódek już po uprawomocnieniu - nie wiedziałam że była sprawa nie miałam żadnej informacji na ten temat.Kwota jakiej żądają jest wzięta chyba z "księżyca". Czy mam jeszcze jakąś możliwość "ruchu".Pismo od nich dostałam wczoraj. Bardzo proszę o szybką odpowiedz (bo z każdym dniem narastają odsetki). Miło że jest możliwość takiej porady u Was. Z wyrazami szacunku - pozdrawiam serdecznie
 • Odpowiedź: Od wyroku zaocznego przysługuje sprzeciw.Jednak gdy wyrok jest już prawomocny trzeba złożyć razem ze sprzeciwem wniosek o przywrócenie terminu do jego złożenia i w nim uzasadnić dlaczego nastąpiła zwłoka.Oczywiście przytoczone argumenty muszą przekonać Sąd.

 • Pytanie: Pytanie Akt oskarżenia przedstawiony osobie w marcu 2004 r. Przestępstwo - pomocnictwa - popełnione w okresie lipiec 1999 - marzec 2000 r., kiedy nastąpi przedawnienie karania?
 • Odpowiedź: Niestety kancelaria nie zajmuje się sprawami karnymi.

 • Pytanie: Pytanie: Sprawa dotyczy majątku mojej babci(75lat)Rodzice babci nie uregulowali prawa własności do działki i domu, nie zostawili testamentu. Babcia ma starszą siostrę która wyprowadziła się w 1945 r.zanim kupiona została sporna działka i wybudowany został na niej dom. Działkę kupowali rodzice babci(i babci siostry)w latach 50tych.Babcia cały czas mieszkała z rodzicami na tym placu(później domu)Po śmierci pradziadka babcia pomagała finansowo w budowie domu.Prababcia zmarła 28 lat temu.Babcia w domu tym mieszka do tej pory wraz ze swoją córką i zięciem.Babcia ma 2 córki. babcia chciałaby mieć całe prawo własności aby móc przepisać dom w testamencie mnie-wnuczce. Jak wygląda sprawa prawa do własności siostry mojej babci?Czy należą jej się prawa do tej nieruchomości, jaka część jej się należy?
 • Odpowiedź: Sprawa jest bardzo skomplikowana i nie nadaje się do odpowiedzi w tym trybie.Radzę zgłosić się z dokumentami do prawnika.

 • Pytanie: Witam mam pytanie dotyczące zachowku. W tamtym roku teściowie zapisali mi i mężowi dom z ziemią w zamian za dożywotnie korzystanie z domu itd. Mój mąż ma 4 rodzeństwa. 3 z nich została przepisana ziemia przez teściów jako darwizna, natomiast ostatnia siostra nie chiała aby jej przepisać ziemie ze względu na tożenie będzie mogła jej odrazu sprzedać. Mam pytanie czy należeć się będzie zachowek rodzeństwu od nas.
 • Odpowiedź: Tak rodzentwu będzie przysługiwało roszczenie o zachowek/oczywiście chodzi o rodzeństwo Pani męża/.

 • Pytanie: Pytanie Co to znaczy super ficies solo cedit czy jakoś tak?
 • Odpowiedź: Jest to maksyma z prawa rzymskiego i dotyczy prawa rzeczowego.Znaczy tyle ,że co na gruncie należy do właściciela gruntu.

 • Pytanie: Witam. Piszę do Państwa w imieniu koleżanki. Jest ona kilka lat po ślubie (tylko cywilny), posiada ona jedno dziecko z poprzedniego związku z obecnego związku nie ma dzieci. Mieszkała ze swoim mężem w domu jej mamy, więc mieszkanie nie będzie do podziału. Chce się z nim rozwieść ponieważ ich stosunki bardzo się oziębiły, kłamał ja i najprawdopodobniej doszło do zdrady. Jedynym sporem jest samochód zakupiony w trakcie trwania związku. Sprawa wygląda tak, że jej mama wzięła kredyt gotówkowy na ten samochód. Pieniądze dała córce (mojej koleżance) i tak kupili samochód. Właścicielem samochodu natomiast na umowie kupna/sprzedaży jest jej mąż. Pytanie jest takie czy i jak powinnie podzielić majatek? Ona chciała by aby on zachował samochód, a jej oddał połowę jego wartości. Jaki powinna zastosować rodzaj pozwu? Bo jak mi wiadomo są różne. bez orzekania o winie, lub z orzeczeniem o winie. podsumowując, chciał bym wiedzieć jak jej pomóc, jaki pozew napisać, nie chce ona od neigo nic, poza podziałem majątku ( w tym przypadku samochodu). Serdecznie dziękuje za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam. Z wyrazami szacunku Wiktor M.
 • Odpowiedź: Jeżeli małżonkowie nie zawierali umowy o rozdzielności majątkowej małżeńskiej to w sprawie o rozwód powinni wnosić o podział majątku wspólnego /samochód/ i wtedy udawadniać przed sądem sposób jego nabycia.Pana siostra powinna wnieść pozew o rozwód z winy męża i to przed sądem udowodnić.

 • Pytanie: Mam pytanie. W jakim terminie od wydania wyroku przez sąd staje się on prawomocny?
 • Odpowiedź: Od wydania wyroku stronie przysługuje 7-dniowy termin na złożenie wniosku o uzasadnienie i po jego otrzymaniu z Sądu jest 14 dni na wniesienie apelacji.Jeżeli strona nie wnosi o uzasadnienie wyroku to ma 21 dni na złożenie apelacji.Termin liczy się od dnia wydania orzeczenia.

 • Pytanie: PytanieWitam. Proszę o informację w poniższej sprawie. Jestem po rozwodzie trzy lata. Do tej pory nie został przeprowadzony podział majątku. W czasie małżeństwa wybudowałem domek letniskowy na gruncie dzierżawnym. Po rozwodzie była żona wywiozła z niego całe wyposażenie, pozostały tylko puste meble i ściany. Wyposażyłem domek od nowa w to co jest tam niezbędne do przebywania. Ponadto od momentu rozwodu ponoszę wszystkie koszty związane z opłatami tj dzierżawa ( dzierżawa ziemi od momentu rozwodu jest już tylko na mnie ), składki członkowskie ,raty za zakup nowego hydroforu ( hydrofor doprowadza wodę do kilkunastu domków ) oraz ponoszę co rusz wydatki na remont domku tj nowe pokrycie dachu ( przeciekał i zalewał pokoje ), okna trzeba było wymienić, teraz właściciel gruntu domaga się założenia własnego szamba więc czeka mnie znowu wydatek około 2000 zł itp itd. Była żona pomimo , że ukradła to co było naszą wspólną własnością, pomimo że nie włożyła ani złotówki w ten domek od momentu rozwodu to teraz jeszcze chce z niego korzystać. Moje pytanie: czy ma prawo tam przyjeżdżać? domek jest nasz wspólny ( chociaż na chwilę obecną to jej są wspólne tylko ściany ) ale ziemia na którym on stoi jest tylko przeze mnie dzierżawiona, tylko na mnie jest umowa. Czy w takim razie ma ona prawo wejść do niego bez mojej zgody?
 • Odpowiedź: Nie musi Pan wpuszczać byłej żony.Należy jednak pomyśleć o sprawie o podział majątku.Dlatego proszę zbierać wszelkie dowody dotyczące kosztów utrzymania działki.

 • Pytanie: Od roku dostaję alimenty z Funduszu Alimentacyjnego.Gdy w zeszłym roku składałam do komornika wniosek o wydanie mi zaświadczenia o nieściągalności alimentów od byłego męża podałam miejsce zamieszkania mojego byłego (nasze mieszkanie).Przez ten rok odbyła się sprawa o eksmisję byłego męża i od kilku miesięcy już tu nie mieszka,jest wymeldowany .Raczej nigdzie nie mieszka,jest bezdomny,jego miejsce pobytu nie jest mi znane.czy w związku z tym będę miała jakiś problem z dalszym otrzymywaniem alimentów z Funduszu? Czy nie ma to żadnego znaczenia? Boję się teraz powiadomić komornika że były już tu nie mieszka,że nie znając miejsca jego pobytu wstrzymają wypłacanie alimentów... Proszę o odpowiedż: czy to że nie wiem gdzie były mąż przebywa i mieszka ma jakiś wpływ na ew.wstrzymanie wypłacania pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego?
 • Odpowiedź: Nie musi się Pani martwić.Fundusz stworzono właśnie m.in. dla takich sytuacji jak w Pani opisie.

 • Pytanie: Od ponad 10 miesięcy pod moim blokiem stoi samochód na angielskich numerach. Nie jest używany, a blokuje miejsce parkingowe. Co mogę z tym zrobić? Z poważaniem, Jarosław Telehojna.
 • Odpowiedź: Koniecznie proszę powiadomić Policję.

 • Pytanie: Witam!Mam do pana takie pytanie.Sąd stwierdził mi spadek po zmarłym ojcu.Problem jest taki,że matka ojca przed śmiercią zapisała wszystko swojemu innemu wnuczkowi?Czy można coś z tym zrobić i jak to wszystko możliwe jest?
 • Odpowiedź: Spadek zostaje otwarty z chwilą śmierci spadkodawcy.W związku z tym spadek po żonie ojca będzie aktualny dopiero po jej śmierci,a zatem obecnie spadek po ojcu podlega podziałowi między Panią ,a żonę ojca.

 • Pytanie: Pytanie Czy na studia podyplomowe muszę mieć skierowanie od pracodawcy? Jak go nie dostane to czy jakieś zwolnienie n a zajęcia mi się należy?
 • Odpowiedź: To zależy od umowy z pacodawcą.

 • Pytanie: Witam Czy na czas rozprawy o obniżenie alimentów (pozew ma być złożony przez ojca dziecka) fundusz alimentacyjny wstrzyma wypłacanie mi pieniędzy? Mam decyzję o wypłacaniu ich do września 2012 na podstawie poprzedniego wyroku zasądzającego alimenty. Bardzo Proszę o odpowiedz, ponieważ chodzi o niepełnosprawne dziecko, które zostanie ewentualnie bez pieniędzy na leki. Z góry dziękuję. Elżbieta M
 • Odpowiedź: Nie zostanie wstrzymana wypłata.

 • Pytanie: Pytanie Moja ex. żona wystąpiła z pozwem do Sądu o podwyższenie alimentów. Otrzymałem odpis pozwu 2 września br. Sprawa odbyła się 21 września. Przed Sądem podpisaliśmy ugodę, podwyższającą alimenty o 400 zł.( w pozwie chciała podwyższenia o kwotę 800 zł) Alimenty za wrzesień zapłaciłem w wysokości sprzed ugody. Czy jestem zobowiązany wyrównać kwotę za wrzesień, o różnicę wynikającą z ugody z 21 września? Ex żona domaga się tego. Proszę o odpowiedź.
 • Odpowiedź: Żeby odpowiedzieć na to pytanie należałoby zapoznać się z treścią ugody bo ta treść decyduje o tym od kiedy podwyższono alimenty-proszę porównać datę zawarcia ugody z datą wymagalności alimentów.

 • Pytanie: wraz z zona mielismy sadowy podzial majtku zona we wspulnym mieszkaniu nie mieszka od 3 lat ja zajmuje 1 pokuj reszta pokoi jest zamknieta na klucz przez zone nadmieniam ze zona posiada klucz do mieszkania ja swuj pokój tagze zamykam na klucz sad postanowil przyznac mieszkanie zonie a mnie splacis w 6 ratach 1 rata za pó l roku zlozylem apelacje by sprzedac to mieszkanie ewentualnie zadalem splaty w 2 ratach tez chce godnie zyc w 1 postanowieniu sad nakazal mi tam mieszkac do uzyskania lokalu socjanego mimo ze tak jest zona pod moja nieobecnos wymienila zamki npo interwencji policji nie moglem nawet zabrac osobistych rzeczy bo nie chciala mnie wpuscis co moge zrobic apelacja w toku jest faky jestem tam zameldowany zona wpuscic nie chce mimom ze sad nakazal mi tam mieszkac
 • Odpowiedź: Jeżeli w wyroku o podziale ma Pan prawo do zamieszkiwania w lokalu wspólnym to może Pan to egzekwować n.p. można złożyć wniosek do sądu o nakazanie żonie respektowania postanowień wyroku-do wniosku trzeba dołączyć wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności-dostanie Pan to w sądzie.Może też Pan wzywać Policję i w jej obecności wejść do domu.

 • Pytanie: jestem w trakcie rozwodu zona nie mieszka ze mna mieszkanie jest wspulne pewnego dnia wymienila z zamki nie chciala wpuscic otworzyla muj pesprawnie laptop przejrzala zdjecia na kturych jestem ze znajoma na wakacjach czy moze to wykorzystac do rozwodu nie jestem z zona od 3 lat dopiero nie dawna poznalem nowa kobieta czy to mi zaszkodzi w sadzie
 • Odpowiedź: Dopóki nie ma orzeczenia o rozwodzie to jesteście Państwo małżeństwem i oczywiście te zdobyte przez żonę zdjęcia mogą zaszkodzić co do orzeczenia o winie za rozkład pożycia.W mieszkaniu może Pan przebywać i przy zmianie zamków przez żonę należy korzystać z pomocy Policji przy wchodzeniu do niego,aby nie narazić się na zarzuty o charakterze karnym np posądzenie o kradzież i.t.p.

 • Pytanie: Pytanie Mój chłopak jest po rozwodzie i ma dwoje dzieci.Jego była żona obecnie nie pracuje,ale w listopadzie idzie do pracy. Tomek zarabia ok 2000 zł na dzieci płaci 700 zł a do tego płaci raty za sprzęty AGD na które zaciągnął kredyt jak byli małżeństwem. Raty wynoszą 400 zł l, do tego musi dojechać do pracy z czego płaci na paliwo ok 400 zł. Co dwa tygodnie zabiera regularnie dzieci do siebie na weekend. Pozostaje mu ok.500 zł. Jego była żona złożyła wniosek o podwyższenie alimentów. Jaka jest szansa żeby sąd nie podwyższył mu alimentów? Czy można napisać jakieś pismo które to uniemożliwi?
 • Odpowiedź: W przypadku gdy Pani chłopak otrzyma pozew w tej sprawie należy udokumentować w odpowiedzi na pozew wszystkie wydatki i jeżeli jest tak jak Pani pisze to pozew powinien zostać oddalony.

 • Pytanie: witam moj tato zginal w wypadku pozostawil po sobie miszkanie na ktore spisal testament byl ok 7mies po slubie cywilnym czy nalezy sie jej zachowek ?jesli tak to czy jest cos co moglo by ja dyskfalifikowac?dodam ze mieszkanie sam odziedziczyl w drodze spadku po swojej mamie ale w testamencie nikogo nie wydziedziczal z gory dziekuje za odpowiedz
 • Odpowiedź: Zachowek przysługuje wszystkim spadkobiercom ustawowym,w związku z tym także żonie po zmarłym,chyba że nie wystąpi o niego.

 • Pytanie: witam. mam pytanie jak powinien wyglądać list który mam wysłać do ojca mojej córki żeby dobrowolnie uznał dziecko?w sądzie mi powiedzieli tylko że mam mu wysłać list że albo uzna dziecko albo będą robione badania za które on zapłaci ale nie wiem jak to napisać żeby było dobrze
 • Odpowiedź: To ma być normalne wezwanie do uznania dziecka ze wskazaniem daty urodzenia dziecka,miejsca jego urodzenia,nazwiska i imienia matki jej miejsca zamieszkania oraz terminu w jakim ma dojść do uznania np 30 dni od daty pisma wzywającego.Pismo należy wysłać listem poleconym.

 • Pytanie: Mam takie pytanie ... moja siostra 3 lata temu dostala od taty w darowiznie dom z polem , byla w zwiazku malzenskim ale maz nie byl uwzgledniony w darowiznie teraz moja siostra sie rozwodzi i czy podczas podzialu majatku rowniez bedzie musiala sie podzielic z nim ta darowizna ????? z gory dziekuje za odpis pozdrawiam
 • Odpowiedź: Jeżeli z umowy darowizny wynika,że jest ona tylko dla siostry to będzie to jej majątek odrębny i nie będzie podlegał podziałowi przy podziale majątku małżonków.

 • Pytanie: Pytanie Jestem 2 lata po rozwodzie, nie mam podziału majątku. Ex mąż utrudnia mi korzystanie ze wspólnego samochodu (ja opłacam parking z czynszem) ,zabrał dowód rejestracyjny i kluczyki .Czy jest jakiś sposób na zmuszenie go do sprzedaży tego samochodu i działki rekreacyjnej z której nie korzystam ani ja ani on.Podejmowałam próby rozmów nic nie dają..
 • Odpowiedź: Jedyne rozwiązanie to złożenie wniosku do Sądu o podział majątku wspólnego.

 • Pytanie: Pytanie.witam mam taki problem od pół roku jestem w separacij z żoną ale tylko między nami ustalona nie przez sąd,posiadam własne mieszkanie które dostałem w spadku 4 lata przed slubem,odecnie moja matka sprzedaje dom który jest jej własnoscią lecz mam dostac około 50 tyś,czy żona będzje mogła się domagac połowy??? w tym domu ma meldunek żona,obecnie chce złozyć dokumenty na rozwód,czy będzje miała data złozenia dokumentów w sądzje a sprzedaż domu,wpływ na decyzje...ponadto mamy 4 letnie dziecko.żona mnie straszy ze sąd na wzgląd przez dzjecko może zabrac mi mieszkanie...pozdrawiam
 • Odpowiedź: Jak mama sprzeda mieszkanie to kwotę 50 tys.powinna Panu przekazać darowizną-najlepiej umowę zawrzeć u notariusza i w niej wskazać ,że darowizna jest wyłącznie dla Pana.Co do pozostałych spraw to przekraczają one ramy możliwości odpowiedzi tą drogą

 • Pytanie: czy po śmierci mojego ojca matka ma prawo zameldować w domu mojego męża bez mojej zgody?
 • Odpowiedź: Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzeba sporo informacji np jaki status ma lokal/najem ,własność itp/Ponadto czy było stwierdzenie nabycia spadku i wiele innych.

 • Pytanie: Pytanie ile kosztuje wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku w sprawie o alimenty gdy składamy w sądzie takie pismo?
 • Odpowiedź: Nie kosztuje nic.

 • Pytanie: Pytanie Witam. Mój tata ożenił się po raz drugi. Jest właścicielem domu który zbudował, jeszcze w czasie pierwszego małżeństwa, jego pierwsza żona zmarła. Ślub mojej macochy i taty był niecały rok temu, i mają ponad roczne dziecko. Macocha moja ma stały meldunek w domu ojca, ale wyprowadziła się od nas na 3 miesiące po czym wróciła, nie możemy jej kazać się wyprowadzić gdyż ma meldunek na stałe, w najbliższym czasie będzie złożony wniosek o rozwód przez mojego ojca bez orzekania o winie. Moja pytanie polega na tym czy moja macocha po rozwodzie będzie zmuszona do tego żeby się wyprowadzić? i czy jeżeli ona wniesie o orzekanie o winie, i przykładowo będzie na niekorzyść mojego ojca to czy będzie miała prawo do domu? Ona nie pracuje w tym momencie.
 • Odpowiedź: Majątek ojciec nabył przed zawarciem małżeństwa,a więc stanowi jego odrębną własność,chyba ,że wpisał do księgi wieczystej nową żonę.Trzeba też wiedzieć czy została przeprowadzona sprawa spadkowa po zmarłej i z jakim skutkiem bo spadkobiercami są też dzieci zmarłej.Co do prawa zamieszkiwania w tym domu to rozstrzygnie sprawa o podział majątku małżonków.

 • Pytanie: Pytanie Mojego taty druga żona wyprowadziła się na okres 3 miesięcy i po tym okresie wróciła, jednak na dal ma meldunek stały, mój ojciec chce ją wyrzucić siłą z domu, ale nie wiem czym to może skutkować? Dom powstał przed zawarciem małżeństwa. Mają również roczne dziecko Nie chce aby narobił jakiś głupot, nie chce stracić ojca. Sprawa rozwodowa będzie w toku lada dzień.
 • Odpowiedź: Najlepiej w toku sprawy rozwodowej złożyć wniosek o podział majątku wspólnego małżonków i złożyć swoją propozycję podziału.Można także wniosek złożyć już w pozwie rozwodowym.

 • Pytanie: witam mam pytanie.po smierci taty mama otrzymala polowe majatku a druga polowe otrzymalam ja wraz z siostra z czego 1/8 otrzymala siostra taty,moja siostra splacila ciocie i ona sie odpisala wiec moje pytanie jest takie:czy siostra moze sprzedac jakas czesc ziemi bez mojej wiedzy i zgody?nie rozmawiam z siostra i niewiem jakie ma zamiary
 • Odpowiedź: Do czasu działu spadku aby coś z niego sprzedać muszą działać wszyscy wskazani w postanowieniu o nabyciu spadku/lub w akcie notarialnym/spadkobiercy.Dział spadku można dokonać u notariusza jeżeli strony/spadkobiercy/są zgodni w tej sprawie,a jeżeli nie to można dokonać tego przed Sądem.

 • Pytanie: jestem po rozwodzie.sama wychowuje dwojke maloletnich dzieci.byly maz mieszka w mieszkaniu gdzie jestesmy tam zameldowani na pobyt staly.nie mieszkam tam od dwoch lat,zostawilam wszystko i wyprowadzilam sie razem z dziecmi,bez wzgledu na bezpieczensto swoje i dzieci,nie placi za nic ,uzadza tam libacje alkoholowe.natomiast ja musze wynajmowac placac za to duze pieniadze.czy jest na to jakis sposob by jego eksmitowac?
 • Odpowiedź: Niech Pani opisze tą sytuację w administracji i zgłosi chęć samodzielnego wynajmowania mieszkania po wyeksmitowaniu męża.

 • Pytanie: Mój partner jest właśnie w trakcie rozprawy rozwodowej. Sąd na 100% orzeknie, że to z jego winy. Ma on trójkę dzieci, kolejno 2, 5, 8 lat, które zostają z matka. Zarabia 2300zł brutto. Ile najwięcej alimentów może zasądzić sąd na cała trójkę?
 • Odpowiedź: Trudno powiedzieć-bo to zależy od możliwości zobowiązanego i od potrzeb dzieci.

 • Pytanie: Pytanie Mój Ojciec jest właścicielem działki, którą otrzymał od rodziców. Po zawarciu związku małżeńskiego na w/w działce wybudował mieszkanie wraz z budynkiem gospodarczym - czy może przekazać mnie (synowi) działkę, ewentualnie działkę z budynkami bez zgody Matk ?
 • Odpowiedź: To zależy czy działka należy tylko do ojca,czy też weszła w skład majątku wspólnego małżonków.W pierwszym przypadku nie ma przeszkód ,aby ojciec podarował działkę bez zgody swojej żony,a w drugim przypadku nie będzie to możliwe.Można to sprawdzić w księdze wieczystej urządzonej dla nieruchomości w odpowiednim miejscowo wydziale ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego.

 • Pytanie: MAM PYTANIE TATA MA MIESZKANIE W KTORYM JESTEM ZAMELDOWANA WRAZ Z MEZEM I Z BRATEM ALE NIE MIESZKAM TAM JUZ OD 5 LAT PONIEWAZ WYNAJMUJE MIESZKANIE POSIADAM UMOWE ITP.TATA ZADLUZYL MIESZKANIE I SPRAWA POSZLA DO KOMORNIKA A ZE NIEMAJA JAK ZCIAGNAC DLUGU OD TATY CHCA WYEGZEKOWAC ODE MNIE.CZY MOGE SIE PRZED TYM UCHRONIC W JAKIS SPOSOB?EWELINA
 • Odpowiedź: Żeby opowiedzieć na to pytanie= musimy znać status mieszkania,własnościowe , własność hipoteczna czy komunalne?

 • Pytanie: Pytanie dlaczego nikt nie odpowiada na moje pytanie?: MAM PYTANIE TATA MA MIESZKANIE W KTORYM JESTEM ZAMELDOWANA WRAZ Z MEZEM I Z BRATEM ALE NIE MIESZKAM TAM JUZ OD 5 LAT PONIEWAZ WYNAJMUJE MIESZKANIE POSIADAM UMOWE ITP.TATA ZADLUZYL MIESZKANIE I SPRAWA POSZLA DO KOMORNIKA A ZE NIEMAJA JAK ZCIAGNAC DLUGU OD TATY CHCA WYEGZEKOWAC ODE MNIE.CZY MOGE SIE PRZED TYM UCHRONIC W JAKIS SPOSOB?EWELINA
 • Odpowiedź: Odpisaliśmy,że musimy znać status mieszkania.

 • Pytanie: Pytaniewitam serdecznie!mam pytanie?mam dwójke dzieci z konkubinatu,dzieci nosza nazwisko ojca.Niestety,los płata figle i z ojcem dzieci rozstałam sie!odbyła sie sprawa o alimenty,których nie otrzymuije na czas,albo dostaje w ratach...kiedy poinformowałam ojca dzieci ze udam sie do funduszu alimentacyjnego to on zastraszył mnie ze złozy wniosek o badanie na ojcostwo i na ten czas zostana wstrzymane alimenty?czy tak moze byc?ja jestem pewna w 100%ojcostwa tego pana!aha i czy jezeli rzeczywiscie tak bedzie to czy moge złozyc jakis wniosek o odsetki z tytułu tego okresu nie płacenia?z góry dziekuje za odpowiedz!
 • Odpowiedź: Alimenty na czas od badania do uzyskania wyników nie będą wstrzymane.Co do odsetek to będą się należeć ale trzeba założyć sprawę cywilną po uprzednim wezwaniu dłużnika na piśmie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 • Pytanie: Mieszkanie jest komunalne: MAM PYTANIE TATA MA MIESZKANIE W KTORYM JESTEM ZAMELDOWANA WRAZ Z MEZEM I Z BRATEM ALE NIE MIESZKAM TAM JUZ OD 5 LAT PONIEWAZ WYNAJMUJE MIESZKANIE POSIADAM UMOWE ITP.TATA ZADLUZYL MIESZKANIE I SPRAWA POSZLA DO KOMORNIKA A ZE NIEMAJA JAK ZCIAGNAC DLUGU OD TATY CHCA WYEGZEKOWAC ODE MNIE.CZY MOGE SIE PRZED TYM UCHRONIC W JAKIS SPOSOB?EWELINA
 • Odpowiedź: Jedyna rada to próbować udowodnić przed sądem ,że ostatnie 5 lat nie mieszkało się pod adresem zamieszkania i przekonująco uzasadnić dlaczego nie nastąpiło wymeldowanie.

 • Pytanie: Pytanie WITAM MAM BABCIE KTÓRA MA 86 LAT WYMAGA OPIEKI GDYZ SIE PRZEWRACA MA ZACME ITP CZY NALEZY MI SIE NA NIA JAKO WNUCZCE ZASIŁEK OPIEKUŃCZY DZIECI BABCI NIE MOGA GDYZ WSZYSCY PRACUJA,MAM RÓWNIEZ MAME KTÓRA LECZY SIE PSYCHIATRYCZNIE I NIE JES ZDOLNA DO PRACY OD 2008R.DODAM ZE MAMA MA 46 LAT CZY MOGŁABYM POBIERAC ZASILEK NA MAME I NA BABCIE?TATA NIE MOZE SIE ZAJMOWAC MAMA BO RÓWNIEZ PRACUHE.PROSZE O ODP I Z GÓRY DZIEKUJE
 • Odpowiedź: należy złożyć wniosek we właściwym wydziale urzędu właściwego miejscowo zajmującego się zasiłkami i zależnie od wysokości dochodów w rodzinie oraz pokrewieństwa składającego wniosek powinien on być rozpatrzony w ciągu 30 dni.

 • Pytanie: Witam. Złożyłam pozew o podwyższenie alimentów na 2 dzieci w wieku 10 i 18 lat z 650zł na kwotę 1100zł. Mój były mąż ma żonę i 2 letnie dziecko. Nielegalnie trudni sie handlem na bazarach. Nie jestem w stanie udowodnić jego zanizonych przed sądem zarobków. Równocześnie ten człowiek złożył pozew wzajemny o obniżenie alimentów na kwotę 200zł na dwoje dzieci uzasadniając to słabym zdrowiem i pobytami w sanatoriach w skutek czego nie może już podjąć pracy. Jest na utrzymaniu żony. Kłamie o swoim kalectwie i całkowitym braku dochodów. W tamtym roku będąc w górach zjeżdżał na nartach a podobno miał operacje kolana. Na sprawie zeznawała jego żona, która oświadczyła, że żyją w ubóstwie itp. Dom wybudowali za kredyt żony. To tak w skrócie. Dodam tylko, że pan sędzia bardzo wzruszył się tragiczną sytuacją tatusia i był oburzony moją zachłannością wobec tak chorowitego człowieka, któremu chcę zniszczyć rodzinę. Zarabiam 2800 i sędzia stwierdził, że to dużo. Mam pytanie, chcę udowodnić, iż żona pozwanego kłamała mówiąc, iż dom wybudowali z jej kredytów, a działkę kupili przed ich ślubem ( akt notarialny jest na oboje), ale nie wiem jak napisać pismo procesowe. Pozwany w trakcie naszego rozwodu miał dużo pieniędzy na kontach zapisanych na matke i siostrę.Jest bogatym człowiekiem ale zaniża dochody, co też czynił i w trakcie naszego małżeństwa. nie stać mnie na adwokata a boję się, że sąd nie tylko mi nie podwyższy alimentów , ale je jeszcze obniży. Czy może tak się stać? Nadmieniam, że przez 6 lat od rozwodu oprócz alimentów nie partycypował nigdy w kosztach utrzymania syna, a córce dał w prezencie 2 torebki i 1 bluzę. przez rok nie interesował się dziećmi, a teraz przed sprawą dopiero dzwoni do syna. Niedługo mam następną sprawę i boję się, że ją przegram. Bardzo proszę o poradę.
 • Odpowiedź: Niestety sprawa zbyt skomplikowana na tą formę udzielenia porady.Niech Pani spróbuje znaleść świadków z bazaru /może konkurencja..../

 • Pytanie: Dzień dobry. Około trzech miesięcy temu wyszłam za mąż. Kupujemy z mężem mieszkanie za kredyt. Mam pytanie: Mój mąż ma syna nieślubnego i czy jego syn ma prawo do naszego mieszkania? Czy matka syna mojego męża może od nas żądać abyśmy małego zameldowali u nas? Jak będzie wyglądała sprawa mieszkania przy rozwodzie lub śmierci mnie lub męża? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam. MCH.
 • Odpowiedź: Matka nie może żądać zameldowania syna męża,ale on może zameldować dziecko.Po jego śmierci dziedziczyć będzie Pani,Wasze dzieci i syn męża.Po Pani : mąż i wspólne dzieci.Najlepiej mieszkanie nabyć do majątków odrębnych np po 50%/to załatwi notariusz na Państwa żądanie/,wtedy nie będzie problemów przy ewentualnym rozwodzie

 • Pytanie: Pyt.Moja mama chce pozbyć się połowy domu.którego jest współwłaściecielem razem ze mną. mam jeszcze brata, który dostał ode mnie 60 tys.zł. W jaki sposó ma zbyć nieruchomość, aby bratu nie nałeżał się żaden zachowek?
 • Odpowiedź: Zachowek należy się w przypadku dziedziczenia,a więc po śmierci właściciela.W przypadku zbycia majątku za życia nie ma mowy o prawie do zachowku.

 • Pytanie: P witam jestem w trakcie rozwodu podzial majatku juz may zona dostala mieszkanie ma mnie splacic w 6 ratach 1 rata teraz w maju droga za 6 m iesiecy mam prawo tam mieszkac wyrokiem sadu ale zona absolutnie nie chce mnie wpuscic jak mam odzyskac pienadze zona niogdzie nie pracuje co mam robic mam klauzure wykonalnosci wyroku
 • Odpowiedź: Po pierwsze,jeśli b.żona nie wpuszcza Pana do domu proszę wzywać Policję i tak egzekwować swoje prawo.Co do odzyskania pieniędzy to mając klauzulę należy wszcząć egzekucję komorniczą i wskazać we wniosku,że komornik ma ją prowadzić z ruchomości /np wyposażenie mieszkania/.

 • Pytanie: witam mam problem zona utrudnia mi widzenia z curka ma przyznanego kuratora na moja prosbe owszem przyprowadza curke do osrodka ale to cos strasznego curka przez4 miesiace nie wypowiedziala ani slowa do mnie na zadawane przezemnie pytania pisze na kartkach maluje rysunki serduszka dla mnie ale zona twierdzi ze curka nie chce sie ze mna widziec 3 opinie w rodk sa po mojej stronie ze curka manipulowana jest przez matke kurator stoi po stronie zony a mnie traktuja jak przestepce kurator nie wspulpracuje ze mna tylko z zona nie wiem co mam robic curka jak na 1 spodkaniu bawila sie ze mna dobrze to opowiedziala to w domu i juz na nastepne spodkanie byla calkiem na dystans jest buntowana przez matke i babke a ma 6 lat dopiero nie chce przyjac odemnie nic zabawek cukierków nic nie wiem czy mam odpuscic
 • Odpowiedź: Odpowiedż na Pana pytanie wymaga zapoznania się z aktami sprawy.Nie należy odpuszczać.Pozdrawiam

 • Pytanie: prosze o rade mam splacic meza w 6 ratach wygralam mieszkanie on w nim nie mieszka chociaz sad kazalamu mieszkac do uzyskania lokalu socjalnego czy moge sprzedac mieszkanie lub przepisac na kogos innego by nie splacac meza nadmieniam iz ja nie pracuje utrzymuje sie z alimentów i zasiłków.owszem to ja nie chce wpuscic meza on zalozyl sprawe o przywrucenie posiadania co mam robic co moze nakazac mi sad
 • Odpowiedź: To mąż może wystąpić o klauzulę wykonalności i dochodzić należności w postępowaniu komorniczym.Pani sytuacja w takim przypadku nie wygląda najlepiej.Także w ewentualnym procesie o przywrócenie posiadania mąż ma duże szanse na wygraną.W przypadku otrzymania pozwu proszą napisać wniosek do sądu o przydzielenie pełnomocnika z urzędu.W takim wniosku trzeba wykazać,że sytuacja materialna nie pozwala na wynajęci pełnomocnika z wyboru.

 • Pytanie: witam jestem w trakcie rozwodu od 3 latzona chce mojej winy ja jej i chce ona pozbawic mnie praw do dzieci kdk nie wnoskuje o tym wogulle walcze przedewszystkim ocurke bo syn jest dorosły chodzi mi tylko o widzenia dziecko jest nastawiane przeciwko mnie gdy ni ma w poblizu drugiej strony jest ok bawi sie ze mna a pozatym zona udawadnia mi co raz kolejne zdrady ja tez ma na nia dowody na zdrade nagrania rozmowy z kochankiem jak mu oswiadcza jak tu sie mnie z domu pozbyc itd ja owszem swiety nie jestem ale jedyny diowud jaki posiada zona to zdjecia ze wspulnych wakacji z kobieta i jej dziecmi nie ma na niech nic intymnego czy to moze mi zaszkodzic nasza sprawa bardzo pogmatfana bo ta kobieta sie niedawno tez rozwiodla jej maz wiedzial o tym ale obylo sie na porzumieniu stron przedstawil on zdjecia w sadzie ale nie potrzebnie sedzina stwierdzila ze to bylo juz po wyprowadzce tej kobiety od meza i ten jej maz ma zeznawac jako swiadek w mojej sprawie nadmieniam iz mamy ta sama sedzine czy jezeli te zdjecia nie pomogly w jego sprawie moga zaszkodzic w mojej owszem wypieram sie romansu ale nie wypieram sie znajomosci zona tagze jest z kims teraz a mi nie wolno nawet spojrzec na kobiete ten byly maz tej kobiety widzial tylko zdjecia nigdy w realu nas nie widzial
 • Odpowiedź: Niestety problematyka nie nadaje się na tak krótką formę odpowiedzi.Powinien Pan zatrudnić prawnika.

 • Pytanie: orzeczenie rozwodu nastapilo 17 maja byly w grodniu na cza procesu zasadzone alimenty w dniorzeczenia wyroku procesu czy moglam je podwyzszyc czt dopiero moge za 6 miesiecy ale od jakiej daty 17 maj czy od grudnia
 • Odpowiedź: Od daty prawomocnego orzeczenia.Przy czym najważniejsze są możliwości zobowiązanego do alimentów i potrzeby uprawnionego/dziecka/.

 • Pytanie: zona byla zona musi mnie splacic w 6 ratach co mam zrobic gdy tego nie zrobi udac sie do windykacji czy komornika 1 rata ma byc 15 lipca kwota ktura ma odzyskac to 80 tys zalozylem jej sprawe oprzywrucenie posiadania jesy w toku boo mam prawo mieszkac w tym mieszkanie nie wiem co robic wyrok o podzila jest ale ona sie nie dostosowuje do tego boje sie ze swoich ciezko zarobionych pieniedzy nie ujrze na oczy ona nigdzie nie pracuje to z czego mi odda napewno przepisze na kogos mieszkanie i tyle ujrze kase ale ja tam jestem zameldowany wyrokiem sadu mam prawo tam mieszkac do uzyskania lokalu socjalnego
 • Odpowiedź: Uzyskać klauzulę wykonalności i złożyć wniosek u komornika.

 • Pytanie: witam do roku 2009 mieszkalam ze mezem nadal jestem tam zamldowana z dziecmi na czasowy pobyt od miesiaca jestesmy po rozwodzie dom nie byl nasz lecz babci meza byl w strasznym stanie wyremontowalismy to pieniadze dawali moi rodzice pomagali lecz teraz zmienil sie własciciel babcia mez przepisala to na swoja curke czylim oja tesciowa czy moge teraz rzadac zwrotu czesci nakladów finansowych ale od kogo od baci czy od tesciowej dom jest na nia
 • Odpowiedź: Oczywiście od właściciela.Ale trzeba mieć dowody na swoje twierdzenia/np faktury,świadków itp/.Radzę sprawą zainteresować kancelarię prawniczą.

 • Pytanie: witam pisalam juz do panstwa w sprawie o zwrot nakladuw finansowych od tesciów gdyz jestem po rozwodzie dom jest tesciów wraz z mezem w nim mieszkalam 10 lat mieszkalismy sami tescie mieszkaj w blokach nie ma zduzo faktur na remont domu ale mam zdjecia jak wygladal kiedy a jka wyglada teraz nie bylo tam kiedys ogrzewania central łazieniki stare okana piece kaflowe mam rach tylko na 5 tys czy to ma sens na proces nie mam faktur bo by kupic taniej kupowalo sie bez vatu co mam zrobic czy to mi sie klakuluje czy najwazniejszy swiadek ktury by był byla kiedys wlascicielem tego domu jest matka pozwanej a mojej tesciowej czy moze ona odmuwic zeznan wobec swojej curki jesli ja powolam na swiadka czy zdjecia starego domu wystarcza
 • Odpowiedź: Rzeczywiście dowody nie wyglądają zbyt dobrze ale należy je zebrać i skontaktować się z jakąś kancelarią.Porada będzie kosztować ok.100-200zł.Tą drogą pełna porada nie jest możliwa.

 • Pytanie: Pytanie Witam. Ponad 20 lat temu mąż odszedł do innej kobiety zabierając ze sobą samochód i wszystkie nasze oszczędności. Zostałam z córką we wspólnym mieszkaniu (współwłasność), z którego mąż 14 lat temu się wymeldował. Pd tej pory łoże na mieszkanie samodzielnie. Przed rokiem otrzymałam rozwód z wyłącznej winy mężą.. Teraz chciałabym dokonać podziału majątku. Jakie mam szanse na zatrzymanie mieszkania, ewentualnie jaka spłata należy się mojemu byłemu mężowi? proszę o porade i pozdrawiam.
 • Odpowiedź: Proszę Pani ,aby odpowiedzieć na Pani pytanie należałoby znać stan Państwa majątku z daty rozwodu.Mieszkanie można wycenić przed skierowaniem sprawy do sądu/u rzeczoznawcy majątkowego/.Ma Pani duże szansę na przyznanie Pani mieszkania tym bardziej,że to Pani wychowuje córkę,ale trzeba liczyć się z koniecznością spłaty byłego małżonka.O proporcjach zdecyduje sąd.

 • Pytanie: witam mam pytanie jestem w trakcie sprawy rozwodowej sprawa toczy sie od 4 lat mam juz tego dosc zona sie msci na całego bardzo duzo to mnie kosztuje nerwów mam 46 lat zdrowie nie dopisuje walcze o widzenia z córka lecz ciagle bez rezultatów same porazki staram sie jak moge walcze o jej miłosc zona zoda mojej winy chce sam zrezygnowac ztej sprawy niech sie dzieje co masie dziac pracuje jako kierowca na tirach praca nie pozwala mi uczestniczyc w rozprawach a wogule juz mam tej szarpaniny dosc czy moge sam zrezygnowac zadac wyroku zaocznego co mam zrobic i jak
 • Odpowiedź: Radzę się nie poddawać o ile nie ma tylko Pana winy w rozkładzie małżeństwa.Orzeczenie o winie może rodzić nieprzyjemne skutki w przyszłości,której nie da się przewidzieć np konieczność płacenia alimentów na żonę/niezależnie od alimentów na dziecko/.Lepiej być w kontakcie ze swoim pełnomocnikiem i zadbać o rezultat sprawy.

 • Pytanie: witam moja sprawa rozwodowa toczy sie od 4 lat mamjuz tego dosc zdrowie jest wazniejsze zona ma na mnie dowody choc nastapiły one nie dawno po tym jak sie zona wyprowadzilaz domu poznalemkobiete zona natomiast sama pryczynila sie do rozpadu malzenstwa miala i ma kochanka mieszka z nim tez sa na to dowody w sadzie ale wszystko sie wlecze ze ja mam juz dosc jest mi obojetne czy uznaja mnie winnym ale czy musze złozyc jakis wniosek do sadu ze rezygnuje uczestniczenia w dalszych sprawach nie ma pelnomocnika nie stac mnie na niego poprostu mam dosc chce zamknac ten etap juz
 • Odpowiedź: Jak się Pan podda to może nastąpić orzeczenie rozwodu z Pana winy,a wtedy może Pan w przyszłości płacić na rzecz żony alimenty.Należy to rozważyć.Pismo do sądu nie jest potrzebne.Pana nieobecność pozbawi Pana skutecznej obrony swoich praw.Radzę poszukać pełnomocnika lub bronić się samodzielnie.

 • Pytanie: Pytanie: Posiadam mieszkanie własnościowe kupione w trakcie trwania małżeństwa, w akcie notarialnym o nabyciu tegoż mieszkania jest zapis potwierdzony przez mojego męża że nabyłam je ze środków własnych. Mój mąż ma 2 dorosłych synów z pierwszego małżeństwa, rozwodząc się zostawił mieszkanie byłej żonie i dzieciom. My teraz też mamy syna i chciałabym mu przekazać to mieszkanie w jak najkorzystniejszy sposób, tzn. czhciałam zapytać jak i czy dzieci z pierwszego małżeństwa męża będą mogły mieć do tego mieszkania jakieś rośzczenia. Z góry serdecznie diziękuję.
 • Odpowiedź: Tak dzieci Pani męża będą dziedziczyć po nim jego część majątku /o ile mieszkanie weszło do wspólności majątkowej małżeńskiej to też wejdzie do masy spadkowej /razem z Państwa wspólnym dzieckiem.Pani też dojdzie do spadku o ile przeżyje męża,a Pani część nie będzie mogła być mniejsza niż 50% masy spadkowej.Mąż może w testamencie zapisać swoją część/udział/ć w testamencie,ale wtedy jego pozostali spadkobiercy będą mieli roszczenie o zachowek.Najlepiej mieszkanie darować za życia/bez podatku/

 • Pytanie: witam jestem w konkubinacie zamierzamy razem kupic mieszkanie partner tez ma dzieci ze bylego zwiazku ja tagze mam 2 dzieci jak to jest puzniej z dziedziczeniem chcialbym by mieszkanie mialy moje dzieci a partnerowi zapewnic dozywotnie utrzymanie i opieke jak to zrobic
 • Odpowiedź: Kupić mieszkanie jako współwłasność w częściach równych/po 50%/,a następnie zrobić zapis u notariusza na Pani dzieci w zamian za dożywocie.

 • Pytanie: kilka lat temu przepisałem po rodzicach mieszkanie swoja czesc na brata wykupilem mieszkanie od spuldzielni brat jest alkocholikiem moje zycie nie potoczyło sie jak chcialem nie mam teraz gdzie mieszkac rozwodze sie z zona jak moge teraz odzyskac swoja czesc mieszkania od brat nadmieniam iz utrzymuje go zrobilem mu remont w tym mieszkaniu on leczy sie psychriatycznie ale nic go nie ibteresuje smieje sie ze to on jest wlascicielem mieszkania i juz co mam zrobic
 • Odpowiedź: Można rozważać ubezwłasnowolnienie,ale trzeba w tej sprawie koniecznie skontaktować się z prawnikiem.

 • Pytanie: witam teraz 15 lipca ona powinna mnie splacic minie 1 termin 1 raty za podział mieszkania co mam zrobic jak tego nie zrobi nieposiadam jeszcze klazury wykonalnosci kidy powinienem to zrobic po 15 lipca czy wczesniej napisac do sadu o wydanie jej. jak mam walczyc o swoje pieniadze jak okaze sie ze ona przepisała juz mieszkanie na kogos innego mieszkanie nie posiada ksiegi wieczystej
 • Odpowiedź: O klauzule można wystąpić w każdej chwili od czasu gdy wyrok jest prawomocny.Po jej uzyskaniu przy braku płatności raty należy wyrok z wnioskiem przesłać do komornika .We wniosku podać tylko kwotę wymagalną,a potem postępowanie można rozszerzać o kolejne raty ,które nie są zapłacone.Można egzekucje skierować do mieszkania b.żony.Wtedy właściwy będzie komornik położenia lokalu.

 • Pytanie: witam zona po podziale majatku ma mnie splacic w6 ratach 1 rata miala byc teraz wlipcu i nie ma podałem ja do komornika ale boje sie ze mogla przepisac mieszkanie a kogos innego czy mogła to zrobic ja jestem tam jeszce zameldowany bo wyrokiem sadu powinienem tam mieszkac puki nie uzyskam lokalu socjalnego ta sprawe o posiadanie juz mam w toku ale jak ma odzyskac pieniadze ona nie pracuje czy moga załozyc kolejna sprawe o to by splaciła mnie w całosci jak pierwsza rata nie wpłyneła jeszca na splate mnie sad wyznaczyłjej 3 lata poradzcie co mam robic
 • Odpowiedź: Trzeba konsekwentnie oddawać sprawę do komornika przy kolejnych wymagalnych ratach.Przy bezskuteczności egzekucji skierować egzekucję do mieszkania.Wtedy może ono zostać sprzedane w drodze licytacji i kwota uzyskana pokryje dług lub będzie możliwość przejęcia lokalu.

 • Pytanie: witam czy jeezeli sad orzeknie wyłaczna wine moja zona moze zadacalimentów na siebie ale ona po sprawie o podział musi mnie splaci 70tys zł sprawa sie juz odbyła czy to ma jakis wpływ na alimenty na nia czy moze ich zadac odemnie jak mnie nie splaca place juz alimenyt na dzieci 600zł zona wyjezdza za granice 2razy w roku czy w tej sytuacji moze zadac odemnie alimentów
 • Odpowiedź: To żądanie alimentów jest ściśle uwarunkowane sytuacją materialną i życiową małżonka niewinnego rozkładu-musi on znaleść się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.Czyli dopóki mu się wiedzie,ma pracę ,zdrowie dopisuje to nie ma powodu do alimentacji przez małżonka winnego rozkładu pożycia.Ten obowiązek wygasa gdy były małżonek zawrze nowe małżeństwo.

 • Pytanie: Pytanie Czy muszę wyposażyć dzieci w ubrania i zabawki jak jadą do męża na weekend lub gdy chce je zabrać na dłużej /ok. 2 tygodni/? Czy jest na to podstawa prawna? Dodam, że mąż nie mieszka z nami od roku, nie daje żadnych pieniędzy. Procedura rozwodowa i alimentacyjna w toku. Mam zabezpieczenie alimentacyjne, które mąż zlekceważył i w dalszym ciagu nie płaci. Czekam na wyniki komornika. Dziękuję za odpowiedź. Monika
 • Odpowiedź: Jeżeli centrum życiowe dziecka/ci/ jest tam gdzie mieszka matka to oczywiste że tam znajdują się rzeczy dzieci.Nie ma takiej podstawy prawnej ale to raczej obojgu rodzicom powinno zależeć aby dzieciom nic nie brakowało i w tej sprawie powinni się za wszelką cenę porozumieć.

 • Pytanie: płace alimenty przez komornika a zona moja wyrokim saduo podział majatku mnie ma splacic w 6 ratach termin 1 splaty upłynał 15 lipca tego roku ale zona nie spłaca zasadzonej mi raty do kturego komornika lepiej mam zgłoscic egzekucje wrazie nie spłacenia mnie
 • Odpowiedź: W oparciu o art.8 ustawy o komornikach można wybrać komornika dowolnego.

 • Pytanie: czy mozna jednoczesnie złozyc egzekucje o splate do komornika i firmy windykacyjnej
 • Odpowiedź: Można, ale lepiej poczekać,aż komornik umorzy postępowanie wobec bezskuteczności.

 • Pytanie: witam mam 46 lat jeste od 4 lat w trakcie rozwodu nawzajem z ona sie obwiniamy ja mam na nia dowody zdrady ona na mnie chodz zadne z nas sie do tego nie przyznaje ja mam juz dosc tej szarpaniny płace alimeny ona jest z facetem ale zalezy jej na zniszczeniu mnie czy moge wystapic do sadu o wyrok zaoczny obojetne jet mi cy bede winny juz i tak zaplaciłem wysoka cene straciłem dzieci czy moge tak postapic dodam ze zona ma kuratora bo zabrania mi widzen buntuje curke dla dobra dziecka by nieszarpac sie juz z zona chce zrezygnowac ale sedzina wyznaczyła kolejne badania psychologiczne to juz 4 badania na moja prosbe zawsze na moja korzysc ale ja mam juz dosc chce zamknac ten etam czy moge prosic o wyrok zaoczny
 • Odpowiedź: Nie ma takiej możliwości .Wyrok zaoczny sąd wydaje gdy strona od początku nie reaguje na pozew.Z Pana opisu wynika że nie warto się poddawać.Lepsze orzeczenie z winy obu stron.Strona jedynie winna musi się liczyć,że gdy druga strona znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej,a nie jest w nowym związku to może być obowiązek alimentacyjny wobec strony niewinnej.Proszę się dobrze zastanowić zanim podejmie Pan pochopną decyzję.

 • Pytanie: Jest 4 rodzeństwa które otrzymało po śmierci mamy dom jednorodzinny mąż spadkodawczyni 4/16 części oraz my jako dzieci 3/16 części. Po śmierci taty który zmarł 9 lipca 1987r my jako dzieci nabyliśmy po nim po 1/4 części, ja mieszkam tu od urodzenia czyli 40 lat sama przez te lata remontowałam dom, opłacałam wszystkie rachunki, dzierżawę na wszystko posiadam rachunki. W domu tym mieszka Ja z mężem, 3 dzieci oraz brat w domu gospodarczym na podwórku. Reszta rodzeństwa nie mieszka już tu 25 lat na nic nie dołożyli nawet grosza. Siostrę eksmitowali z mieszkania które wynajmowała i po 25 latach domaga się jednego pokoju. Czy mam prawo ich wymeldować i czy jest możliwość, ze to wszystko przejdzie na mnie po tylu latach?
 • Odpowiedź: Generalnie jest tak ,że spadkobiercy w wyniku spadkobrania stają się współwłaścicielami nabytej w drodze spadku nieruchomości.Jednak aby określić co kto obejmie w posiadanie jest potrzebny dział spadku.Gdy jest zgoda między spadkobiercami można go dokonać u notariusza ,a przy braku zgody przed sądem.

 • Pytanie: zona ma mnie splacic w 6 ratachpierwsza miała byc do 15 lipca nie splaciła mnie ona nigdzie nie pracuje czy moge wystapic o zmiane postanowienia do sadu o podział by sprzedac mieszkanie i podzielic sie pieniedzmi zona nigdy mnie nie splaci nigdzie nie pracuje i komornik tu nie momoze bo z czego sciagnie
 • Odpowiedź: Jeżeli egzekucja okaże się bezskuteczna z wszystkich źródeł to można zgłosić komornikowi egzekucje z lokalu należącego do b,żony.oże Pan to zrobić,gdy okaże się,że żadna z 6-ciu rat nie została zapłacona.

 • Pytanie: witam wziełam z kolezanka w niemczech internet na mnie jest umowa ale ona obiecała ze raz ona raz ja bedziemy placic abonament ja juz nie jezdze do niemiec ona tam została korzysta z internetu ja chociaz nie korzystam ale place co 2 miesiac abonament teraz kolezanka chce mi go oddac twierdzac ze jest za drogi inna umowe z nia miałam ustna ze wrazie czego placimy na pul raz ona raz ja jak moge ja zmusic do placenia co drugi miesiac abonamentu
 • Odpowiedź: Chyba umowę trzeba uznać za honorową,z tym ,że jedna ze stron/Koleżanka/ jej nie dotrzymała.Tak czasem się niestety zdarza.

 • Pytanie: czy moge od skarbu panstwa wystapic o odszkodowanie w takiej sprawie odwołuje sie od spraw o widzenia z curka by sad nakazał kto ma przyprowadzac curke na widzenia bo nie zrobił tego na wyrok czekam 2 lata i co z tegoze tomam z widzen nici mialem podzial we wnoisku zadalem sprzedazy mieszania lub natychmiastowej splaty mieszanie dostala zona ze spalta mnie w 6 ratach nie moge otrzymac klazury wykonalosc wyroku bo akta sa w sprawie rozwodowej obecnie akta wszystkie sa w osrodku diagnostycznym w kaliszu czekam na kolejne badania ponadto przy podzale ma zasadzone mieszkan w ieszkaniu lecz nie mieszkam zona mnie wyrzucila wystapilem o posiadanie nawrucenie posiadania po 7 miesiacach odbyla sie dopiero 1 sprawa i nic oddano ja do sprawy rozwodowej ktura toczy sie 4 lata a ja nie mam curki nie moge jej widziec nie mam gdzie mieszkac policja nic nie moze a sady robia swoje zona mapostanowienie i nic sobie z tego nie robi ma w dupoie prawo
 • Odpowiedź: Zakres tej sprawy przekracza możliwości udzielenia odpowiedzi w tej formie.Konieczne jest zapoznanie się z aktami sprawy i może wtedy znajdzie się jakieś rozwiązanie.

 • Pytanie: Pytanie WITAM; PIERWSZY RAZ KORZYSTAM Z TEJ STRONY I MAM PYTANIE; MÓJ BRAT PŁACI ALIMENTY NA CÓRKE JUŻ 6 LAT I CZY TO PRAWDA ŻE JAK ONA SKOŃCZY 18 LAT MA PRAWO UBIEGAĆ SIĘ O CZĘŚĆ JEGO MAJĄTKU BO ON SIĘ TEGO BOI , MA ŻONE I DWÓJKE MAŁYCH DZIECI . PROSZĘ O ODPOWIEDZ. Z GÓRY DZIĘKUJE..
 • Odpowiedź: Nie !To nie prawda.Alimenty płaci się na dziecko do ukończenia przez nie nauki w normalnym toku, nie dłużej jednak niż do 25 lat.A gdy dziecko nie idzie na studia do 18 roku życia.Majątek po ojcu dzieci dziedziczą ale dopiero po śmierci,a do dziedziczenia dochodzi także małżonek zmarłego/ten następny/ i dzieci z nowego związku.

 • Pytanie: co zrobic gdy siostra nie chce wpuscic do mieszkania choc jestem tam zameldoawana na stale a tymczasowy meldunek mam u chlopaka a tymbardziej ze otwieraja i czytaja moja poczte.co robic?
 • Odpowiedź: Co do poczty to należy zrobić zastrzeżenie i ,podać adres dla korespondencji oraz poprosić o przesyłanie korespondencji pocztą służbową,a ponadto podać potencjalnym nadawcom adres z tymczasowego meldunku.Jeżeli chodzi o meldunek stały to wejście do domu powinna za każdym razem umożliwić policja.Przy większej ilości powtarzających się interwencji można rozważyć powództwo o naruszenie posiadania.

 • Pytanie: witam mam znajpmego ktury jest w trakcie rozwodu to tylko znajomosc bez zadnego zwiazku.pewnego dnia szłam z moim synem z cmentarza przechodzilam obok bloku tej kobity zony znajomego ona mnie widziala z balkonu jak uszlismy kawałek ona wybiległa ze swoim synem i nas zaatakowali on szarpał ojego syna potem szarpał mnie mam stłuczony nadgarstek mam obdukcje policja niechce mi pomuc ta kobieta mi ublizała ze jestem kochanka jej meza co jest nie prawda wyzywała od najgorszych nawet wmuwila i o rozpowiada po miescie ze jestem z nim w ciazy co jest nie prawda co moge zrobic jak ja ukarac to bardzo msciwa kobieta ja jej meza znam krutko a oni w trakcie rozwodu sa 3 lata ona wykorzystuje swojego syna do bicia i szarpania mnie ja nie moge ruszac reka mam obdukcje na ponizej 7 dni ale boli strasznie i jeszcze musialam pujsc na zwolnienie
 • Odpowiedź: Niech Pani złoży pisemne zawiadomienie do Prokuratury i dołączy do niego obdukcje.Można też pomyśleć o wynajęciu prawnika.

 • Pytanie: witam byla zona wystapila o podwyzszenie alimentów do kwoty 1500 zł od rozwodu a to juz 4 lata jest nie podjeła zadnej pracy ja zarabiam najnizsza krajowa a ona chce sie utrzymywac z alimentów czy sad moze mi podwyzszycalimenty te teraz alimenty płace regularnie ale na wyzsze ,mie nie stac obecnie płace 600 zł na 2 dzieci ponadto ona ma kuratora bo niechce dawac mi curkina widzenia twierdac ze ona nie chce wiec widzenia odbywały sie w osrodku przy kuratorce po kilku tzn terz przyszło pismo ze pozywa mnie do sadu i ma za swiadka kuratorke ze ja sie znecałem psychucznie i fizycznie na dzieckim w czasie widzen to jest psychiczna kobieta co mam robic
 • Odpowiedź: Mało prawdopodobne aby sąd podwyższył alimenty,chyba że Pana możliwości zarobkowania są znacznie wyższe,a zarabia Pan średnią krajową taktycznie.Co do kontaktów z dzieckiem radzę zatrudnić pełnomocnika.

 • Pytanie: moja mama zmarla 2 lata temu,w marcu tego roku byla sprawa o nabycie spadku,a 16 wrzesnia cale rodzenstwo zrzekło się na moją korzyść a tata przekazał swoja polowe i czesc po mamie na moja wylaczna wlasnosc,mieszkanie w sadzie bylo wpisane ze jest warte 45tys jaki podatek musze zaplacic
 • Odpowiedź: Obecnie nie płaci się podatku od spadku po rodzicach.Jednak fakt dziedziczenia należy zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie sześciu miesięcy od nabycia spadku.

 • Pytanie: Rok temu moj maz podja prace za granica a ja bylam w zagrozonej ciazy. Do tamtego czasu mieszkalismy u tesciow na gorce, ktora wyremontowalismy i mamy uzyczenie. Z tesciami ostatnio zylismy w konflikcia, a do tego jeszcze dochodzilo palenie w piecach kaflowych. Postanowilismy ze na jakis okres wyprowadzimy sie na stancje. Wlasnie mija umowa najmu. Maz powiadomil rodzicow ,ze wracamy, a oni odmowili i zlozyli wniosek o wymeldowanie. Zostalo tam jeszcze sporo naszych rzeczy ,poniewaz zamierzalismy tam wrocic. Co mamy teraz zrobic?Prosze o pilna odpowiedz, poniewaz musze isc do urzedu na wyjasnienie.
 • Odpowiedź: Należy w urzędzie przedstawić sytuację zgodnie ze stanem faktycznym.Pokazać wszelkie problemy na przykład choroba dziecka lub któregoś z Państwa.,brak środków na dalszy wynajem.Tak aby pokazać ,że jedynym wyjściem jest powrót do miejsca zameldowania.Wtedy rodzice dostaną odmowę wymeldowania,a jeśli to nie pomoże to odwołać się od decyzji.Można pomyśleć o zatrudnieniu prawnika.

 • Pytanie: Witam mam problem z moim byłym mężem. Od trzech lat jesteśmy po rozwodzie mamy syna w wieku 8 lat. Ojciec dziecka widuje sie z nim dwa razy w miesiącu oczywiście jak mu sie przypomni lub jeśli znajdzie czas. Widzenia są od godziny 10 do 18 w miejscu zamieszkania ojca jednak ojciec od 3 lat ani razu nie przyjechał po dziecko w umówionej godzinie ani też nie było widzenia po którym dziecko zostało odwiezione na godzine 18 zawsze jest godzina półtorej poślizgu. Mało tego za każdym razem dziecko przyjeżdża nastawione na mnie i zamyka się w sobie. Z Ojcem dziecka nie mogę dojść do porozumienia gdyż on każdorazowo uważa ze to moja wina że ja mu zabraniam i utrudniam kontakty z dzieckiem gdzie ostatnia wizyta była 4 tygodnie temu. I jeszcze jedno pytanko ojciec dziecka często przyjeżdża pod wpływem alkoholu. Proszę o pomoc gdyż widzę jak bardzo jest krzywdzone dziecko przez żone jego ojca, która notorycznie wypytuje i wyśmiewa mojego syna
 • Odpowiedź: Jeżeli syn Pani potwierdza zachowania partnerki byłego męża to można rozważyć powiadomienie Policji pod kątem założenia tzw."niebieskiej karty"dotyczącej znęcania się nad członkami rodziny.Jeżeli Policja potwierdzi te fakty można rozważyć wniosek do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca.

 • Pytanie: Pytanie Witam Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę odzyskać prawo do części ziemi, która została przepisana na brata. Sprawa przedstawia się następująco. 25 lat temu po śmierci mojego ojca, w gospodarstwie pracowała nadal matka, brat wówczas był nieletni, zrzekłem się w sądzie praw do ziemi, bo matka tak kazała zrobić. Gdy matka osiągnęła wiek emerytalny, przepisała gospodarstwo na brata. Brat jest samotnym mężczyzną, nadużywa alkoholu, w tej chwili oddał ziemię w dzierżawę, gdyż od lat pracuje zawodowo. Zależy mi na odzyskaniu mojej części, gdyż mam dorosłego syna i poczucie winy, że zrzekłem się . Wówczas nie pomyślałem o swojej rodzinie, a matka sama też o mnie nie pomyślała. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie czegokolwiek, czy matka może coś zmienić? Z góry dziękuję.
 • Odpowiedź: W świetle tego co Pani pisze nie widzimy szans!

 • Pytanie: Pytanie Witam ponownie, bardzo dziękuję za odpowiedź, ale zapomniałam zapytać, czy matka mogłaby coś w tej sprawie zrobić? Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę odzyskać prawo do części ziemi, która została przepisana na brata. Sprawa przedstawia się następująco. 25 lat temu po śmierci mojego ojca, w gospodarstwie pracowała nadal matka, brat wówczas był nieletni, zrzekłem się w sądzie praw do ziemi, bo matka tak kazała zrobić. Gdy matka osiągnęła wiek emerytalny, przepisała gospodarstwo na brata. Brat jest samotnym mężczyzną, nadużywa alkoholu, w tej chwili oddał ziemię w dzierżawę, gdyż od lat pracuje zawodowo. Zależy mi na odzyskaniu mojej części, gdyż mam dorosłego syna i poczucie winy, że zrzekłem się . Wówczas nie pomyślałem o swojej rodzinie, a matka sama też o mnie nie pomyślała. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie czegokolwiek, czy matka może coś zmienić? Z góry dziękuję.
 • Odpowiedź: Nie widzimy takiej możliwości.

 • Pytanie: Mam pięciomiesięcznego syna mieszkam wraz z dzieckiem w domu moich rodzicow w ktorym jestesmy zameldowani . Ojciec dziecka jest zameldowany u swoich rodzicow ale tymczasowo mieszkal wraz ze mną i dzieckiem . Mimo ze bylismy razem prawie nie opiekowal sie dzieckiem , wychodzil rano a wracal wieczorem gdy dziecko juz spało . Nie pracowal , utrzymywalismy sie z zasilku macierzynskiego .Rozstalismy sie i ojciec dziecka zagrozil mi ze zlozy sprawe do sądu o opieke nad dzieckiem . Jakie ma szanse na opieke nad synem ? Wazne jest tez to ze byly partner podjął prace a mnie skonczyl sie urlop macierzynski ? Dodam jeszcze ze ojciec dziecka wraz z rodzicami mieszkaja w starej kamienicy gdzie nawet nie ma warunków sanitarnych . Czy Sąd w takiej sytuacji moze odebrac lub ograniczyc mi prawo do opieki ?
 • Odpowiedź: Odebranie praw matce jest trudne ale te okoliczności ,o których Pani pisze raczej same nie powinny stanowić podstawy do takiego rozstrzygnięcia.Jednak powinna Pani pomyśleć o stałym źródle dochodów,bo to przede wszystkim będzie dobre dla dziecka i uniemożliwi podawanie tej przyczyny w przed sądem.

 • Pytanie: Czy Sąd może obniżyć alimenty pobierane z Funduszu Alimentacyjnego na trójkę dzieci (jedno jest niepełnosprawne i chore na nowotwór), ojciec jest na rencie?
 • Odpowiedź: Nie,alimenty są obliczane w oparciu o dochody matki i treść wyroku .Sąd powszechny nie ingeruje w takie postępowanie.

 • Pytanie: Pytanie : W listopadzie 2010 r żona wyprowadziła się z wspólnego domu i zabrała córkę do swojej matki, w styczniu 2011r uzyskaliśmy rozwód bez orzekania o winie.była żona wyprowadziła sie do miasta o 80 km dalej ,gdzie pracuje i wynajmuje mieszkanie .Nie mamy podziału majątku bo żadne z nas nie wnosiło a ja mieszkam w tym domu ,żonie nie kazałem sie wyprowadzać ale teraz dowiedziałem sie od znajomych ,że była żona będzie wnioskować do sądu o zwrot pieniędzy za jej wynajmowane mieszkanie czy ma do tego prawo/
 • Odpowiedź: Może złożyć wniosek o podział majątku i jak Sąd zostawi Panu dom,a jej przyzna spłatę to będzie miała z tego tytułu pieniądze.Nie przysługuje żonie roszczenie o zwrot równowartości czynszu od Pana.Brak podstawy prawnej do takiego żądania.

 • Pytanie: Pytanie: Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź.Mam jeszcze jedno pytanie.Przed ślubem kupiłem mieszkanie,w którym mieszkaliśmy z żoną i córką.Przy rozpoczęciu budowy domu sprzedałem to mieszkanie, a pieniądze przeznaczyłem na budowę wspólnego domu.Czy przy podziale majątku mogę odzyskać te pieniądze, czyli podział nie będzie po połowie.Nie mam faktur zakupu towaru, gdyż żona przed wyprowadzeniem je ukradła z innymi dokumentami.Mam jednak akty notarialne zakupu i sprzedaży mojego mieszkania.
 • Odpowiedź: Raczej nie bo to należałoby traktować jako darowiznę na rzecz żony i aby ją zanegować należałoby ją skutecznie odwołać/termin 2 letni /.Ale zalecamy w tej sprawie konsultacje z prawnikiem.

 • Pytanie: witam jestem w trakcie rozwdu na osttniej sprawie sedzina chciala juz dac rozwód bez orzekania o winie ale zona i jej adwokat sie upieraja by orzec moja wine nie ma zadnych wedle sadu na mnie nic ze to tylko ja jestem winien rozpadu małzenstwa sprawe odroczono za miesiac sedzina ma juz orzec rozwód czy mimo to ze zona sie nie zgadza z tym co chce sad moze sedzina orzec rozwód bez orzekania o winie ponadto raz sprawe mielismy w sadzie w poznaniu ale ten sad oddał sprawe z powrotem do rozpatrzenia do sadu 1 instancji czy w tej sytuacji zona bedzie mogła sie odwołac jak nie bedzie sie zgadzała z wyrokiem sadu
 • Odpowiedź: Sąd orzeka bez ustalania czyja jest wina na zgodny wniosek stron.A zatem jeżeli jedna strona się nie zgadza ,to takie orzeczenie jest wykluczone.Co do apelacji ,to ten środek odwoławczy przysługuje zawsze od orzeczenia sądu ,który orzeka w I instancji.W przypadku rozwodu jest to Sąd Okręgowy.

 • Pytanie: witam podałem zone do komornika by splaciła mnie z podziału majatku jaki dał nam sad ma mnie spłacic w 6 ratach 1 rate juz zglosilem do komornika by ten zabespieczył mieszkanie przed sprzedarza ale była kombinuje chorobe psychiczna przedstawia zaswiadczenia by wrazie pózniej mnie wogule nie splacała z tych 6 rat co 6 miesiecy komornik nie bedzie mógł wystawic mieszkania na sprzedarz bo ona bedzie osoba chora psychicznie i nie bedzie jej mozna nic zrobic
 • Odpowiedź: Egzekucja z nieruchomości to nie jedyny sposób na odzyskanie długu.Można prowadzić egzekucje z ruchomości czy też dochodów dłużnika albo poprzez zajęcie jego konta bankowego.Poza tym leczenie u psychiatry nie oznacza jeszcze choroby psychicznej wykluczającej egzekucję z nieruchomości.

 • Pytanie: Witam, mąż ma nieślubnego 4-letniego syna, płaci alimenty 300 zł, ostatnio odbyła się rozprawa o podwyższenie na 600 zł, mąż jest bezrobotny i przewlekłą chorobę, jest na moim utrzymaniu, ja spłacam hipotekę i spodziewam się dziecka. Sąd zażądał moich zarobków. Czy ja mam obowiązek łożyc na obce mi dziecko? Jesli zrobię rozdzielczość majątkową nie będę musiała przedstawiać zaświadczenia o moim wynagrodzeniu? Boję sie juz nawet o mieszkanie które spałącam sama, nie chciałabymaby później obce mi dziecko miało do niego prawo. Ile sąd może podwyższyć meżowi alimentów?Dziękuję za odp.
 • Odpowiedź: Zaświadczenie trzeba dostarczyć,ale złożyć też zaświadczenie o stanie ciąży,oraz aktualne zaświadczenie o braku możliwości zatrudnienia męża.O ile treść tych dokumentów nie będzie budzić wątpliwości to alimenty pozostaną nie zmienione.Co do mieszkania to bezpiecznie byłoby znieść współwłasność w ten sposób,że całe należy do Pani ponieważ dzieci dziedziczą po swoich rodzicach lub conajmniej mają prawo do zachowku.Ale ze sprawą powiniwn zapoznać się prawnik.

 • Pytanie: Witam, mam pytanie dotyczące zbycia nieruchomości. Moja mama dostała działkę od swojej mamy w drodze darowizny nie zabudowaną w 1994r, będąc już mężatką. Wspólnie z tatą pobudowali na niej dom mimo iż pozwolenie było tylko na mamę. Mama jednak nie pracowała nigdzie i była na utrzymaniu taty. Tata zmarł w 2007r, do dziś nie ma przeprowadzonej po nim sprawy spadkowej, mama w zeszłym tygodniu przepisała działkę młodszemu bratu który mam konkretne plany co do jej zastawienia w banku. W księdze do dziś widnieje nieruchomość gruntowa mimo iż w ewidencji gruntów są ujawnione budynki gdyż jest ewidencja lokali. Moje pytanie dotyczy możliwości złożenia zastrzeżenia do księgi wieczystej dotyczącego znajdowania się budynku na w/w działce i braku postępowania spadkowego po tacie.
 • Odpowiedź: Bank nie przyjmie hipoteki od brata dopóki nie zostanie uregulowana sprawa spadku po tacie.Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć również Pani.

 • Pytanie: WITAM MAM PTTANIE ZONA MA MNIE SPLACIC W 6 RATACH KAZADA CO PUŁ ROKU PODAŁEM JA DO KOMORNIKA JEJ JEDYNY MAJATEK TO NASZE KIEDYS MIESZKANIE I WLASNIE KOMORNIK JE ZAJOŁ CZY PO UPŁYWIE CAŁKOWITEJ SPŁATY JESLI W DALSZYM CIAGU NIE SPŁACI MNIE TO KOMORNI WYSTAWI MIESZKANIE NA SPRZEDAZ CHCIAŁBYM JE ODKUPIC NADAL JESTEM TAM ZAMELDOWANY ONA TEZ CZY W TEDY JESLI TO KUPIE W DRODZE LICYTACJI MUSZE BYŁEJ ZAPEWNIC JAKIS LOKAL ZASTEPCZY CZY MOGE JEJ NP WYNAJAC NA 3 MIESIACE JAKIES MIESZKANIE JAK TO WYGLADA PRAWNIE CZY MOZNA JA EKSMITOWAC JAK NIE BEDZIE MNIE SPALCAC MIESZKANIE NIE POSIADA KSIEGI WIECZYSTEJ
 • Odpowiedź: Komornik wystawi mieszkanie na licytacje i jeśli będą bezskuteczne będzie Pan mógł je przejąć w rozliczeniu za długi .Obecnie nie ma eksmisji na bruk,a więc aby pozbyć się lokatora trzeba zapewnić mu lokal do ,którego komornik przeprowadzi skuteczną egzekucje.

 • Pytanie: Pytanie mam pytanie jestem z mezem w seperacji sprawa odbyla sie 17 11 2011 maz dostal nakaz eksmisji z powodu alkocholizmu zlozylam wniosek u komornika aby go eksmitowal oczywiscie z sadawa klauzula wykonalnosci ile taka sprawa moze potrwac krok po kroku ile trwa wogole taka eksmisja wniosek zlozylam 29 12 2011 .I jeszcze jedno pytanko mam czy zanim przyjdzie komornik moge wymienic zamki i nie wpuszczac poniewaz codziennie przychodzi pijany i awanturuje sie a raz mi wywarzyl drzwi oczywiscie ma gdzie isc posiada swoj dom dziekuje za odpowiedz .
 • Odpowiedź: Nie podejmiemy się określenia ile będzie trwać egzekucja bo to zależy od bardzo wielu czynników,z których najważniejszy to taki czy komornik będzie miał dokąd ją przeprowadzić/chodzi o lokal/.Do czasu zakończenia egzekucji nie może Pani wymienić zamków w tym celu aby uniemożliwić wstęp do mieszkania b.mężowi .O każdym incydencie ze strony b.męża /niebezpiecznym/należy powiadamiać policję.

 • Pytanie: WITAM OTRZYMAŁEM ROZWÓD Z WINYY OBU STRON ALE ZONAZADAŁA WYŁACZNEJ MOJEJ WINNY SAD ORZEKŁ INACZEJ WYZNACZYŁ RAZ W MIESIACU WIDZENIA Z CÓRKA ALE ZONA ZŁOZYŁA APELACKJE ZASKARZAJAC WYROK W CAŁOSCI ZADAJAC WYŁACZNEJ MOJEJ WINY I ZAKAZ KONTAKTOWANIA SIE Z DZIECKIEM WSPOMNE ZE 3 KROTNE BADANIA W RODK BYŁY ZA TYM BYM MÓGŁ SIE SPOTYKAC Z CÓRKA BYM ODBUDOWAŁ WIEZ ROZWÓD TRWAŁ 4 LATA CZY TERZ TEZ TAK BEDZIE WYKAZAŁEM W SADZIE WIELE DOWODÓW NA NIE WIERNOSCI ZONY I TO WSZYSTKO BYŁO NIE PO JEJ MYSLI CO MOZE SAD PO APELACJI
 • Odpowiedź: Sąd może zmienić wyrok,utrzymać go w mocy lub uchylić go i przekazać do ponownego rozpoznania.Jednak jeżeli opinie co do kontaktów z dzieckiem były pozytywne dla Pana to tutaj raczej trudno oczekiwać niekorzystnych zmian.W samej apelacji postępowanie kończy się na jednej rozprawie.

 • Pytanie: WITAM MAM SPRAWE Z POWÓDZTWA PRYWATNEGO O ZNIESŁAWIENIE SZARPANIE WYKRECANIE RAK W MIEJSCU PUBLICZNYM POSIADAM OBDUKCJE NIE MAM SWIADKÓW OSOBA KTURA MI TO ZROBIŁA TWIERDZI ZE MA SWIADKA ALE OCZYWISCIE TO KŁAMSTWO NIKOGO TAM NIE BYŁO CZY MAM SZANSE NA WYGRANA NIE POSIADAJAC SWIADKA ALE TYLKO ODBDUKCIE I KARTE UDZIELENIA 1 POMOCY I ZE BYŁAM NA POLICJI
 • Odpowiedź: Wszystko zależy jak całość materiału dowodowego oceni Sąd/zeznania pokrzywdzonego,wyjaśnienia oskarżonego,zeznania świadka/,jednak posiadanie obdukcji to poważny argument.Powodzenia!

 • Pytanie: Pytanie witam obecnie jest w toku moja sprawa rozwodowa i chciałbym się dowiedzieć teraz już druga ,płace alimenty 700 zl ponieważ będąc w związku małżeńskim wzięliśmy kredyt , w tym momencie place nadal mimo iż kredyt został spłacony czy mogę się domagać zwrotu nadpłaconych pieniędzy i obniżenie alimentów?
 • Odpowiedź: Niestety nie można łączyć tych dwóch spraw.Możliwe jest rozliczenie spłaty kredytu o ile był wzięty wspólnie ale aby określić szanse w takim procesie potrzeba więcej informacji .Mogłoby się to odbyć w toku np sprawy o podział majątku wspólnego małżonków.

 • Pytanie: Pytanie chcialabym sie dowiedziec rowniez czy jesli przepisalem 50 % mieszkania na niepelnoletnie dziecko czy moge zmienic zapis, odwolac sie , poniewaz moja byla zona powiedziala ze nei bedzie robic problemow wtedy kiedy przepisze dom, a teraz sie problemy zaczynaja?kiedy przepisalem, notarius zpwoiedzial ze mam wglad do mieszkania az do ukonczenia 18 roku zycia, czy moge to zmienic?
 • Odpowiedź: Należałoby wyjaśnić o jakim zapisie Pan pisze.Czy jest to zapis na wypadek śmierci,czy też darowizna na rzecz małoletniego dziecka.W tym pierwszym przypadku taki zapis można zmienić w każdej chwili koniecznie notarialnie .W tym drugim przypadku jest to możliwe ale bardzo trudne.

 • Pytanie: Witam W maju ubiegłego roku podjęłam prace na umowe zlecenie w sklepie spożywczym. Umowe zgłosiłam do Urzędu Pracy. Okazało się jednak że mój szef nie zgłosił jej do ZUSu, o czym dowiedziałam się dopiero gdy podpisałam kolejną umowę. Szef powiedział mi że te umowy są tylko między nami i to że umowę zgłosiłam do UP jest nie na miejscu. Byłam w ZUSie i faktycznie nie było zgłoszenia tych umów ( 3szt). Dodam że obecnie jestem w 3mies ciąży i chodziłąm do lekarza na NFZ, gdyż szef podbił mi legitymację ubezpieczeniową. Do tego w sklepie podpisywałam faktury moim nazwiskiem, więc wg mnie jest dowód ma moją obecność w pracy.Bardzo proszę o poradę co powinnam zrobić w tym przypadku, jestem załamana tym stanem rzeczy i nie wiem czy zgłosić ta do sądu pracy, gdyż uważam że jestem poszkodowana i takie oszustwa nie powinny ujść szefowi na sucho. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuje.
 • Odpowiedź: Proszę Pani spory dot. umowy zlecenia rozpoznaje Sąd cywilny.Jednak jeśli taka umowa jest zawarta w celu obejścia prawa/pracy/ to może się Pani zwrócić do Sądu pracy o ustalenie ,że łączy Panią z zatrudniającym umowa o pracę, a nie umowa zlecenia.Ponieważ spór taki wymaga fachowej pomocy prawnej w pozwie można prosić sąd o ustanowienie pełnomocnika z urzędu,albo udać się w tej sprawie do kancelarii prawnej i zatrudnić prawnika z wyboru.

 • Pytanie: WITAM MIAŁAM DZIS SPRAWE Z POWUDZTWA PRYWATNEGO Z ARTYKUŁU 216 I 217 JA BYŁAM OSKARZYCIELKA 2 ZNANE MI OSOBY NAPADŁU MNIE I MOJEGO STARSZEGO SYNA JA MAM OBDUKCJE ZGŁASZAŁAM TO NA POLICJI ALE NIE MAM ZADNEGO POTWIERDZENIA DZIS NA TEJ SPRAWIE OSOBA KTURA OSKARZAŁAM ZASKOCZYŁA MNIE TOTALNIE ZGŁOSIŁA NA POLICKI TEGO DNIA CO MNIE NAPADŁA ZE TO JA I MÓJ SYN KIEROWALISMY GROSBY KARALNE CO JEST NIE PRAWDA PRZEDSTAWIŁA FAŁSZYWEGO SWIADKA PRZY TYM ZDARZENIU NIKOGO NIE BYŁO OPRUCZ NAS JA NIE MAM SWIADKÓW JEDYNIE DZIELNICOWEGO CO MU ZGŁASZAŁAM TO ZDARZENIE BOJE SIE ZE TO MNIE POKRZYWDZONA OSKARZA POWIEDZIAŁAM W SZDZIE ZE NIE MAM SWIADKÓW ZA TO ONA MA NIE WIEM CO ROBIC MAM TYLKO KOLEZANKE KTUREJ NIE RAZ USKARZAŁAM SIE ZE JESTEM NEKANA PRZEZ TO KOBIETE KTURA WMIESZAŁA MNIE W SWOJE SPRAWY RODZINNE CO MAM ROBIC JAK MAM SIE BRONIC CO MI ZA TO ZROBIA MAM OBDUKCJE PONIZEJ 7 DNI
 • Odpowiedź: Niech Pani zgłosi na świadka koleżankę .Całość materiału oceni sąd karny.Od niekorzystnego wyroku przysługuje apelacja,a o sposobie i terminie jej wniesienia poinformuje Panią Sąd ogłaszający wyrok.

 • Pytanie: WITAM OSKARZONO MNIE Z OSKARZENIA PUBLICZNEGO O GROZBY KARALNE JA JESTEM OSKARZYCIELEM PRYWATNYM MAM TYLKO OBDUKCJE I ZE ZNIANIA SYNA KTURY W TRAKCIE TEGO NAPADU BYŁ ZE MNA ALE DRUGA STRONA MA FAŁSZYWEGO PODSTAWIONEGO SWIADKA NIBY KOLEZANKE KTURA SŁYSZAŁA JAK MUJ 15 LETNI SYN GROZIŁ ZE WYBIJE ZEBY JA MIAŁAM STŁUCZONY TADGARSTEK SINY BYŁAM SZARPANA POPYCHANA TROCHE SIE BOJE SYN NAPRAWDE NIC NIE ZROBIŁ ZOSTALISMY NAPADNIECI BO GAPILISMY SIE W OKA TCH LUDZI ON CHWILE POTEM WYBIEGLI ZA NAMI MATKA Z SYNEM I NAS NAPADLI WYZYWAJAC I SZARPIAC WYKRECAJAC RECE JAK MAMY SIE BRONIC POZWAŁAM TEZ NA SWIADKA DZIELNICOWEGO TEJ PANI BO DZIEN PO ZDARZENIU BYŁM U NIECHO BO ON ZAN DOBRZE TE RODZINE I WIE ZE TA KOBIETA Z BYLE CZYM LATAŁA NIERAZ NA POLICJIE DO PROKURATURY ALE ZAWSZE WSZYSTKO UMARZANOA JAK KARE MOGA MI DAC JAK UWIERZ A PODSTAWONEGO SWIADKA Z JEJ STRONY KTURY ZEZNA NA MOJA NIE KORZYSC
 • Odpowiedź: Trzeba pomyśleć o zatrudnieniu adwokata.

 • Pytanie: WITAM MAM PROBLEL MOJA ZONA JESTESMY W TRAKCIE ROZWODU 4 LATA BARDZO WSZYSTKO UTRUDNIA ZATRUWA ZYCIE NIBY MOJEJ KOCHANE CHOC TA KOBIETA NIE JEST ZE MNA ZWIAZANA NAWET DO TEGO STOPNIA ZE ZARZUCA MI I TEJ KOBIECIE ZE JEJ MŁODSZY SYN JEST MOIM SYNEM TA KOBIETA JEST ZAŁAMAN PODSŁYSZAŁ TO SYN TEJ KOBIETY MA ON 12 LAT BARDZO SIE ZAMKNOŁ W SOBIE CO MOZNA ZROBIC JA NIE JESTEM OJCEM TEGO CHŁOPCA ON MA OJAC KTURY JEST POZBAWONY WŁADZY RODZICIELSKIEJ ZA ZNECANIE MOJA ZONA WMAWIA MI ZE PROWADZIŁEM PODWUJNE ZYCIE TYLE LAT CO JEST NIE PRAWDA ZAL MI MOJEJ ZNAJOMEJ ZE TAKIE PLOTKI KRAZA CZY TO MOZNA JAKOS UKARAC ZA TAKIE POMUWIENIA NAJBARDZIEJ ZAL DZIECKA BO CO ONO POMYSLI
 • Odpowiedź: Matka chłopca powinna złożyć zawiadomienie do prokuratury i zgłosić Pana jako świadka.Zawiadomienie może być zgłoszone do protokołu lub listem poleconym.

 • Pytanie: czy jezekili policja i prokuratura umozyły postepowanie w sprawie o grozby karalne tego typu powybijam ci wszystkie zeby to czy sad za to moze mnie ukarac niby pokszywdzona tak złozyła w sadzie akt oskarzenia takie zdarzenie nie miłoo miejsca ja jejnie groziłam ale ona sie msci podstawiafałszywych swiadków
 • Odpowiedź: Tak,prawdopodobnie organy ścigania /prokurator/nie znalazły podstaw do objęcia tego czynu ściganiem z urzędu i w takiej sytuacji pokrzywdzona może wnieść akt oskarżenia w trybie prywatno=skargowym.Ostateczna ocena dowodów co do ich prawdziwości należeć będzie oczywiście do Sądu.

 • Pytanie: Wykupiłam mieszkanie spółdzielcze (jestem jedynym właścicielem) i jestem tam zameldowana wspólnie z dorosła córką i jej 3 letnim dzieckiem (córka nie jest mężatką). Ponad rok temu wyprowadziłam się do mojego partnera i od tego czasu tam nie mieszkam. Przez kilka miesięcy po wyprowadzce robiłam jej zakupy, opłacałam mieszkanie i media. Córka nie pracuje i nie zamierza podjąć pracy, nigdy nie partycypowała w kosztach utrzymania siebie i mieszkania. Swoje dziecko oddała na wychowanie mojej 80 letniej matce. Mieszkanie jest zdemolowane. Ostatnio podobno ma jakieś dochody, ale nie zamierza płacić za mieszkanie, ani tym bardziej uregulować zaległości. W jaki sposób mogę doprowadzić w szybko do jej wymeldowania, aby odzyskać mieszkanie
 • Odpowiedź: Należy złożyć do Sądu pozew o eksmisję i jako powód podać demolowanie mieszkania i brak partycypacji w kosztach utrzymania.Radzę zastanowić się nad zaangażowaniem pełnomocnika/radcę lub adwokata/ i uzbroić się w cierpliwość bo sprawy te trwają dość długo-niestety mają dość skomplikowany charakter.

 • Pytanie: Pytanie Witam, płacę alimenty na dzieci. Czy jeśli otrzymam darowiznę w postaci mieszkania od rodziców będzie to podstawą dla sądu do ich podwyższenia? Obecnie wynajmuję mieszkanie co wiąże się z dużymi kosztami to, które miałbym otrzymać w darowiźnie zajmuje obecnie była żona. pozdrawiam i z góry dziekuję za odpowiedź.
 • Odpowiedź: Do ustalenia wysokości alimentów Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby dziecka/usprawiedliwione / oraz możliwości rodziców.W tej sytuacji jeżeli wzrosną potrzeby dzieci i zwiększą się Pana możliwości /np. mniejsze obciążenia/ niż te w momencie ustalania dotychczasowych alimentów to alimenty mogą zostać podwyższone.

 • Pytanie: witam mam pytanie mieszkam u swojej dziewczyny i nie bardzo dogadujemy sie z jej siostrą ktora mieszka u góry,ostatnio zagroziła mi ze zadz po policje i ze bede musiał opuścić dom.Czy faktycznie tak jest?nie jestem u niej zameldowany.proszę o odp i z góry dziękuję
 • Odpowiedź: Niestety przebywanie w lokalu przez okres dłuższy niż 48 godzin bez zameldowania jest wykroczeniem i może być ścigane karnie.Recepta to zameldowanie czasowe-możliwe o ile zgodę wyrazi właściciel lokalu.

 • Pytanie: Pytanie chcem podpisać umowe o rozdzielczości majątkowej i oddać wszystko w darowiźnie męzowi czy moźna tak zrobić jaki jest koszt notariusza muj majątek to mieszkanie warte ok sto sześdziesiąt tyś akcje warte ok 30 tys i dom na ktury mamy wspulny kredyt 170 tyś
 • Odpowiedź: Jest to możliwe -o szczegóły prosimy pytać dowolnego notariusza.

 • Pytanie: rodzice przepisali gospodarstwo na brata mi nic nie przepisali nie mam gdzie mieszkac jestem zameldowana u rodzicow kturzy mieszkaja z btatem i bratowa w moim rodzinnym domu czy moge sie domagac zachowku prosze o porade
 • Odpowiedź: Tak,ale dopiero po śmierci rodziców i pod warunkiem,że Pani nie zostanie wydziedziczona przez rodziców.

 • Pytanie: Pytanie Czy będąc w separacij w mężęm już 9 miesięcy mogę spotykać się z innymi mężczyznami i czy będą ponoszone jakieś konsekfencij ku temu.
 • Odpowiedź: Separacja może skończyć się rozwodem na wniosek każdej ze stron.W przypadku dowodu zdrady mażęńskiej Sąd może orzec rozwód z winy małżonka ,który dopuścił się zdrady,a to już może rodzić konsekwencje w przyszłości np.alimenty.

 • Pytanie: Dzień dobry, od pół roku jestem po rozwodzie, mam córkę a ojciec dziecka ma prawo widywać ja dwa razy w miesiącu przez dwie godziny z możliwością zabrania jej poza miejsce zamieszkania. dodam że przed rozwodem w ogóle nie interesował się dzieckiem. teraz natomiast skoro ma takie prawo to przyjeżdża po dziecko i je zabiera, ale zauważyłam że przyjeżdża albo po piwie albo w stanie wczorajszym, w każdym bądź razie czuć od niego alkohol, nie mam na to niestety dowodów. czy mogę w jakiś sposób udowodnić to że przyjeżdża w stanie nietrzeźwym i pozbawić go całkowicie prawa do dziecka? Bardzo dziękuje z pomoc.
 • Odpowiedź: Jeżeli mąż przychodzi po dziecko pijany niech Pani nie wydaje dziecka.Dobrze mieć świadka ,a jak nie ma to i wezwać Policję.Oni mogą zbadać stan męża i to będzie dowód .

 • Pytanie: Witam otrzymuje alimenty od matki uczę się zaocznie otrzymałam propozycję stażu z Urzędu Pracy czy jeśli ją przyjmę muszę to gdzieś zgłosić i czy mozliwe jest, że z tego powodu obowiązek alimentacyjny ustanie?
 • Odpowiedź: Powinna o tym wiedzieć matka.Jeżeli będzie Pani pobierać wynagrodzenie to obowiązek alimentacyjny ustanie.

 • Pytanie: Witam. Proszę mi powiedzieć ile czasu mija od wydania decyzji przed Sąd o egzekucji komorniczej do jej wykoniania i jakie są pierwsze kroki komornika po otrzymaniu decyzji o egzekucji? Pozdrawiam, Joanna
 • Odpowiedź: W postępowaniu egzekucyjnym jego tok zależy przede wszystkim od wskazania we wniosku do komornika źródeł egzekucji.Komornik przystępuje do egzekucji niezwłocznie po otrzymaniu wniosku od wierzyciela.Sama egzekucja jest możliwa po uzyskaniu przez wierzyciela klauzuli wykonalności.Wtedy jest to tytuł wykonawczy.

 • Pytanie: Pytanie Rodzice zapisali mi działkę. Później wyszłam za mąż za rozwiedzionego człowieka, który z poprzedniego związku ma dwóch dorosłych synów. Ja obecnie tez mam syna z obecnego związku. Czy gdyby coś się stało z mężem lub ze mną, czy tę działkę będzie dziedziczył tylko mój syn, czy równiez mąż i jego synowie z poprzedniego związku. Chciałabym żeby tę działkę dostał tylko mój syn. Za odpowiedż serdecznie dziękuję.
 • Odpowiedź: Ponieważ darowizna miała miejsce przed zawarciem małżeństwa jest to Pani majątek odrębny/ważne żeby syn był w posiadaniu aktu notarialnego darowizny dokonanej na Pani rzecz/. W związku z tym po Pani śmierci do spadku dojdzie Pani syn i mąż.Aby dziedziczył tylko syn musi Pani u notariusza sporządzić testament z zapisem windykacyjnym.

 • Pytanie: w kwietniu 2011 r moja córka w obecności nas czyli rodziców, babci i wujka otrzymała w prezencie notebooka (komputer) od naszej znajomej cytuję jej słowa "masz Justynka prezent od ciotki na byłe urodziny i na bierzmowanie, nie raz odbierałaś mi dziecko ze szkoły i pilnowałaś moje dzieci" i wręczyła nowy notebook. W styczniu 2012 roku zażądała zwrotu składając meldunek na policji że go nam użyczyła i nie chcemy go oddać. Dodam że ja byłem w tym czasie jej pracownikiem i w grudniu 2011 roku zwolniła mnie z pracy nie wypłacając mi wypłaty. Poinformowałem darczyńce że jeżeli nie wypłaci mi wypłaty zgodnie z umową to podam sprawę do sądu pracy co zrobiłem kilka dni później. Nakaz płatniczy otrzymała kilka dni przed zażądaniem zwrotu komputera. Nie mam umowy na darowiznę a darczyńca na użyczenie. Policja powiedziała że powinienem zwrócić komputer. Jak wytłumaczyć to nieletniej córce. Co powinienem zrobić? Proszę o podpowiedź.
 • Odpowiedź: Jeżeli było tak jak Pan to opisał to nie należy się przejmować,gdyż córka potwierdzi te fakty w ewentualnym postępowaniu karnym czy też w przypadku wytoczenia powództwa cywilnego o wydanie rzeczy.A jeżeli byli jeszcze jacyś świadkowie to też należy z nich skorzystać.

 • Pytanie: Miałem 3 sprawę o podwyższenie alimentów bo pełnomocnik powódki bez przerwy przedłuża teraz i złożył wniosek jakobym sprzedał działkę za 200tyś.zł atrakcyjnie budowlaną i że wpływa to na moje zdolności płatnicze(1500brutto zarabiam).Nie uchylam się od płacenia a jeżeli chodzi o działkę to miałem ale tylko wspólwłasność działki rolnej i takową sprzedałem za 5tyś. mam akt notarialny i przedstawiłem go w sadzie. Czy mogłem przedstawiając akt do sądu zamazać dane wspólwłasciciela oraz osoby kupujacej? ma to jakieś znaczenie?bo tak zrobiłem?czy dane osób mają wpływ na istote wniosku?
 • Odpowiedź: Nie ma to znaczenia ale Sąd dysponując nr repetytorium i danymi kancelarii notarialnej może zażądać odpisu i zamazanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu,a niesmak pozostanie.

 • Pytanie: Czy mam sznsę odzyskać pieniądze za wykonaną pracę od prywatnego pracodawcy jeżeli nie miałem z nim podpisanej żadnej umowy tylko spisane ręczne oświadczenie,że zobowiązuje się do wypłacenia wynagrodzenia w określonym czasie.Wspomnę jeszcze o tym,że jest nas cztery osoby.Z góry dziękuję
 • Odpowiedź: Jest szansa,ale trzeba wynająć prawnika.Jego koszty zostaną przez sąd zasądzone.

 • Pytanie: Dzień dobry.uprzejmie proszę o odp. na moje pytanie.Jestem po rozwodzie,mieszkam z mężczyzną,który ma 2 dzieci,jego żona co pól roku składa o podwyższenie alimentów. Mieszkamy w moim własnościowym mieszkaniu,które zakupiłam sama.Ona wie o tym mieszkaniu, ponieważ grzecznosciowo pozwalam partnerowi przywozić do mnie córkę w odwiedziny.Teraz jego była żona znów na sprawie poruszyła tym razem sprawę mieszkania,że to może jej mężą, że on mnie utrzymuje i moją córkę itp.Nadmieniam,że mój partner zarabia b.mało i większą część pochłaniają alimenty, nie byłby w stanie utrzymać mnie, pozatym sama jestem w stanie siebie utzymać i córkę.Moje pytanie czy sąd może żadać odemnie moich zarobków?przecież my dziś jesteśmy razem, ale możemy się rozejść,gdyż nie jesteśmy w formalnym związku,czy moje zarobki i zainteresowanie moją osobą mają wpływ na sprawę mojego partnera?
 • Odpowiedź: Nie to nie powinno mieć znaczenia w tej sprawie.Partner powinien wynająć prawnika!

 • Pytanie: witam.Mam pytanie dotyczące darowanego majątku(mieszkania) przez teściów.Jestem z meżem po ślubie i jego rodzice chcą zapisać nam mieszkanie czy w takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić podatek od darowizny czy też będziemy zwolnieni?A jeżeli zgodze się na to aby mieszkanie było przepisane na męża to czy bede miała do niego prawo?
 • Odpowiedź: Podatku nie będzie.Jeżeli rodzice zapiszą mieszkanie mężowi to będzie to jego majątek odrębny.

 • Pytanie: witam wykupiłem po rodzicach mieszkanie dla brata zrzekłem sie czesc mojej na jego strone.on nigdzie nie pracuje utrzymuje sie z opkieki ma zasiłek pielegnacyjny moja obecnie sytuacja mieszkaniowa sie pogorszyła nie mam gdzie mieszkac brat nie ma rodziny jest kawalerem jak naj bespieczniej odzyskac połowe mieszkanie czy spisac umowe dozywocia ja płace alimenty na dziecimam komornika czy bedac razem z bratem włascicielem mieszkania komornik moze zajac moja czesc czy moze lespsz umowa dozywocia czy w takiej sytuacji btar nie bedzie mógł juz korzystac z mopr nadmnieniam iz to ja dokaładam sie do utrzymania brata i ponoszenia kosztów utrzymania mieszkania
 • Odpowiedź: Póki w księdze wieczystej jako właściciel figuruje brat,komornik nic nie może zrobić.W przypadku ustalenia współwłasności może zająć Pana część i z tej części prowadzić egzekucję.

 • Pytanie: Witam. Mój małżonek znęcał się nade mną fizycznie i psychicznie. Dostał tak zwaną sankcję. W tym czasie co on jest w zakładzie karnym złożyłam pozew o rozwód i eksmisję. Mąż jest współwłaścicielem domu. Jeżeli dostał by nakaz eksmisji a ja chciałabym sprzedać dom, należała by mu się jakaś część domu?
 • Odpowiedź: Tak,przecież nie przestał być współwłaścicielem!

 • Pytanie: Witam. Mam pytanie, otóż 3 miesiące temu rozstałam się ze swoim partner, z którym mieszkałąm w wynajmowanym mieszkaniu, po rozstaniu ja przeprowadziłam się do rodziców, natomiast on pozostał nadal w tym wynajmowanym mieszkaniu. Cały problem polega na tym, że nadal nie odzyskałam swoich rzeczy. Jest to właściwie tylko odzież, naczynia, pościel, kilka płyt, DVD. Właściwie może nic bardzo wartościowego, ale dla mnie ma znaczenie, a mój były partner nie chce mi ich oddać. Czy jest jakaś szansa na ich odzyskanie? Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Pozdrawiam Beata Osadowska
 • Odpowiedź: Jeżeli Pani były partner nadal będzie odmawiał wydania należących do Pani rzeczy może Pani domagać się ich zwrotu na drodze sądowej.Składa się pozew o wydanie ruchomości lub ich równowartości.

 • Pytanie: Dzień dobry. po śmierci mojej mamy sąd orzekł iż należy mi się 3/16 całego spadu. mam jeszcze troje rodzeństwa. spadek toczy się o 2działki, dom i las. Ojciec nie chce się z nami dogadać uważa że powinniśmy wszystko przepisać na niego. ja jednak chciałbym swoją część. jak mogę , wziąć swoje, czy jeśli jestem wymeldowany z domu to mogę powtórnie zameldować się w nim?
 • Odpowiedź: Jeżeli Państwo możecie porozumieć się w tej sprawie to można u notariusza sporządzić aktem notarialnym dział spadku.Jeżeli nie ma porozumienia to trzeba ze sprawą zwrócić się do Sądu z wnioskiem o dokonanie takiego działu i prawomocny wyrok będzie podstawą do dalszych kroków w tym sprawy zameldowania się.Do Sądu może zwrócić się każdy ze spadkobierców.We wniosku należy wskazać wszystkich pozostałych spadkobierców oraz postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.Należy rozważyć czy może lepiej powierzyć sprawę prawnikowi.

 • Pytanie: Pytanie teściowie przekazali mi i mężowi gospodarstwo rolne na podstawie umowy o dożywotnie utrzymanie, teraz teściowa na I grupę niepełnosprawności i muszę się nią opiekować, chciałam się starać o świadczenie pielęgnacyjne ale w ops powiedzieli, że to przysługuje tylko mężowi ale musiałby nie pracować. a wg przepisów świadczenie to przysługuje osobom na których ciąży obowiązek alimentacyjny.czy przy tej umowie ciąży na mnie obowiązek alimentacyjny w stosunku do teściów
 • Odpowiedź: Obowiązek alimentacyjny dzieci w stosunku do rodziców istnieje niezależnie od jakichkolwiek umów.Gdy rodzice znajdą się w trudnej sytuacji życiowej dzieci mają obowiązek im pomagać.Przy braku takiej pomocy rodzice będący w potrzebie mogą o takie alimenty zwrócić się do Sądu .

 • Pytanie: Czy mając kredyt w rodzina na swoim mogę zameldować osobę obcą w tym mieszkaniu? bez obawy straty dopłat, czy przepisy regulują jakoś tą kwestie czy to bez znaczenia. Kredyt wzięłam jako samotna matka z dopłatami z rodziny na swoim. Nigdzie nie mogę dotrzeć do takiej informacji. dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Zameldować Pani może,jednak należy pamiętać,że nie można mieszkania wynająć ,gdyż traci się dopłaty do odsetek.

 • Pytanie: Pytanie wzięlismy z mężem wspólnie kredyt kredyt nie był ubezpieczony a mąż nie żyje czy moge ubiegac się o umożenie polowy kredytu gdyż mam trudną sytułację finansową
 • Odpowiedź: Powinna Pani złożyć do banku odpis aktu zgonu i podanie o zmianę warunków spłaty kredytu /zmniejszenie rat i ewentualne wydłużenie okresu spłaty/ .Do podania należy załączyć aktualne zaświadczenie o zarobkach.Bank może zażądać jeszcze innych dokumentów .

 • Pytanie: Pytanie wzięlismy z mężem wspólnie kredyt kredyt nie był ubezpieczony a mąż nie żyje czy moge ubiegac się o umożenie polowy kredytu gdyż mam trudną sytułację finansową
 • Odpowiedź: j.w.

 • Pytanie: Pytanie Witam , wygrałam w sprawie podziału majątku z mężem mieszkanie(było wspólne) czy wpis w księdze wieczystej będzie automatycznie przez sąd sprostowany czy sama muszę to załatwiać? jaki to koszt?
 • Odpowiedź: Musi to Pani załatwić sama.Koszt to 200zł.

 • Pytanie: Witam, mam pytanie Czy będąc współwłaścicielem domu moge pod niego wziąć kredyt hipoteczny? dodam ze druga polowa należy do ex żony.
 • Odpowiedź: Tak,ale do ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego będzie potrzebna zgoda b.żony.

 • Pytanie: Rowiodlam sie 2,5 roku temu czy moge zlozyc pozew o alimenty od mojego bylego meza.
 • Odpowiedź: Musi Pani sprecyzować dla kogo te alimenty!

 • Pytanie: witamze wzgledu na sprawy osobiste zrzekłem sie czesci mieszkania w darowiznie na rzecz brata teraz z powrotem brat chcemnie dopisac jako drugi współwłasciecil mieszkania czy jako drugi własciciel mieszkania moge zrobic jakas notatke w akcie notarialnym ze wrazie mojej smierci chciałbym na przyszłosz zabespieczyc moja przyjaciółke np wzamian za dozywotnia opieke chodzi tylko o moja czesc by wrazie smierci moja czesc dostała tyko przyjaciólka
 • Odpowiedź: Może Pan spisać w tej sprawie testament lub zrobić zapis. Najlepiej zrobić to u notariusza.

 • Pytanie: Dzien dobry. Mam problem z bylym mezem, wyprowadzil sie do kochanki w 2003 roku, z domu zabral caly sprzet, kino domowe dvd itp, tyle ile mu sie zmiescilo do samochodu jak rowniez rzeczy, ktore wyniosl planujac wyprowadzke. Ukradl tez rzeczy stanowiace majatki odrebne moje i moich dzieci,rzeczy osobiste lub zlote lancuszki itp ktore otrzymaly jako darowizne ode mnie i mojej rodziny.Samochod oczywiscie tez zabral. Byl alkoholikiem i naduzywal lekow, lykal kilkanascie proszkow psychotropowych i popijal alkoholem. Rzadko posiadal jakakolwiek prace bo zaraz ja tracil, nie wiem jak przezylam te 20 lat. Przez urzad po pol roku dostal nakaz eksmisji, byly tez grozby karalne wiec mial zakaz zblizania. Ja przez te wszystkie lata pracowalam i wychowywalam dzieci,wrzucalam wegiel kupowany za pozyczki i rabalam drewno.Robilam to co nalezalo do mnie i do mezczyzny... Taka typowa matka polka-zrobic wszytsko dla dzieci bo nie ma wyjscia.Po wyprowadzce od moich rodzicow mieszkalismy na stancji. Potem nabylam stary dom za wlasne srodki, u notariusza potwierdzil ze to za moje pieniadze. Byly nie pracowal wiec nie posiadal srodkow, chyba ze to co mi ukradl.Z dziecmi sie nie kontaktowal, na ulicy je wyzywal, mial widzenia z corka ale zaprowadzilam ja tylko raz, nie bylo go w domu. Corka jest dorosla i do tej pory nie moze mi wybaczyc jak moglam ja tam zaprowadzic ale przeciez byl wyrok sadu...nie chcial placic alimentow, po dlugim czasie bo juz po prostu nie mialam im co dac jesc i wyposazyc do szkoly musialam podac sprawe do komornika. Troje dzieci uczacych sie, teraz juz dorosle. Od kilku lat znowu grozil ze nam odbierze dom. Teraz placi tylko na najmlodsze dziecko, uczace sie. od alimentow sie ciagle odwoluje, juz bylo x-spraw,grozil nam ze zabierze dom i wyrzuci nas na bruk. A to przeciez nasza praca, moja i moich dzieci. Nie, nie przesadzam. Teraz podal sprawe o podzial majatku wspolnego, chce duzo pieniedzy. Ja odkupilam co ukradl, meble zmienilam, dom jest stary i ciagle go remontuje. Akt wlasnosci jest wylacznie na mnie za fundusze stanowiace moj majetek odrebny. On prawie nie pracowal, czy ma jekies prawa? Prosze o odpowiedz :(
 • Odpowiedź: Jeżeli dom stanowi Pani majątek odrębny to jeżeli Pani to udowodni przed Sądem/wypis z ksiąg wieczystych/nie będzie podlegał podziałowi majątku wspólnego.Co do pozostałych aspektów sprawy to należy to wszystko udowadniać na sprawie,wtedy może się okazać,że b.mąż będzie winien pieniądze w stosunku do Pani.Proszę się zastanowić nad zaangażowaniem prawnika w tej sprawie.

 • Pytanie: Jestem4l.po rozwodzie.niedawno odziedziczylem dom po rodzicach wyrokiem sadu.ale mieszkam w nim z byla zona.jestem jego wlascicielem.czy obecnie moge traktowac ex zone jak lokatora?czy moge zadac oplaty za wynajem.jak to zrobic.byla zona mieszkajac wtym domu nie chce lozyc na jego utrzymanie na remonty itp.twierdzi ze jak to moj dom to mam sam pokrywac koszty remontow itp.ona pokrywa oplaty za media swoja czesc.tu niema problemu.pytanie mam takie czy mam traktowac ja jako lokatora bo jest mi juz obca osoba a zamieszkuje w mym domu po rozwodzie.mieszkamy z dziecmi ale ja niechce ich krzywdzic.place na nie alimenty.chodzi mi o ta Pania jak prawnie zrobic aby placila czynsz za siebie?niechce jej eksmitowac w trosce o dzieci.ona zajmuje pietro 2pokoje kuchnie i lazienke a ja parter w takim samym ukladzie mieszkania.Prosze o rade jak mam dokonac aby placila za mieszkanie.? Prosze o maila pozdrawiam.
 • Odpowiedź: Należy zaproponować na piśmie warunki wynajmu i próbować negocjacji,a jeśli się nie uda,zostaje droga sądowa.

 • Pytanie: Czy w sytuacji gdy prowadzone jest postepowanie komornicze ws alimentów , poprzez to,że alimenty płacę przez komornika od ponad roku na bieżąco ,(z ubiegłych lat mam ok.6tyś zaległości) sprzedaż przeze mnie współwłasności 2ha działki rolniczej(za 5tyś.zł) może być w przyszłości przedmiotem skargi pauliańskiej?sprzedaż nastąpiła w 2010r dla znajomej i ona nadal ma tą współwłasność, nie odsprzedala jej nigdzie.I co w wypadku gdy skarga zostałaby uznana, znajoma może dochodzic się odemnie zwrotu tych 5 tyś.zł w wypadku gdy komornik zlicytowałby jej ta wspólwłasność?dziekuje za odpowiedz
 • Odpowiedź: Tak ,jeżeli byłoby stwierdzone, ze działał Pan po to by pokrzywdzić wierzyciela to może zostać orzeczone przez Sąd, iż sprzedaż względem wierzyciela jest bezskuteczna i może być prowadzona egzekucja z nieruchomości należącej do osoby trzeciej.Gdyby ta osoba chciała się uchronić od egzekucji to musiałaby zapłacić cały dług i koszty.Będzie wtedy miała roszczenie zwrotne do Pana.

 • Pytanie: witam 2lata temu wzieła w niemczech internet na 2 lata umowa mi sie skonczyła w lutym placilam abonament 40 euro miesiecznie był to internet bez limitu ale wodafone ciagle przysyłało mi dodatkowe rachunki wkurzyłam sie i nie zaplacilam ostatniego abonamenty teraz napisało do mnie z niemiec innkaso i z 60 euro zrobiło sie 131 euro czy jezeli nie zaplace to czy moga mi wejsc na konto nadmieniam ze internet brałam w niemczech i skanowali mi karte doio bankomatu czy po tym beda wiedziec jakie mam konto
 • Odpowiedź: Nie warto bo może zostać wszczęte postępowanie w oparciu o prawo unijne i tytuł egzekucyjny uzyskany w Niemczech może być egzekwowany w Polsce po nadaniu mu klauzuli wykonalności.To oczywiście potrwa ale kwota dochodzona się zwielokrotni.Radzę zapłacić.

 • Pytanie: Pytanie Mieszkam z żoną i z miesięcznym dzieckiem u jej ojaca oboje mamy zameldowanie na stałe. jest to duzy dom u gory 3 pokoje łazienka na dole salon kuchnia łazienka do uzytku mamy tylko jeden mały pokoik łazienke i kuchnie bez bierzacej wody zrobiona w przedpokoju reszta pomieszczen jest zagracona teścia złomem. pomimo wielu prozb nie moge sie togo pozbyc co moge z tym zrobic?
 • Odpowiedź: Własność to podstawowe prawo najszerzej chronione.Więcej w tej sprawie mógłby zrobić współwłaściciel.Uprawnienia lokatora są znacznie mniejsze.

 • Pytanie: Witam.Jeszcze przed rozwodem doszliśmy z żoną do porozumienia jeśli chodzi o podział majątku i przejęcia przez moja osobę kredytu hipotecznego.Wygląda to tak: 1. wszelkie dobra i mieszkanie przechodzą na moją własność a ja zobowiązuję się do końca tego roku wypłacić byłej żonie 1500 tys. 2.zobowiązuję się też do przejęcia wspólnego kredytu hipotecznego(tutaj nie ma daty przejęcia) Pieniądze w ratach wpłacam regularnie i uda mi się do końca roku wpłacić całą sumę,natomiast bank odmówił mi przejęcia kredytu (brak zdolności) lub wpłata kilkudziesięciu tys. złotych.Moje pytanie brzmi,czy sąd może unieważnić akt notarialny,mimo tego że wywiążę się z pierwszego zobowiązania??Moja ex żona zaczęła nękać mnie telefonami o zle sporządzonej umowie.Pozdrawiam i dziękuję.
 • Odpowiedź: Jeżeli kredyt byłby wypowiedziany przez bank to współdłużnikiem stałaby się też była małżonka i wtedy można by rozważać skuteczną próbę podważenia własności jaką nabył Pan aktem notarialnym.

 • Pytanie: witam, mój były mąż (dłużnik alimentacyjny) obecnie przebywający w DPS-ie, ma mieszkanie własnościowe, które chciałby sprzedać a pieniądze darować dzieciom. Jak to zrobić żeby 1) komornik nie zajął tej sumy na poczet długu i 2)dzieci nie straciły alimentów wypłacanych z funduszu.
 • Odpowiedź: Praktycznie to nie ma takiego sposobu bo nawet jeżeli się uda dokonać takiej transakcji bez wiedzy wierzycieli to jak się dowiedzą mogą ją podważać przed sądem w drodze skargi pauliańskiej /działanie z pokrzywdzeniem wierzyciela./

 • Pytanie: Witam, teście będą obecnie przepisywać gospodarstwo rolne bratu męża, mąż chciałby żeby połowę domu przepisali jemu.(czyli dom byłby brata i męża), czy jest możliwe takie rozpisanie? Czy musimy mieć osobne wejście?
 • Odpowiedź: Przede wszystkim darowizna zależy od woli darczyńców.Jednak ten fakt będzie miał znaczenie po śmierci darczyńców przy dziedziczeniu.

 • Pytanie: Witam mam pytanie. obecnie samotnie wychowuję córkę Której ojciec nie uznał. Mimo to obiecał mi pomoc finansową gdzie dowody mam w sms-ach i nagranych rozmowach tel. Poinformowałam go że jeśli nie będzie mi pomagał to skieruję sprawę do sądu. Na początku pomagał ale pózniej przestał płacić. Czy mogę wysłać do niego wezwanie z prośbą o uregulowanie danej kwoty i wykonanie badań dna??? Nie ukrywam że wolałabym to załatwić poza sądem. Pozdrawiam
 • Odpowiedź: Załatwianie tej sprawy z pominięciem Sądu jest zależne tylko i wyłącznie od dobrej woli ojca dziecka.Radzę zatrudnić prawnika aby to on w Pani imieniu spróbował skłonić ojca dziecka po pierwsze do uznania go /administracyjnie czyli w USC/,a w przypadku braku zgody zagroził drogą sądową.Nie ma innego wyjścia.

 • Pytanie: Witam, mam pytanie. Mam zasądzone wraz z rodzeństwem po 500 zł z funduszu alimentacyjnego. Łącznie 1500 zł. Czy jeśli podejmę pracę i nasz dochód przekroczy to 725 zł to moje rodzeństwo również straci prawo do alimentów? czy tylko ja? czy dopóki mieszkam wspólnie z mamą i rodzeństwem dochód liczy się wspólnie? nawet gdy jestem już dorosła i sama stanowie o swoich pieniądzach?
 • Odpowiedź: Prawo do alimentów to prawo indywidualne.Przysługuje do 25 roku życia o ile dziecko do tego czasu uczy się.Dochody jednego z rodzeństwa nie mogą spowodować utraty prawa do alimentów pozostałych uprawnionych.

 • Pytanie: A czy jeśli mam przyznane alimenty z funduszu alimentacyjnego, rozpoczne w październiku studia zaoczne i podejmę pracę to zostaną mi one odebrane całkowicie czy tylko zmniejszone?
 • Odpowiedź: raczej odebrane!

 • Pytanie: Witam serdecznie mam pytanko dotyczace darowizny. Moj ojciec co rozwodzie z mama przepisal na mnie swoja połowe domu wiec jestem współwłasciecielem. Jakie mam prawa w stosunku tego domu, a jakie ma prawo moje rodzeństwo. Z góry dziekuje... Pozdrawiam
 • Odpowiedź: Jest Pan właścicielem w 1/2,a więc z drugim współwłaścicielem podejmuje Pan wszelkie decyzje istotne dla tego majątku -poważniejsze remonty,obciązenie np hipoteka.Pozostałe rodzeństwo nie ma nic do powiedzenia w tych sprawach.

 • Pytanie: wynajęłam dom z ogrodem.Właścicielka i biuro nieruchomości ukryli fakt,ze jest wystawiony na sprzedaz.Jestem ustawicznie nachodzona,obrażana i nekana.Wlaścicielka zyczy sobie udostepniania posesji na kazde zawołanie,najeżdza mnie z synem.Nie wytrzymałam i dałam wypowiedzenie ale nie spodziewałam się takiej wściekłości-neka mnie osobiscie i telefonicznie,żąda wpuszczania nieznanych osób celem ogladania domu,grozi i to całkiem serio,że nie odda mi kaucji bo przyczepi się do wszystkiego!!Czuję sie totalnie zagrożona.Czy moge sobie w takiej sytuacji pozwolić na odliczenie kaucji w całym okresie wypowiedzenia,a więc w 3 ratach od czynszu,bo ona mi grozi,że nie wyjdzie z domu,jesli nie dam całości.nawet,kiedy byłam chora najechała mnie z synem,sami chodzili po całym domu i piwnicy,robili,co chcieli,ale wcześniej ,kiedy wyraziłam sprzeciw usłyszałam,że i tak wejdzie bo ma klucze,bo to jej i ma prawo robić,co chce.Kobieta jest bardzo agresywna i wulgarna oraz chamska.Nie mogę sobie pozwolic na stratę kaucji i jeszcze płacić całego czynszu.Jestem sama a opłaty wynoszą prawie 1\2 mojego dochodu,dom jest na wsi.Oczywiście nie płaci podatku.czy mogę wystosować do niej jakieś pismo,aby się uspokoiła i mnie nie nękała?Jakich argumentów użyć?Co z kaucją?Jak mam postępować?Nie stać mnie na stratę ok.7 tys.zł i natychmiastową wyprowadzkę,bo przecież musiałabym zapłacić za 3 m-czny okres wypowiedzenia i nie odzyskała kaucji.Bardzo proszę o pomoc i szybka poradę.Pozdrawiam
 • Odpowiedź: Proszę Pani ,aby udzielić odpowiedzi należałby się zapoznać z umową jaka Pani zawarła.Kaucja jest aby zabezpieczyć należności jakie ma płacić najemca.W przypadku wypowiedzenia umowy powinna Pani policzyć należności za okres wypowiedzenia i potrącić z kaucji.Należy takie oświadczenie złożyć na piśmie.Wysłać za poświadczeniem odbioru wynajmującemu.

 • Pytanie: Witam serdecznie. W październiku 2011 wyszłam za mąż. Z Funduszu Alimentacyjnego otrzymuję alimenty na córkę z poprzedniego związku. Przy składaniu dokumentów na nowy okres, trzeba złożyć również zaświadczenie z US o dochodach za rok poprzedni. Czy skoro zawarliśmy związek małżeński dopiero w październiku, muszę dołączać zaświadczenie męża za cały 2011 rok? Pozdrawiam.
 • Odpowiedź: Wystarczy ,że złoży Pani odpis aktu małżeństwa i dokumenty dot.dochodów męża za okres czasu trwania małżeństwa.

 • Pytanie: rozwodzę się z mężem, pozew złożył on z orzeczeniem o mojej winie, ale to on pokryje koszty rozprawy mimo ze w pozwie napisał inaczej. Właściwie się dogadaliśmy ale on upiera się żeby rozwód był z orzeczeniem. Mamy 4 letnią córkę na którą płaci alimenty i widuje się z nią regularnie, dziecko zostaje ze mną, chcę być głównoprawnymopiekunem dziecka i on się na to zgadza. Wiem że po orzeczeniu nie bede mogła się starać o alimenty dla siebie- nie chciałam tego robić chociaż od długiego czasu jestem bezrobotna. Wiem też, że z faktu obciążenia mnie winą on w przyszłości w razie wypadku mógby starać się o alimenty i zakwaterowanie w mieszkaniu, on stwierdził, że nie chce nic ode mnie i nigdy nie bezie chciał. Ustaliliśmy, że napiszemy umowę potwierdzoną notarialnie, w której ustalimy, że żadne z nas nie bedzie żądać od drugiego pieniędzy ani mieszkania, że on nie odbierze mi dziecka i ta umowa ma być ważna bez względu na to ile minie lat i nie bedzie można się od niej odwołać. Pytania: czego jeszcze mogę się spodziewać? co mogę jeszcze uwzględnić w takiej umowie? czy może to być umowa dożywotnia?
 • Odpowiedź: Taka umowa nie będzie prawnie wiążąca o ile będzie sprzeczna z wyrokiem.To prawomocny wyrok będzie podstawą działań prawnych obu stron.

 • Pytanie: Pytanie Witam, W 2006r rodzice przepisali mi aktem notarialnym dom w zamian za sluzebnosc osobista na ich rzecz polegajacej na prawie do zajmowania połowy domu ( dom jest piętrowy ) i połowy zabudowań gospodarczch. Ponieważ ingerowali w moja prywatność do tego stopnia że nie mogłąm nigdzie wychodzić i z nikim się spotykać bo im się to nie podobało.Mmiałam być dla nich opiekunką na starość. W styczniu 2011 r. wyprowadziłam się z domu, bo nie dało się tam żyć. Na chwilę obecną nie mam do domu kluczy( mam tam meble i swoje inne rzeczy, całą kondygnację wyremontowałam) bo ojciec wymienił zamki, nawet była interwencja policji, ale powiedzieli że to nie ich sprawa. Moja matka jest psychicznie chora, lekarz powiedział że złe traktowanie ze strony ojca tylko szybciej pogłębia chorobę. Mój ojciec to despota, nie szanuje nikogo. Za czasu od kiedy nie mieszkam z rodzicami mama miała dwa wypadki w których uległa złamaniu mostka i dwókrotnie jednej ręki oraz licznym stłuczeniom. Chciała bym zamieszkać w tym domu z powrotem z moim dzieckiem i facetem, których ojciec nie akceptuje i tu jest problem bo on i mnie nie akceptuje. Obawiam się również faktu gdy by mama umarła to ojciec jeszcze weźmie ślub i ta kobieta bedzie tez miec służebnosc osobista do smierci. Proszę o poradę jak wyegzekwować klucz do drzwi i ewentualną możliwość zamieszkania. Dodam jeszcze że nie mogę wiechać nawet na podwórko bo wyłącza zasilanie prądu do automatyki bramy. Dziekuje
 • Odpowiedź: Proszę Pani ! Przedstawiony problem nie nadaje się do tej formy odpowiedzi.Należy skontaktować się z kancelarią prawną i to jak najszybciej.

 • Pytanie: Witam, zostałam spadkobiercą testamentowym po zmarłym wuju w 1/2 części a w drugiej 1/2 jego żona.Czy należy się jej ode mnie zachowek? Przecież nie została pominięta w testamencie.
 • Odpowiedź: Nie należy się zachowek ponieważ dziedziczy po mężu.

 • Pytanie: Dziękuję za odpowiedź :) Mam jeszcze jedna wątpliwość,czy jeśli ciocia dzień przed śmiercjąa Wuja wybrała wszystkie oszczędności ze wspólnego konta i na dzień śmierci saldo jest prawie zerowe czy jest szansa na odzyskanie części należnych ze spadku pieniążków i w jaki sposób mogę potwierdzić te moje przypuszczenia ?
 • Odpowiedź: jeżeli konto było wspólne to każdy ze współwłaścicieli mógł pobrać wszystkie środki .Brak skutecznych roszczeń w tej sytuacji.

 • Pytanie: Witam.kupiłam od znajomego współwłasność działki, teraz chciałaby ją odkupić. Działka była jakby zastawą za pieniądze jakie mu pożyczyłam.Oczywiście sprzedaż nabyłam aktem notarialnym, i teraz on oddał mi pieniądze i chciałby spowrotem swoją działkę, ja nie mam nic przeciwko,gdyż tak się umówiliśmy.Chcemy się umówić do notariusza, podatek do US znów zapłacimy. Moje pytanie jest takie, jak wygląda taka sytuacja od strony prawnej? czy mogę spowrotem sprzedać tej samej osobie coś, od której wcześniej to zakupiłam?dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Nie ma żadnych przeszkód co do takiej transakcji.

 • Pytanie: Pytanie Dzień dobry. Podpisaliśmy umowę o dożywocie czy w tej sytuacji GOPS może odmówić mi pomocy?
 • Odpowiedź: Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba mieć więcej danych.GOPS kieruje się sytuacją beneficjenta głównie materialną.Trzeba by znać sytuację uprawnionego.Poza tym nie wiemy kto jest uprawniony z umowy dożywocia i jaki jest jej zakres.

 • Pytanie: Pytanie czy matka może zabrać dziecko z miejsca zameldowania tymcz. gdzie przebywa z pijącym ojcem dziecka i dzieckiem, do stałego mijejsca zameldowania jej i dziecka, odległego o 300km, przed przyznaniem opieki nad dzieckiem? Chodzi o bezpieczeństwo matki i dziecka.Skacowany ojciec chce zabierać dziecko na spacery, a matka dziecka boi się o bezpieczeństwo dziecka i dochodzi do konfliktów.Ojciec jest Kameruńczykiem i nie ma polskiego obywatelstwa.
 • Odpowiedź: Do czasu rozprawy nie radzimy tego robić.Na pierwszej rozprawie trzeba przedstawić całą sytuację Sądowi i wtedy zaproponować rozwiązania zabezpieczające interes dziecka.

 • Pytanie: witam ma na syna alimenty w kwocie 380 zł pierwsze alimenty miałam 250zł mam powazny problem ojciec dziecka nie placi alimentów na czas rzuca a ro 200 a to 50 do komornika boje sie wystapic bo cały czas do mopr do zasiłków rodzinnych podawałam sume alimentówz pierwszego wyroku250 zł ojciec tyle mi płacił mimo ze miał zasadzone 380 umuwilismy sie ze reszte dołozy w naturze ze cos kupi itd dziecku oczywiscie ale tego nie robił boje sie majac wyrok na 380 zł mopr bedzie mi kazał zwrucic pieniadze za zasiłki rodzinne bo dochód mi przekraczał czy jesli powiem ze taka miałam umowe ze pisałam tyle ile faktycznie dawał mi ojcec dzecka a reszte miał dokladac w naturze ale tego nie robił
 • Odpowiedź: Myślę,że należy w MOPS przedstawić faktyczną sytuację.Z tego co Pani pisze to powie Pani jak rzeczywiście było.Radzę rozważyć wniosek do komornika.

 • Pytanie: witam planije slub mój przyszły maz ma 2 dzieci z poprzedniego zwiazku ma tez własnosciowe mieszkanie na którym jest dozywocie zamieszkania jego brata czy wrazie gdyby sie cos stało mojemu mezowichodzi mi jak juz bedziemy po slubie czy ja mam prawo do tego mieszkania mimo ze przed slubem podpiszemy rozdzielnosc majatkowa
 • Odpowiedź: Podpisanie umowę o rozdzielności majątkowej powoduje, że każdy małżonek dysponuje swoją częścią majątku samodzielnie i nie powstaje majątek wspólny małżonków,a więc mieszkanie będzie stanowiło odrębny majątek męża.Po jego śmierci żona dziedziczy po mężu razem z dziećmi.

 • Pytanie: Witam;w 2008r.mama wykupiła mieszkanie komunalne,będąc jedo jedynym właścicielem.W liipcu 2012r sporządziła własnoręczny testament,w którym na wypadek jej śmierci mieszkanie w całości przepisuje swojej wnuczce/mojej córce-obie jesteśmy tam zameldowane,lecz tylko ja mieszkam z mamą,gdyż ma 81 lat, wymaga całodobowej opieki/Moja córka przeprowadziła mojej mamie generalny remont wartości połowy mieszkania.W grudniu 2012r.okazało się,że u notariusza aktem darowizny mój brat stał się właścicielem mieszkania! Zastanawiam się,jak to możilwe,skoro mama nie opuszcza mieszkania i czy testament jest już nieważny?Proszę o odpowiedź,dziękuję i pozdrawiam-Margareta.
 • Odpowiedź: Testament notarialny jest bardzo trudny do podważenia.Obowiązuje testament z najpóźniejszą datą.w sprawie o dział spadku można podnieść ,że na mieszkanie poniesiono nakłady.Trzeba zachować rachunki dla celów dowodowych.

 • Pytanie: Witam, Moje pytanie brzmi nastepujaca. Obecnie orzebywam za granica. Mam mieszkanie komunalne ktore dostalam od UM. Nie moge go wynajac poniewaz nie jesono moja wlasnoscia tzn wlasnosciowe. W tej sytuacji czy moge zameldowac kolezanke na pobyt tymczasowy po to aby opiekowala sie mieszkaniem pod moja nie obecnosc? Jesli to mozliwe prosze o szybka odpowiedz.
 • Odpowiedź: Należałoby zapoznać się z treścią umowy najmu,ale nie powinno być z tym problemów.

 • Pytanie: Pytaniecorka lat 23 od 5 lat chora na schizofremie odkad zaczela zyc rowniez ze schizofremikiem ktory ja zdominowal zaczela nekac rodzine klamstwami do sadow gdzie sprawy przegrala teraz chce przez sad kontaktowac sie z 3-jka moich dzieci z drugiego zwiazku ja sie nie zgadzam bo byly swiadkami jej poczynan wyrzucenie kota z okna 3 pietra mieszkania wulgarne smsy napadanie na mni sięe w miejscach publicznych byly przy tym corki 7 i 10 lat mam udokumentowane jej poczynania czy sad odrzuci jej wniosek ?wcale nie zalezy jej na dzieciach tylko chce dalej ciagac mnie po sadach dziekuje
 • Odpowiedź: Nie zajmujemy się przewidywaniem wyroków.Pozdrawiamy- Kancelaria TOGA

 • Pytanie: witam była zona zaskarzyła mnie o podwyzke alimentóe z 350 na 700 na curke na syna ktury ma 18 lat place450 ale ona chce tylko na curke ja zarabiam najnizsza krajowa a była zona ma duze zadluzenie wobec mnie 42 tys z podziału majatku mam to wszystko na zaswiadczeniu od komornika zaczeła mnie od puł roku splacac po tysiac zł czy wtej sytuacji sad moze mi podwyzszyc alimenty zona siedzi za granica atu korzysta z mopr czy mam przedstawic w sadzie to zaswiadczenie ze ona jest mi winna tyle pieniedzy czy tym sobie nie zaszkodze
 • Odpowiedź: Przede wszystkim należy przedstawić zaświadczenie o zarobkach oraz wyrok alimentacyjny na syna.Przedstawienie pisma komornika nie zaszkodzi.

 • Pytanie: witam od stycznia 2013 mam przyznane alimenty w kowocie 400 miałam obecnie 380 ale ojciec dziecka cały czas placił po 250 miał trudna sytuacje szłam mu na reke nigdy nic ja jemu a ni on mi nie podpisywał ile mi daje teraz sie wypiera ze placił zgodnie z wyrokiem aja ta ruznice od 380do 250 odjełam i napisałam u komornika zaległosc alimentów po 130 zł za miesiac za cały rok 2012 ale jak muwie on sie wypiera ze dawał mi 380 a nie jak ja muwie ze po 250 komu uwierzy komornika tak było dostawałam 250 teraz musze po 2 miesiacach beskutecznej egzekucj isc do funduszu jak mam sie tłumaczyc zawsze pisałam alimenty do reki po 250 w yrok był w tamtym roku 380 ale tyle nie dostawałam nie mam zadnych dowodów
 • Odpowiedź: To raczej mąż musi udowodnić ile dawał co miesiąc ,a nie Pani.Także bez obaw.

 • Pytanie: witam oto moje pytanie mam rodziców oni maja własnosciowe mieszkanie ja mam jescze 2 rodzenstwa 2 braci tata mój postanowił przepisac na mnie połwe mieszkania swoja połowe oczywisci ale moja matka sie sprzeciwia co mam zrobic i jak najlepiej to zapisac zeby rodzenstwo moje w przyszłosci nie zadało zachowku oni jak i moja matka
 • Odpowiedź: Niech tata podaruje swoją część za życia.Aby nie było mowy o zachowku /to w przypadku dziedziczenia-testamentowego/ musiałby rodzeństwo wydziedziczyć,a taką sytuacje może badać sąd-czy były do tego podstawy określone w przepisach n.p. popełnienie przestępstwa p-ko spadkodawcy,ale nie tylko.

 • Pytanie: jsli tata przepisze mi za zyciaswoja połowe mieszkania a druga nalezy do mamy to czy mimo to jagby tata zmarł to musze zapłacic zachowek 2 braciom jesli o to wystapia do sadu czy nie musze placic zachowku jesli przepisze za zy ściśle związanycia.ale czy lepiej przepisac swoja polowe i w tedy ja wraz z matka byłabym włascicielem mieszkania czy moze lepiej spisac testament ze w razie swojej smierci tata przekazuje mi w całosciswoja połowe czy w takiej sytuowekacji bracia tez maja prawo starac sie o zachowek
 • Odpowiedź: Zachowek jest ściśle związany z testamentem,a więc darowizna nie rodzi takich roszczeń.

 • Pytanie: witam brał przepisał ma mnie mieszkanie w darowiznie za zamieszkiwanie w tym mieszkaniu bezplatnie dozywotnio ale ponoc zanim to mi przepisał miał no ima dług w banku ale dopiero teraz sie dowiedziałem o tym nie było zadnej sprawy w sadzie o ten dłig tylko przychodza ponaglenia czy w razie smierci brata bede te długi dziedziczył mimo ze miszkanie jest juz na mnie a ona brat moze w nim tylko miszkac az do smierci.czy za zycia brat dziedziczy długi po bracie prosze o te 2 odpowiedzi
 • Odpowiedź: Zabezpieczenie hipoteczne jest zabezpieczeniem rzeczowym ,a oznacza to ,iż każdoczesny właściciel nieruchomości/mieszkania/odpowiada za długi nim zabezpieczone-oczywiście do wartości tej nieruchomości i tylko z niej.Jeżeli chodzi o dziedziczenie to następuje ono dopiero po śmierci spadkodawcy/odpowiedzialność j.w./

 • Pytanie: witam nie zrozumiałam pana odpowiedzi moze od nowa zaczne brat darowiznaprzekazał mi całe mieszkanie w zamian za to on moze w nim mieszkac do smierci od pewnego czasu windykacja pezesyła do brata listy wzywajace do zaplaty długu za debet w banku.chodzi mi o to czy moga wejsc na mieszkanie jesli to na mnie juz jest akt notarialny ja jestem wlascicielem.dług rosnie a ja nie zamierzam go splacac za brata.nadmieniam kiedy brat był jeszce wlascicielem to nic nie przychodziło o długu zadna informacja a mi chodzi tylko o jedno czy moga wesc mi na mieszkanie jesli brat ma w nim besplatnie mieszkac az do smierci prosze o prosta odpowiedz bo nie rozumiem poprzedniej,bo ja jescze rozumiem to tak ze brat przekazał mi mieszkanie w darowiznie wraz ze swojimi długami prosze o odpowiedz czyki mimo ze nic nie przychodziło wczesnie to kazdy dług brata przed darowizna to teraz muj dług
 • Odpowiedź: Jeżeli nie było na mieszkaniu hipoteki to wierzyciel musiałby wytoczyć p-ko nabywcy mieszkania powództwo /skarga pauliańska/ i w nim udowodnić,że nabywca wiedział o zadłużeniu wtedy sąd może orzec że darowizna wobec wierzyciela jest nieskuteczna.

 • Pytanie: Witam, Jestem opiekunem prawnym ubezwlasnowolnionej całkowicie mamy. Mama mieszka sama w mieszkaniu własnościowym jest chora na cukrzycę , schizofrenię i wiele innych schorzeń. Ma rentę ok. 1200 zł netto co nie wystarcza na pokrycie opłat, leków i utrzymania ja dopłacać do mamy resztę. Mój brat wyprowadził sie od mamy prawie 2 lata temu i przez ten czas mieszkał ponad 400 km. W tym czasie narobił długów i firmy windykacyjne pukają co chwile do mamy. Teraz chce sie sprowadzić do Mamy. Czy ja jako opiekun prawny moge sie nie zgodzić na jego wprowadzenie. Nadmiernie ze nie jest zameldowany w mieszkaniu. On jest zwykłym leniem, który już wiele razy wyciągną mamy rentę czy wyniósł przedmioty. Czy moge skorzystać z pomocy policji aby opuścił mieszkanie. Chce mieć pewność ze nic z domu nie wyniesie i nie narazi mnie na dodatkowe koszty związane z utrzymaniem Mamy i mieszkania. Ja mam swoją rodzine 2 dzieci męża i tez mi sie nie przelewa. Kto może mi pomoc w tej kwestii? Nie chce mieć dodatkowych problemów jak on sie sprowadzi do mamy. Czy moge zadać zapłaty za zużyte media i cześć czynszu?
 • Odpowiedź: Proszę Pani jako opiekun prawny mamy może Pani podejmować w jej imieniu wszystkie decyzje, które będą dla niej korzystne.W przypadku gdy osoba trzecia nie podporządkuje się Pani poleceniom co do opuszczenia mieszkania może Pani wzywać do pomocy policję.

 • Pytanie: Pytwanie Darowałam synowi działkę budowlaną i z synem miałam umowe ustną że po zakończonej budowie odda mi przyległy do mojej działki kawałę ziemi tak bym mogła parkować swó i wszasowiczów moich samochody. Na tej części co miała być darowana stał letniskowy domek i drewutnia .Podarowana działka jest ogrodzona pięknym murowanym płotem i kutymi przęsłami i znajdują się tam dwie bramy wiazdowe .Jedna z nich miała posłużyć dla mojej czę śći działkipowrotnie mi darowanej.Synowi dałąm tylko ziemie pytanie czy to wartośćiowe ogrodzenie jest moje i czy mogę ubiegać się o zwrot nakładów. mam trzech świadków i nagranie na dyktafonie że między nami była umowa ustna otresci że po skończonej budowie przepisze mi ta część działki. proszę o pomoc bo dzisiaj syn wraz z synową zbuŻyli ten letniskowy domek kazAli mi usunąć wiatę z dRZewem syn wypiera się tej umowy i chciał ze mnie zrobić alkocholiczkĘ ale sąd nie przyznał mu racji a obecnie mama sprawĘ w sądzie o zakłucenie miru domowego i groŻby karalne. POZDRAWIAM
 • Odpowiedź: W tej sprawie powinna Pani skontaktować się z prawnikiem. Nieruchomość przekazana aktem notarialnym należy do obdarowanego wraz ze wszystkim co do niej przynależy.

 • Pytanie: Dzień dobry! mieszkam z rodzicami we własnosciowym mieszkaniu kazde zrodziców ma 1/2 czesci mieszkania chcemy przepisac na mnie za zycia ich,mam jeszcze dwoje rodzeństwa czy jesli oni dobrowolnie u notariusza się zrzekna ze nic odemnie niechcą odpiszą się (niewiem jak ująć? to wtedy niebendą miec prawa do zachowku i nic im niebendę musiała płacić? dziękujęKaja
 • Odpowiedź: Prawo do zachowku powstaje dopiero z chwilą otwarcia spadku,a więc po śmierci spadkodawcy/ców/.

 • Pytanie: Mąż złożył pozew o zaprzestanie płacenia alimentów na 2 dorosłych dzieci z poprzedniego związku.Po złożeniu minął może miesiąc kiedy mąż otrzymał list od syna że rezygnuje on z alimentów.Mamy wrażenie że już wtedy otrzymał zawiadomienie z sądu i się wystraszył bo najprawdopodobniej nie studiuje już ok. 2 lat a alimenty otrzymywał. Z tego co nam wiadomo nie mieszka już z matką , ma własny samochód to oznacza że się usamodzielnił.Czy jest możliwe wystąpienie o zwrot bezprawnie pobranych alimentów? Czy jest możliwość złożenia wniosku na tej rozprawie( a dodam że pomimo rezygnacji syna z alimentów jest ujęty w rozprawie )o sprawdzenie jakie są fakty czy trzeba złożyć nowy pozew? Czy ewentualnie są szanse na odzyskanie pieniędzy?
 • Odpowiedź: Słabe szanse.Pozew ewentualnie z bezpodstawnego wzbogacenia.W takiej sytuacji wystarczy,że pozwany wykaże przed sądem ,że nie jest już wzbogacony i pozew może zostać oddalony.Ryzyko powinien ocenić prawnik po zapoznaniu się ze stanem sprawy.

 • Pytanie: Witam ponownie i dziekuję za odpowiedz -) to jesli obydwoje rodzice przepiszą mieszkanie na mnie za zycia spisza testament rodzenstwo dobrowolnie mi się odpiszą to bedzie im się należał zachowek po rodzicach ? bo odpisał Pan tak ; Odpowiedź: Prawo do zachowku powstaje dopiero z chwilą otwarcia spadku,a więc po śmierci spadkodawcy/ców/. Głupio mi ale nierozumiem tej odpowiedzi -chciałabym wiedzieć czy jak sie odpiszą to bende musiała im spłacic zachowek czy nie? Jeszcze raz raz dziękuję Kaja
 • Odpowiedź: Nie ma możliwości odpisania się od czegoś co jeszcze nie powstało.

 • Pytanie: witam mam sprawe o podwyzszenie alimentów na 1 sprawie adwokat zony zazadał dochodów od mojej firny i diet jestem kierowca zawodowym na tirach i opini od pracodawcy ksiegowa to wyszystko wysłałą juz do sadu no i jest to bardzo duzy dochód zona zada na corke 700 zł na syna 1000 zł nadmieniam iz na umowie o prace mam zarobki 950 zł plus ryczałt za godz nocne 150 za godz nadliczbowe 150 za czas dyzuru w wysokosci 50 procent stawki wynikajacej z osobistego zaszeregowania ale nie mniej niz 500zł lacznie dochód wynosi 1750 btutto diety owszem podpisuje ale to jest tylko papier mam placone od fraktu no ale nie moge tego powiedziec w sadzie bo to nie legalneno ale cóz pracodawcy to robia boje sie ze moge dostac takie alimenty zona nigdzie nie pracuje wyjezdza na czarno do niemiec do opieki sam jej to adwokat powiedział w sadzie jak mam sie bronic jesli chodzi o diety czy jesli bym nie poszedł na ta sprawe moga zrobic wyrok zaoczny idac tyle alimentów ile chce była zona jestem daleko w pracy nie wiem czy zdaze na sprawe dojechac co mam zrobic jak sie usprawiedliwic by wrazie co sprawa nie odbyła sie beze mnie
 • Odpowiedź: Napisać do sądu wniosek o odroczenie terminu sprawy i do wniosku dołączyć polecenie wyjazdu wystawione przez pracodawcę.Potem dowiedzieć się w sądzie czy wniosek uwzględniono.Można też zatrudnić prawnika i on to załatwi.

 • Pytanie: Pytanie jestem w trudnej sytuacij mam 2 malych dzieci z moim mezem uklada nam sie bardzo zle maz jest alkoholikiem wyzywa sie na demna psychicznie 2 razy podniosl na mnie reke mieszkamy w jednym pokoju u jego rodzicow chcialabym wystapic o separacje ale niemam dokad pojsc czy panstwo jest mi w stanie jakos pomoc?
 • Odpowiedź: Myślę,że powinna Pani udać się na Policję i założyć "niebieską kartę" Resztę dowie się Pani na Policji.

 • Pytanie: witam jestem kierowca zawodowym mam pytanie czt diety kierowcy przy wynagrodzeniu brutto 1750 zł beda sie liczyły przy podwyzczenalimentów
 • Odpowiedź: Jeżeli pracodawca uwzględni je w zaświadczeniu to tak.Jednak zazwyczaj nie wskazuje się wysokości diet w zaświadczeniach.

 • Pytanie: mój syn ma 14 lat ojcec nieplaci alimeny na niego tylko placi fundusz jak na przyszłosc ustrzec syna przed długami po ojcu a jet ich duzo zaznaczam ze ojciec dziecka jest całkowicie pozbawiony wladzy rodzicielskiej czy moge za syna wnies do sadu o sprawe by wrazie co nie przejoł długu po mnim
 • Odpowiedź: Jeżeli Pani syn stanie się spadkobiercą/nastąpi śmierć ojca/to będzie miał 6 m-cy na odrzucenie spadku.Termin liczy się od daty śmierci spadkodawcy.Wystarczy udać się do notariusza z dowodem osobistymi i aktem zgonu.Gdyby ojciec zmarł przed 18 rokiem życia syna to wtedy dziedziczy on z dobrodziejstwem inwentarza,a więc bez odpowiedzialności za długi.

 • Pytanie: Pytanie Mąż założył sprawę o opróżnienie nieruchomości-domu wybudowanego w małżeństwie na jego 1/4 i jego matki 3/4 działce. Chciałabym zostać w wybudowanym domu - założyłam sprawę o przeniesienie własności nieruchomości z art 231. Czy mam szansę zostać w tym domu i nie zostać eksmitowana
 • Odpowiedź: Proszę Pani ,aby odpowiedzieć na Pani pytanie należałoby zapoznać się z całością akt w obu sprawach.Bez tego odpowiedź nie jest możliwa.

 • Pytanie: była zona wystapila o podwyzszenie alimentów ja mam wykazane dosc duze dochody jestem kierowca tira mam diety zona pracuje w holandi ponoc legalnie przez polska firnesad zazadał jej dochodów od trj firmy czy to dla mnie bedzie z korzyscia jesli by zona wykazała duze dochody ona ma tam prace sezonawa na umowe o prace ponoc a zada odemnie podwyzki z 700 zł na2 dziecina 1700 jak mam sie bronic
 • Odpowiedź: Oboje rodzice są zobowiązani do łożenia na utrzymanie swojego dziecka.Sąd ustala potrzeby dziecka,a potem bierze pod uwagę możliwości rodziców.W Pana sytuacji najlepiej zatrudnić prawnika.On w Sądzie będzie czuwał czy wszystkie wydatki na dziecko są przez matkę zgłaszane zasadnie.

 • Pytanie: witam czy jezeli w całosci splace fundusz alimentacyjny i komornika to ze by wplacic 6 krotnosc alimentów do kay sadu musze miec zgode sadu czy wystarczy ze sam to zrobie i wykupie znaczki za 100 zł bo tyle ponoc kosztuje
 • Odpowiedź: Potrzebna jest zgoda Sądu.

 • Pytanie: Sz.P Moje pytanie: posiadam współwłasność 1/2 dużej działki w centrum miasta,nie mieszkam z tej miejscowości w której mam działkę,kiedy któregoś razu zajechałem na działce postawione zostały blaszane garaże(12szt)garaże na podmurówkach,nie wyrażałem żadnej zgody.Czy mój współwłaściciel mógł sam podpisać z nimi umowy?jeżeli wogóle takie istnieją.kiedy interweniuje do tych osób ignorują mnie,mówiąc, że mają, ale pokazać nie chcą.Czy mogę interweniować policją o zajęcie bezprawne mojej własności, po to by przekonać się czy faktycznie mają umowy?z wspólwłaścicielem nie można porozmawiać, gdyż jest to osoba nadużywająca alkoholu i stąd moje podejrzenia, żę być może dali mu coś do podpisania. Jak najlepiej zachować się w tej sytuacji? dziękuje za odpowiedz
 • Odpowiedź: Najlepiej rozważyć skierowanie pozwu o naruszenie posiadania.Radzę skorzystać z pomocy prawnika,gdyż trzeba ocenić czy działanie współwłaściciela przekraczało zakres zwykłego zarządu.

 • Pytanie: witam,mam pytanie,umierają rodzice ojciec mial dlug w skoku,ja po nich nic nie dostaje w spadku bo nic nie mają,11 lat temu przepisali mi dom,ktory ja pozniej przepisałem bratu,co z tym długiem?
 • Odpowiedź: Długi się dziedziczy.Może Pan spróbować odrzucić spadek.Trzeba to zrobić w ciągu 6 m-cy od dnia zgonu spadkodawcy.Najlepiej udać się do notariusza z aktem zgonu i dokumentem tożsamości.

 • Pytanie: witam serdecznie mam pytanie razem z mężem wzięliśmy kredyt hipoteczny aby wyremontować dom teściów który jest piętrowy my dostaniemy dol tylko że chcą go przepisać tylko na męża. Czy jako właściciel będzie mógł mnie dopisać jako współwłaścicielke? Czy w razie śmierci męża lub rozstania z nim będzie mi sie coś należeć jeśli nie będę dopisana do domu? Dodam że mamy córkę. Proszę o jak najszybsza odpowiedź
 • Odpowiedź: Z tego co Pani pisze wynika ,że teściowie chcą aby właścicielem części domu był tylko Pani mąż.Czyli ta część będzie stanowić jego majątek odrębny.Jeżeli to będzie tylko jego własność to będzie mógł Panią dopisać,a jeżeli to będzie na zasadzie współwłasności z rodzicami to bez ich zgody nie da się tego zrobić.Natomiast po śmierci męża będzie Pani dziedziczyć razem z córką po mężu.

 • Pytanie: Proszę o poradę odnośnie wyceny nieruchomości i gruntu, która potrzebna jest do opłacenia podatku w urzędzie skarbowym. Skąd mam wziąć wartość rynkowa tej nieruchomości skoro wycena nigdy nie byla przeprowadzana. Ojciec zmarł 1975 r, a sprawę spadkową przeprowadziliśmy w lutym tego roku i otrzymaliśmy po 1/3 (mama, siostra i ja). Czy cena zawarta w zeznaniu podatkowym będzie brana pod uwagę przy wywłaszczeniu? Proszę w miarę możliwości o szybką odpowiedź, gdyż działam pod presją czasu.
 • Odpowiedź: Najlepiej zlecić wycenę biegłemu.Jeżeli będzie z tym problem to Urzędy Skarbowe posiadają wyceny ale może to nie koniecznie być korzystne.

 • Pytanie: Witam,kupiłam z mężem mieszkanie na hipoteke za granicą, nie układa nam sie i zamierzam sie rozejść z mężem,pozew dopiero chce złożyc,nie wiem jak od strony prawnej to wygląda,czego się mogę spodziewać.mamy pół roczne dziecko ,które chcę zabrac ze sobą. ale najbardziej mnie interesuje mieszkanie jak mogę rozwiązać umowę i pozbyć sie mieszkania bez obciążających konsekwencji,bardzo pilnie proszę o odpowiedż,z góry serdecznie dziękuję.
 • Odpowiedź: Zbyt poważna sprawa na ten tryb porady.Radzę zgłosić się do kancelarii prawnej-jeżeli nieruchomość jest położona w zagranicą to najlepiej wybrać kancelarię tego państwa.

 • Pytanie: witam czy diety licza sie do dochodu o podwyzke alimentów pytam bo jestem kierowca tira podpisuje u pracodawcy ze biore diety a mam placone od fraktu teraz sad kazał wykazac diety i ksiegowa musiala to zrobic muj pracodawca ma tez byc na tej sprawie te diety to ponad 6 tys na oczy tych tych pieniedzy nie widziałem mam placocone od fraktu to jest kolo 2,5 tys miesiecznie a była chce 1700 na 2 dzieci jak mam sie bronic teraz place 700 zonie nie pokorszyło sie finansowo wrecz przeciwnie poprawiło pracuje w holandi za 1500 euro wiec czy to uzasadnione podwyzszenie alimentów
 • Odpowiedź: Sąd może zaliczyć Panu diety do dochodu .Podwyższenie alimentów zależne jest od uzasadnionych potrzeb dziecka/ci/.Aby to wychwycić najlepiej zatrudnić prawnika.

 • Pytanie: witam mam pytanie dostałem od brata w darowiznie mieszanie wzamian za to ma brat w nim bespłatnie mieszkac az do smierci dzis przyszło pismo z inkasko do brata ze w 2006 roku wzioł debet w banku i ma dług mieszanie jest moje ale czy w tej sytuacji ja nie wiedziałem ze brat ma dług jakis bede go musiał splacac czy moga wejsc na mieszknie.
 • Odpowiedź: Wierzycielowi przysługuje tzw skarga pauliańska jest to roszczenie o uznanie czynności rozporządzenia mieniem przez brata za nieważne wobec banku.Czy bank się na to zdecyduje dowiecie się Państwo jak otrzymacie pozew.Jak się tak stanie należy pomyśleć o prawniku.A może już teraz to skonsultować z jakimś prawnikiem?Tak bym radził.

 • Pytanie: Pytanie.Witam. Jestem rok po rozwodzie z winy męża,nie utrzymujemy ze sobą żadnych kontaktów,nie płaci alimentów ani na mnie ani też na córkę.Ma zabrane prawa rodzicielskie.Kilka dni temu zadzwonił do mnie adwokat z informacją ,że były mąż żąda spłaty mieszkania które kupiliśmy na kredyt podczas małżeństwa,sam wycenił wartość mieszkania i żąda spłaty połowy tej wartości,kredyt w większości spłacił mój tato,brat i jego mama na co mam dokumenty,wyposażenie mieszkania również w większości dostałam od brata i też posiadam na to papiery,czy ma on prawo w tej sytuacji żądać połowy wartości.Dodam ,że jestem po przeszczepie nerki ,mam pierwszą grupę inwalidzką i nie pracuję co jest jest równoznaczne z tym ,że nie mam środków na spłatę.Dziękuję za pomoc.
 • Odpowiedź: Z tego co Pani pisze nie odbyła się sprawa o zniesienie współwłasności.Zainicjować ją może każdy z byłych małżonków.W Pani sytuacji byłoby to wskazane.

 • Pytanie: PytanieWczoraj mieliśmy z moim bylym sprawe o ustalenie kontaktów z dzieckiem z tego co sie teraz dowiedzialam on strasznie naklamal,w jego domu sa urzadzane libacje i jego ojciec regularnie pije matka pracuje a mowil ze nie i ze matka bedzie sie zajmowala dzieckiem jak on bedzie w pracy.ja nic o tym nie wiedzialam wczesniej podpisaliśmy ugode czy moge w jakis sposob odwolac sie
 • Odpowiedź: Nie ma takiej możliwości.

 • Pytanie: Pytanie WITAM JAKIS CZAS TEMU DOSTALAM PISMO OD KOMORNIKA ZE WSZCZYNA EGZEKUCJE I ZE MAM 7 DNI OD OTRZYMANIA PISMA NA STAWIENIE SIE OSOBISCIE DO NIEGO, WIEC POSZLAM I POWIEDZIALAM MU ZE JESTEM MATKA SAMOTNIE WYCHOWUJACA DZIECKO ITD ZAPROPONOWAL ZEBYM SPLACALA ZADLUZENIE PO 100 ZL CO MIESIAC, WIEC PLACILAM. JUZ PO DOKONANIU DRGIEJ WPLATY DOSTALAM KOLEJNE PISMO ZE ZAJMUJE MI ZUS WRAZ Z WYSOKOSCIA 50 PROCENT ZASILKU MACIERZYNSKIEGO WIEC PYTANIE BRZMI CO ROBIC ABY MOC PLACIC DALEJ 100ZL MIESIECZNIE I ZEBY ZSZEDL MI Z ZUSU PONIEWAZ MAM BARDZO CIEZKA SYTUACJE I WYCHOWUJE 3 MIESIECZNE DZIECKO SAMOTNIE
 • Odpowiedź: Należy złożyć skargę na czynności komornika w terminie 7 dni od doręczenia zawiadomienia o zajęciu świadczenia z ZUS-u.Skargę składa się do Sądu przy .którym działa komornik.

 • Pytanie: Witam mam pytanie, brat z siostra po smierci ojca otrzymali spadek,ktory to byl zastawiony caly pod hipoteke w banku(dom i grunty rolne na ok 100tys.zl)jedno z nich po paru latach splacilo ten dlug,a teraz kiedy wszystko zaczyna przynosic zysk to ta druga osoba przypomniala sobie o spadku po ojcu(musze dodac ,ze dom byl w bardzo zlym stanie wymagal gruntownego remontu) i moje pytanie czy tej drugiej osobie nalezy sie spadek?
 • Odpowiedź: Spadek będzie się należał ,ale można pomyśleć o zażądaniu spłaty poniesionych nakładów .Brak zgody drugiego spadkobiercy może skutkować skierowaniem pozwu o zwrot nakładów poniesionych o ile były konieczne.

 • Pytanie: Witam.Mam służbowe mieszkanie,w tym mieszkaniu mieszkam z żona i z dzieckiem,jestem w trakcie rozwodu,na dodatek przyjeżdża teściowa która,zawsze zakłóca spokój domowy i są awantury.Po jednej awanturze wezwałem Policję, żeby wyprosili teściowa oczywiście teściowa zrobiła z siebie niewiniątko i jej nic nie zrobili.Z tego powodu żona ma satysfakcje i znowu wie ze nic jej nie zrobią.Pytanie: Chwiałbym teściowej nie wpuścić do domu,ale jak ja będę w pracy to ona będzie w mieszkaniu już,co zrobić i jak ja już będzie,jeśli nie będzie chciała dobrowolnie opuścić mojego mieszkania służbowego,czy mogę ja siła wyrzucić z mieszkania?
 • Odpowiedź: Użycie siły może spowodować reperkusje karne-dlatego nie radzimy jej stosować.Raczej rozmawiać z żoną na ten temat i coś ustalić.

 • Pytanie: Pytanie:Witam szanownych panstwa prawnikow. W zeszlym roku moj brat wzial slub,teraz chce zameldowac w nazsym mieszkaniu swoja zone.Ja i moj brat jestesmy wspolwlascicielami tegoz lokum,czy ja w ogole moge nie doposcic do tego meldunku?Zaznaczam to mieszkanie zostalo przepisane na mnie i mojego brata przed jego slubem.
 • Odpowiedź: Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy przewiduje ,iż małżonkowie mają prawo do wspólnego zamieszkiwania czyli brat w końcu sądownie uzyska to o co mu chodzi.Tylko trzeba się zastanowić czy to warto?

 • Pytanie: PytanieDzień dobry, Mam mieszkanie, które jest obciążone hipoteką. Obecnie jestem w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nie spłacałam kzaciągnietej w banku pożyczki w formie karty kredytowej. Otrzymałam od bkomornika obwieszczenie o licytacji. Niemniej wierzycielowi nic to nie da, ponieważ hipotek opiewa na 830 000 a oszacowana wartość mieszkania to 488.000. Czy mogę coś zrobić żeby uniknąć licytacji? czy powinnam napisać do tego banku? Pilnie proszę o radę. Serdecznie dziekuję i pozdrwiam
 • Odpowiedź: Rozmowa z bankiem to podstawa.Porozumienie to najlepsze wyjście z sytuacji w jakiej się Pani znalazła.Bank jako wierzyciel może zawiesić egzekucję. r

 • Pytanie: Witam serdecznie!! Chcem rozwiesc sie z zona a w czasie naszego małżenstwa moj tato przekazał mi dom jako darowizne .Czy bede musiał spłacać żone ? Dziekuje z góry za pomoc.
 • Odpowiedź: To zależy czy w umowie darowizny jest zapis ,że darowizna jest tylko dla Pana czy dla obojga małżonków.W pierwszym przypadku nieruchomość stanowi majątek odrębny Pana ,a w drugim obojga małżonków,a więc będzie podlegał podziałowi.

 • Pytanie: PytanieWitam pisze w sprawie swego partnera który obecnie przebywa w zakładzie karnym.Mianowicie od kilku lat partner mieszka razem ze mna i nasza córka u moich rodziców lecz zameldowany jest w swoim domu rodzinnym w którym jak narazie ,mieszka jego siostra ze szwagrem i dziecmi.Włascicielami tego domu natomiast jest mama mojego partnera i jego obecnie przebywajacej tam siostry oraz dwie pozostałe siostry matki.Jak do tej pory wszystko było ok ale nagle rodzina zaczeła sie kłócić między soba (matka partnera i jej siostry zażądały spłaty za dom od siostry mojego partnera a w zamian dom zostanie przepisany na nia.Po rozmowie z tesciowa i zapytaniu jak wyglada s[prawa z miom Piotrem matka oznajmiła że nie chca go wymeldowac a tylko tyle by zostali spłaceni przez siostre która tam teraz mieszka.Siostra natomiast aby ich spłacić musi zaciagnać kredyt hipoteczny na dom i zamierza wymeldowac brata.Czy moze go wymeldowac jesli w tym momencie przebywa on w zakładzie karnym.2 czy może wziąć kredyt hipoteczny jesli jak narazie mój partner jest tam zameldowany i czy w przyszłosci on takze bedzie miał jakies prawa do domu który jest jego domem rodzinnym bardzo dziękuje
 • Odpowiedź: No niestety Pani partner nie jest współwłaścicielem tego domu /tak wynika z Pani relacji/Do czasu pobytu w ZK wymeldowanie będzie trudne ale trzeba powiadomić organy meldunkowe o sytuacji partnera.Co do pozostałych kwestii nie ma on wpływu na to co się stanie.

 • Pytanie: Pytanie rowzodze sie, jutro ma nastapic podzial majatku. mieszkanie wraz z kredytem zostaje przepisane na meza. nurtuje mnie prawo zasadzenia alimntow....czy jezeli maz w czsie 5 lat po rozwodzie straci prace to bedzie mial prawo zadac ode mnie alimentow w zwiazku ze zla sytuacja materialna? mimo tego ze zabral mieszkanie, samochod, a mi ma tylko splacic ustalona kwote...kilka tysiecy zl takze mom zdaniem cale nic :(. dodam ze rozwod bez orzekania o winie, mieszkam teraz w wynajetym mieszkaniu.
 • Odpowiedź: Prawo żądania alimentów przez jednego z małżonków przysługuje tylko temu ,który nie był winny rozkładu małżeństwa,a jednocześnie rozwód został orzeczony z winy drugiego z małżonków.

 • Pytanie: Dzień dobry .Mam takie pytanie tydzień temu wyszłam za maż , i chciałam się zapytać bo uczę się i pobieram alimenty i czy mam prawo pobierać ailmenty nawet jeśli wyszłam za mąż a jednocześnie uczę się. I czy muszę zgłośić komornikowi ze wyszłam za mąż i ze zmieniłam nazwisko??
 • Odpowiedź: Należy to zgłosić komornikowi.

 • Pytanie: Pytanie:witam 13 lat temu zmarł mój ojciec był po rozwodzie z moją matką. Miał działke rekreacyjną , ja mam starszego brata wiec stwierdził on mój brat ze on ją przejmie ale bedziemy tam mogli wszyscy chodzic , na poczatku tak było teraz zmienił zamki i mnie nie wpuszcza.Czy moge isc z tym do sądu ?
 • Odpowiedź: Po pierwsze trzeba wiedzieć czy przeprowadzono po śmierci ojca sprawę spadkową i kto jest wpisany jako właściciel do księgi wieczystej działki.Wtedy możliwa będzie odpowiedż na zadane pytania.

 • Pytanie: Pytanie Dzień dobry.Mam pytanie dot.długów alimentacyjnych.Do roku 2005 otrzymywałam alimenty z funduszu Alimentacyjnego, w tej chwili alimenty te tata ma rozłożone na raty i spłaca co m-c jakąś kwotę, czy w przypadku jego śmierci będę musiała te dłuakiej gi spłacić?
 • Odpowiedź: Nie .Nie będzie takiej potrzeby.Życzymy zdrowia Tacie.

 • Pytanie: Pytanie mam rente w wysokosci 890zł i sciągane z renty 220zł po składkach zdrowotnych otrzymuje na renke 538.92gr jaki dochud mam podac w mops
 • Odpowiedź: Podać faktyczną kwotę renty i zaznaczyć że to dochód brutto.

 • Pytanie: Rozwodzę się mężem. Jesteśmy małżeństwem od 20 lat, 6 lat temu sama wykupiłam swoje mieszkanie, wtedy mąż jeszcze nie był w nim zameldowany, w akcie notarialnym widnieje jedynie moje nazwisko, dopiero po jakimś czasie od zakupu mieszkania zameldowałam męża u siebie. Co teraz? Co z mieszkaniem po naszym rozwodzie?
 • Odpowiedź: To zależy jaki mieliście Państwo status majątkowy.Przy wspólności majątkowej małżeńskiej mąż jest współwłaścicielem.Przy rozdzielności to jest tylko Pani własność.

 • Pytanie: witam syn 13 letni w szkole miał wypadek do jego szkoły przyszedł inny kolega z innego gimnazjum smiał sie z niego ze nie umie przejsc przez brame syn chcac pokazac ze to umie wszedl na ta brame a ten kolega go zepchnoł do tego stopnia ze syn ma złamana reke w stawie łokciowym jest po operacji bo miał skladana reke drutami czy jako matka moge zadac odszkodowania od rodziców tego chłopca zadoscuczynienia za wyrzadzana krzywde chce nadmienic ze ten chłopiec bedac w 6 klasie znecał sie nad moim synem psychicznie a teraz przyszedł do jego szkoły i wyrzadził mu taka krzywde co moge zrobic
 • Odpowiedź: Postarać się o dokumentację wypadku ze szkoły i potem rozważyć najlepiej z wynajętym prawnikiem czy kierować sprawę do sądu.

 • Pytanie: Witam, mieszkam z tatą(mieszkanie własnościowe), mama zmarła 6lat temu. Czy mogę się domagać sprzedaży mieszkania i podziału pieniędzy miedzy tatę i rodzeństwo?
 • Odpowiedź: Jak najbardziej. Należy albo zrobić to u notariusza albo jak nie ma zgody złożyć wniosek do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku po mamie.

 • Pytanie: Pytanie witam jestem swiadkiem w sprawie karnej czy bede mogla na rozprawie zmienic swoje zeznania co do zdarzen chodzi o czyjes pobicie
 • Odpowiedź: Jest to możliwe ale na pewno Sąd będzie chciał wiedzieć skąd zmiana,a prokurator może wszcząć sprawę o fałszywe zeznania złożone w toku postępowania przygotowawczego bo przecież uprzedzał Panią o konieczności składania prawdziwych zeznań.

 • Pytanie: rodzice rozpisali gospodarstwo na moje rodzeństwo a mnie pominęli jakbym nie istniał
 • Odpowiedź: Taka ich wola!Współczujemy!

 • Pytanie: od 7 lat mieszkam i opiekowalam sie tesciowa w niemczech w jej domu. miesiecznie dostawalam od niej 500 euro za opieke. w kwietniu tesciowa zmarla, nie zapisala zadnego testamentu. jakie ja mam prawa do jej majatku, jesli ona ma jeszcze 9 dzieci?
 • Odpowiedź: Tu będzie stosowane prawo niemieckie.Trzeba zasięgnąć opinii prawników niemieckich lub polskich kancelarii specjalizujących się w prawie niemieckim.

 • Pytanie: czy jeżeli nie zakończyła się sprawa o podział spadku, możliwe jest aby potencjalny spadkobierca (mój przyrodni brat) wprowadził się do domu w którym mieszkam od 50 lat? On nie mieszka tu od 25 lat, nie jest zameldowany, ale domaga się udostępnienia mu części domu, przy czym ma gdzie mieszkać, więc to nie jest tak, że nie ma gdzie się podziać. Do podziału jest jeszcze 12 hektarów ziemi. Oprócz mnie i brata dziedziczy jeszcze siostra.
 • Odpowiedź: Jeżeli nie nastąpiło jeszcze prawomocne postanowienie Sądu dot.działu spadku to brat nie ma tytułu aby rościć takie pretensje o jakich Pan pisze.Meldunek byłby możliwy ale za zgodą wszystkich spadkobierców.

 • Pytanie: Chciałam zapytać,czy diety wypłacane kierowcy międzynarodowemu są brane pod uwagę w czasie procesu o podwyższenie alimentów?
 • Odpowiedź: Tak-są dochodem.

 • Pytanie: witam mam zapytanie zostałam wymeldowana razem z małoletnia córka z mieszkania bez eksmisji nie przebywałam w tym mieszkaniu i nie płaćłam czynszu 3 lata jest to prywatna kamienica czy ja moge się teraz starac o lokal komunalny iczy moja córka nie będzie miała problemów w szkole bo nie ma meldunku bardzo prosze o szybką odpowiedz z góry dziekuje izabela kowalczyk.
 • Odpowiedź: Nie wiemy gdzie Pani mieszka ale o te sprawy należy zapytać właściwy urząd miasta.Co do córki to nie powinno to stanowić żadnej przeszkody co najwyżej niezdrowe zaciekawienie.i

 • Pytanie: witam mam pytanie wyszłam za maż w kwietniu tego roku. Pobieram alimenty od komornika bo dalej sie ucze i chciałam sie zapytac czy musze o ty fakcie zawiadomić komornika i że zmieniłam nazwisko??
 • Odpowiedź: Tak należy powiadomić o tym komornika.

 • Pytanie: Pytanie Jak w sposób prawny pozbyć się lokatora,który się wprowadził do mieszkania podczas pobytu w szpitalu włwściciela.Tato zmarł a ta kobieta nie chce opuścić mieszkania.nie jest zameldowana i nie żyła w zwiazku konkubenckim z moim tatą. ma swój dom w miejscowości obok gdzie jest zameldowana. jestem jego córką
 • Odpowiedź: Proponujemy powiadomić o tym fakcie Policje i z jej asystą pozbyć się dzikiej lokatorki.

 • Pytanie: Witam, Pół roku temu rozstałam się z moim byłym partnerem, po tym fakcie groził mi i moim bliskim. Co więcej przez 4 lata odkładaliśmy pieniądze na lokacie. Mój były partner nie chce oddać mi mojej części oszczędności twierdząc, że odda mi wszystko jak rozliczymy się z mieszkaniem (mamy razem niestety mieszkanie na kredyt ale to już inna sprawa). Nie chcę już dłużej czekać i zdecydowałam skierować sprawę do sądu. Czy jest jakaś szansa że odzyskam oszczędności? Jaki wniosek powinnam złożyć w sądzie? Podkreślam że nie mieliśmy ślubu ale wspólne konto, na które wpływało nasze wynagrodzenie, i z którego przelewaliśmy środki na lokatę. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Magda
 • Odpowiedź: Na czyje nazwisko była lokata?Jeśli na partnera będzie trudno coś uzyskać.Należy złożyć pozew do sądu.Najlepiej skorzystać z pomocy prawnika.

 • Pytanie: Mąż po prawomocnym orzeczeniu separacji w sytuacji kiedy nie było jeszcze podziału majątku sprzedał samochód będący wspólnością majątkową. Czy jest to przestępstwo z art. 284 kk i mogę złożyć wniosek o wszczęcie postępowania?
 • Odpowiedź: Nie jest to przestępstwo bo był współwłaścicielem samochodu,ale powinno to być uwzględnione w trakcie sprawy o podział majątku.

 • Pytanie: Pytanie Witam . Mąż ma kuratora od 4 lat i jeszcze zostało mu rok. Przed laty pobił jakiegoś faceta za to dostał tego kuratora oraz zapłate temu Panu 500zł. Kuratorzy nalegali na spłate lecz jest jedynym rzywicielem rodziny i nie mamy tyle pieniedzy. A teraz główna kurator nakazała mu w ciągu 2 tyg zapłacic całą kwote ,my nie mamy tyle pieniędzy i nie wiem czy mozemy sie w jakis sposób odwołać lub może ta sprawa uległa przedawnieniu i nie musi płacić tej sumy poszkodowanemu. Prosze o pomoc.
 • Odpowiedź: Nie znamy wyroku ,ale jeśli zapłata była warunkiem np zawieszenia to brak zapłaty może spowodować odwieszenie wyroku i jego wykonanie.

 • Pytanie: moj ojciec zmarl w listopadzie 2012r czego my jako corki z 1go maluzenstwa mozemy sie domagac od jego drugiej zony co nam przysluguje o co pytac tamta rodzine z drugiego zwiazku nie mial zadnych dzieci a z nasza mamusia byl po rozwodzie czy cos sie jej nalezy rowniez w zwiazku maluzenskim byli powyzej 10 lat zaznaczam rowniez ze jego rodzina skontaktowla sie z nami i prosza o spisanie sie z mieszkania w ktorym ojciec zamieszkiwal z zona.prosze o opowiedz i z gory dziekuje
 • Odpowiedź: Najpierw należy uzyskać stwierdzenie nabycia spadku -sądownie jeśli brak porozumienia między spadkobiercami lub poświadczenie dziedziczenia ,które może sporządzić notariusz ale musi być porozumienie między wszystkimi.Przy sporze należy pomyśleć o wynajęciu prawnika.Tak zwane "odpisanie "się od mieszkania powinno nastąpić za ustalonym wynagrodzeniem stanowiącym odpowiednią część udziału spadkowego.Nie powiadomienie nie jest przestępstwem.

 • Pytanie: Pytanie Brat nie powiadomił mnie o śmierci taty. Czy to jest działanie bezprawne?
 • Odpowiedź: Nie, ale ma skutek prawny taki ,że wydłuża się czas na zrzeczenie się spadku-6-cy od dnia dowiedzenia się o zgonie.Normalnie 6 m-cy od dnia zgonu/otwarcia spadku/

 • Pytanie: PytanieWITAM.JAK CZĘSTO GOPS WERYFIKUJE DOCHODY CZŁONKÓW RODZINY ZOBOWIĄZANYCH DO PŁACENIA ZA POBYT RODZICA W DPS .
 • Odpowiedź: Przed upływem okresu na jaki przyznano pomoc.Ale nie poinformowanie o zmianie sytuacji finansowej może skutkować obowiązkiem zwrotu wypłaconej kwoty-bezpodstawnie.

 • Pytanie: Została odebrana przez babcię mojemu bratu darowizna z powodu rażącej niewdzięczności babcia jest u mnie ma 92 lata i wymaga opieki dlatego darowała mi brat miał 3-tygodnie na pozabierane rzeczy mieszka gdzie indziej tylko jest tu zameldowany ćzy jedynym wyjściem żeby wszystko pozabierał jest założenie sprawy o eksmisje bo dogadać z nim się nieda czy moge to załatwić w inny sposób zgodny z prawem zależy mi na czasie a wiem ze sprawa o eksmisje może trochę potrwać Prosze o odpowiedz Pytanie
 • Odpowiedź: Darowizna powinna być odwołana pisemnie i powinny być podane przyczyny wymienione w kodeksie cywilnym /przestępstwo p-ko darczyńcy lub rażąca niewdzięczność/O tym czy przyczyny te wystąpiły decyduje Sąd.Należy w tym celu wytoczyć powództwo i udowodnić jak wyżej.

 • Pytanie: Witam. Jestem osoba niepełnoletnią i chciałabym pójść na okres wakacji do pracy. Dostaje alimenty i czy jak zarejestruje się na ten okres pracy, to czy te alimenty zostaną odebrane?
 • Odpowiedź: Obowiązek alimentacyjny obciąża rodziców do 18-tego roku życia,a w przypadku kontynuowania nauki na studiach do 25 roku życia.Życzymy miłej i dobrze płatnej pracy w wakacje.

 • Pytanie: W 2001 r. został wydany wyrok sądowy mojej matce (prowadziła działalność gospodarczą). W 2003r.zmarła. W 2004 był podział spadku, który przyjęłam i mój ojciec. wprost. W 2006 została nadana klauzula wykonalności. W 2013 wszedł mi komornik na wynagrodzenie. (nie miałam żadnych zawiadomień o tej sprawie, o długu) Złożyłam skargę na czynności komornicze. Moje pytanie brzmi-czy to kiedyś się przedawni ,a jeśli tak to kiedy? Czy ja mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Kwota bazowa to 34tys. a odsetki to ponad 73tys.... Z niecierpliwością czekam na odpowiedź .
 • Odpowiedź: Wszczęcie egzekucji komorniczej zawiesza bieg terminu przedawnienia.Należy naszym zdaniem podjąć próbę zawarcia porozumienia z wierzycielem.On może zawiesić egzekucję w każdej chwili.

 • Pytanie: Pytanie bardzo prosze o konsultacje . Chcę wykupić mieszkanie komunalne , jestem mężatką , mąż ma dom razem ze swoją siostrą {współwłasność) mamy rozdzielność majątkową czy to wystarczy aby gmina wyraziła zgodę , bo wiem że prawnie nie mój mąż nie powinien posiadać żadnej własności . Bardzo prosze o opinie .Pozdrawiam serdecznie
 • Odpowiedź: Proszę Pani to Gmina ustala warunki sprzedaży lokali,które stanowią jej własność.Ma Pani prawo uzyskać w tej sprawie informację w Urzędzie gminy.

 • Pytanie: Pytanie czy w przypadku gdy jeden z małżonków dłużników umiera komornik powinien zawiesić egzekucję komorniczą do czasu zakończenia postępowania spadkowego po zmarłym małżonku?
 • Odpowiedź: Jeżeli oboje małżonkowie są dłużnikami i wobec nich toczy się egzekucja to co do zmarłego postępowanie ulega zawieszeniu ale co do małżonka żyjącego może toczyć się nadal.

 • Pytanie: Witam, wlasnie dostalem pozew o podwyzszenie alimentow z 500 na 1200 zl na 17-letnia corke dodam ze place regularnie. Oprocz tego mam zasadzone alimenty na syna 25 letniego tez w wysokosci 500 zl ktory wlasnie skonczyl studia ale jeszcze nie pracuje. Z obecna partnerka mam 1,5 roczna corke i 5 l syna. Partnerka wlasnie stracila prace ja zarabiam 2800 brutto mamy kredyt na mieskanie jest b ciezko gdyby nie pomoc tesciow to nie dalibysmy rade. Mimo wszystko nie bylo miesiaca w ktorym bym sie nie wywiazal z zobowiazan. Matka mojej corki argumentuje pozew zatajaniem przeze mnie zarobkow i nie zaspokajaniem potrzeb dziecka oprocz tego pisze ze utracila prace zamknela dzialalnosc cojest prawda ale nie do konca. Mam dobry kontakt z corka i z jej relacjiwiem ze matka prauje na czarno codziennie ma tel sluzbowy i komputer. Roztajac sie zostawilem wszystko mieszkanie 60 m ktore razem dorobilismy sie na pracy w Hiszpani icaly dorobek. Kiedys owszem dawalem wiecej placilem na kolonie zabieralem kilka razy w mc do kona basen ale teraz kiedy urodzilysie jeszcze 2 dzieci i partnerka stracila prace jest zle. Nie zapominam o swietach urodzinach kieszonkowym jak sie spotykamy ale jej matce ciagle malo. Boje sie tych 1200 zl bo nie wiem skad mam je wziasc co powinienem przedstAwic w sadzie i jakie sa realne szanse na wygrana bylej. Dziekuje z gory za adpowiedz.
 • Odpowiedź: Proszę Pana z tego co Pan napisał wynika,że może Pan przed Sądem uzyskać korzystny wynik ale uważamy,że powinien Pan zatrudnić prawnika i z nim omówić szczegóły.Tutaj tego tematu nie omówimy bo to zbyt poważny spór wymagający co najmniej kilku spotkań.

 • Pytanie: posiadamy wspólny wspólny samochód osobowy , Ja prowadzę działalność gospodarczą używam samochodu do rozwozu towaru do klijętów żona zabrała kluczyki i dokumenty do niego , prosiłem policje o pomoc i nic , skierowałem pozew do sądu o rozstrzygniecie sporu czy sąd może nakazać od danie kluczyków i dokumentów do samochodu , żona nie korzysta z samochodu stoi na parkingu przed oknem , czy mam szanse odzyskania i jak sąd może zadecydować ? ( samochód jest podany jako prywatny do rozwozu towarów rozliczenia z US w postaci faktur wpisie ewidencji eksploatacji samochodu na co mogę liczyć
 • Odpowiedź: Jeżeli nie macie Państwo rozdzielności majątkowej to znaczy,że żona jest współwłaścicielem samochodu i niewiele Pan zdoła uzyskać .Jeżeli dojdzie do powstania szkód w Pana działalności to można rozważać pozew p-ko żonie o pokrycie powstałej szkody/art.415 kodeksu cywilnego.Najlepsza wydaje się zgoda między Państwem.Można też rozważyć wezwanie ślusarza,który wymieni zamek ,zmienić stacyjkę i kpl. kluczy,zgłosić utratę dokumentów i wyrobić nowe.

 • Pytanie: Witam. Mam do Pana pytanie: Ponieważ mój narzeczony płaci alimenty na swoje nieślubne dziecko ale nie utrzymuje z nim kontaktu to czy po naszym ślubie, jeśli przepisze cały swój majątek na mnie i podpiszemy rozdzielność majątkową to czy temu dziecku będzie coś się jeszcze należało po jego śmierci? Dodam że płaci on co miesiąc 500 zł. Kiedy można zmniejszyć alimenty bądź całkowicie je cofnąć?I czy można coś zrobić by jemu się nic nie należało?Dodam że jego matka jest w nieformalnym związku z partnerem i z tego co mi wiadomo mają się pobrać. Po prostu boimy się że całe życie będziemy pracować a on później przyjdzie i wyciągnie rękę a nasze dzieci nic nie dostaną.Z poważaniem Matylda
 • Odpowiedź: Rodzice są zobowiązani płacić na utrzymanie swoich dzieci do czasu,aż ukończą 18 lat z tym,że jeśli się uczą to do 25 roku życia.Te decyzje prawne ,o których Pani pisze niewiele zmienią.Oczywiście jeśli urodzi się dziecko z drugiego związku to można rozważać wniosek o zmniejszenie alimentów.

 • Pytanie: witam chciałabym się dowiedzieć czy mogę zrobić zastrzeżenie do działki na której jest zozpoczęta budowa. Działka należy do męża otrzymał ją jako darowiznę od brata. Budowe rozpoczelismy jako małzenstwo. Maz chce darowac dzialke razem z budowa bratu . Czy moze to zrobić?
 • Odpowiedź: Trzeba ustalić jaki status majątkowy dotyczy Państwa.Ale zazwyczaj darowizna wchodzi do majątku odrębnego obdarowanego i od jego woli zależy co z tym chce zrobić.

 • Pytanie: Witam serdecznie, Mam problem, niedawno zmarl moj maz i w testamencie przepisal polowe naszego wspolnego mieszkania na corke ( z ktora nie utrzymywal kontaktu przez 15 lat). Ja mieszkam za granica. Chialabym sie dowiedziec czy jego corka ma prawo wprowadzic sie do mojego mieszkania, bez mojej zgody badz wiedzy,czy tylko moze zadac splaty swojej polowy. Bardzo dziekuje z gory za odpowiedz.
 • Odpowiedź: To raczej Pani przysługuje prawo do zachowku,a więc żądania ok. 1/2 wartości tej części ,która przypdłaby Pani przy dziedziczeniu ustawowym.Daje to ok.1/4 wartości mieszkania o ile nie ma więcej spadkobierców.Czas na dochodzenie to 5 lat od daty zgonu spadkodawcy.

 • Pytanie: Witam. Z powodu reorganizacji szkoły uchwałą Rady Powiatu zostaliśmy włączeni do innej szkoły jako placówka również oświatowa,uchwała mówi o likwidacji 1 etatu z powodu likwidacji stanowiska,osoba dostała już wypowiedzenie,udała się jednak do sądu pracy podważając wypowiedzenie i domagając się powrotu do pracy,ewentualnie domagając się 1/2 etatu. Moje pytanie jest takie:dostałam informację od obecnego dyrektora, że jeśli w sądzie osoba będzie przywrócona do pracy na 1/2 etatu,to ja dostanę wypowiedzenie zmieniające w zakresie wymiaru etatu,czyli zostanie mi zabrane 1/2 etatu.Czy może być podana taka właśnie przyczyna mojego wypowiedzenia zmieniającego,że muszę się jakoby podzielić moim etatem? moje stanowisko jest inne,zwalnianej osoby inne.Dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Żeby precyzyjnie odnieść się do przedstawionej kwestii, należałoby zapoznać się z całością sprawy;ale należy stwierdzić,że wypowiedzenie zmieniające jest możliwe przy zachowaniu przewidzianych w k.p. wymogów.Zawsze taka forma zmiany umowy może być poddana kontroli sądowej.

 • Pytanie: Witam.mam z zona rozdzielczosc majatkowa od dnia slubu.mieszkanie jest jej i to ja sie do niej wprowadzilem,mam meldunek .owe mieszkanie zostalo sprzedane i kupione nowe za te pieniadze.po 6 latach zwiazaku zona chce rozwodu i kaze mi sie wyprowadzic .czy musi mi zapewnic lokal mieszkalny mimo rozdzielczosci majatkowej.pozdrawiam
 • Odpowiedź: Najpierw rozwód.Sąd może zdecydować odnośnie sposobu korzystania z mieszkania.Jeśli orzeknie Pana eksmisję to ob obowiązek zapewnienia lokalu może spoczywać na gminie.

 • Pytanie: Pytanie Czy moj ziec w zamian za splate mojego zadluzenia moze strac sie w sadzie o przejecie mojego majatku(domu), ktory jest duzo wyzszy niz kwota ktora on splacil?
 • Odpowiedź: Nie.Mógłby ale dopiero wtedy jakby miał zasądzoną kwotę długu,egzekucja z ruchomości nie byłaby skuteczna i komornik zająłby w tej egzekucji nieruchomość należącą do dłużnika.

 • Pytanie: Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy w przypadku kiedy babcia zapisała w 1994 roku swoim dzieciom czyli mojej mamie i wujkowi ziemie, wujek otrzymał w uzytkowanie około 1,5 ha ziemi mamy i miał ją spłacić w czasie 5 lat czyli od 1994 do 1999 i nie zrobił tego. Co więcej migał się i unikał tematu, w dodatku w ubiegłym roku wujek zmarł i majątek odziedziczyła jego zona wraz z małoletnimi dziećmi, to czy jest szansa ubiegać się o spłatę? czy termin jakichkolwiek roszczeń minął? i kiedy dokładnie? Dziękuję, bardzo czekam na jakakolwiek informacje. Pozdrawiam
 • Odpowiedź: Roszczenia pieniężne przedawniają się po upływie 3 lat,a więc chyba brak możliwości dochodzenia tego roszczenia.Jednak aby wiedzieć na pewno należałoby zapoznać się z całością sprawy.W tym trybie to jednak niemożliwe.

 • Pytanie: Pytanie Dzien dobry, prosze o pomoc i udzielenie odpowiedzi. Moja mama (tato nie zyje) przepisala pol domu dla mojego brata, ktory zmarl nagle ale wczesniej przepisal te czesc dla swojej jedynej corki.Nie byl zonaty. Czy w tej sytuacji, ja i moi dwaj bracia mozemy ubiegac sie prawnie o nasza czesc od jego corki ? Nigdy nie zrzeklismy sie naszych praw ani nie zostalismy wydziedziczeni. Brat zmarl w 2009 roku. Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz. Z powazaniem Kinga Borejszo
 • Odpowiedź: Tak przysługuje Państwu prawo do zachowku-jego wysokość to 50% tego co by Państwo otrzymali gdyby dziedziczyli z ustawy.Termin przedawnienia tego roszczenia to 3 lata od otwarcia spadku/data śmierci./

 • Pytanie: Witam! Mialabym nastepujace pytanie: w jaki sposob moj kuzyn, ktory jest po rozwodzie od lutego br, moglby "zmusic" swoja byla zone do uregulowania statusu wspolnego samochodu? Nie maja podzialu majtku( w sklad ktorego wchodzi tylko majatek ruchomy oraz samochod), poniewaz sadownie to kwota okolo 1000 zl, nie ma mozliwosci porozumienia sie z powodu msciwosci, totalnego braku elastycznosci i ogromnej checi zniszczenia ex malzonaka. Obecnie samochod stoi w garazu bo od miesiaca nie ma waznej (nowej) karty rejestracyjnej, gdyz na starej karcie nie bylo juz miejsca na nowa pieczatke a w tym wypadku potrzebana jest zgoda ex malzonki, ktora niestety ale tylko utrudnia. Nie chce sie zgodzic na podzial, nie chce sprzedac, nie che wziac dla siebie.... nic nie chce...nawet rozmawiac...i jak to mozna rozwiazac?...z gory dziekuje Anna
 • Odpowiedź: Można to załatwić tylko przed Sądem-niestety.

 • Pytanie: czy właściciel kamienicy ma prawo wypowiedzieć umowę najmu lokalu osobie zameldowanej na pobyt stały
 • Odpowiedź: Rozstrzygająca będzie treść umowy co do terminu i przyczyn.

 • Pytanie: czy właściciel kamienicy ma prawo wypowiedzieć umowę najmu lokalu osobie zameldowanej na pobyt stały
 • Odpowiedź: Najważniejsza treść umowy między stronami.

 • Pytanie: Bardzo prosze o pomoc Moja corka w czerwcu br,ukonczyla studzia magisterskie placilem przez caly czas alimenty ,Obecnie wystapilem do sadu o wzniesienie obowiazku poniewaz wiem ,iz corka pracuje od ponad roku jest w zwiazku z mezczyzna ,z ktorym rowniez wspolnie mieszka .Kiedy poinformowalem ja o tym jej matka zaczela mi sie odgrazac ,ze bede placil dalej chcialbym zaznaczyc iz od 19lat jestem po rozwodzie bez orzekania o winie .Prosze o rade co czy majac dowody iz corka sama sie utrzymuje ,sad moze przyznac mi abym dalej placil Bardzo dziekuje
 • Odpowiedź: Nie pisze Pan ile córka ma lat,ale skoro skończyła studia to pewnie jest pełnoletnia.W takiej sytuacji może Pan zaprzestać płacić alimenty bowiem zobowiązanie to wygasa z chwilą ukończenia nauki w szkole wyższej lub do ukończenia 25 lat życia uprawnionego, zależy co nastąpi najpierw.Inaczej jest gdy uprawniony jest niepełnosprawny.

 • Pytanie: Witam,jestem współwłaścicielka nieruchomości (mój udział to 1/2 obecnie nie zajmuje od czasu gdy weszłam w posiadanie )pozostali współwłaściciele to 7 osób które nie partycypują w kosztach .Jeden ze współwłaścicieli ma swojego lokatora który zamieszkuje większość nieruchomości bez mediów z insektami itd.Jedynym wyjściem dla mnie jest sprzedaż tylko pytanie jak.Dodam iz nie jestem osobą majętna i nie mam szans na kredyt mieszkaniowy aby zmieniać miejsce pobytu.Liczę na szybką odpowiedz. Monia
 • Odpowiedź: Należy dogadać się z jednym chociaż współwłaścicielem mniejsioszczowym i razem zwrócić się do Sądu w tej sprawie;

 • Pytanie: mialam sprawe o podwyzke alimentow sedzia przyznal mi kwote ktora chcialam oskarzonego nie bylo na sprawie .oskarzony napisal odwolanie i sedza uchylil przyznane alimenty do poprzednich czy bede musiaal oddac nadpacone alimenty mam przez fundusz /
 • Odpowiedź: Z Pani relacji wynika ,że wyrok się nie uprawomocnił,a więc nie było podstawy do wypłaty wyższych alimentów .Prosimy przybliżyć temat.

 • Pytanie: Witam.maz otrzymal w formie darowizny mieszkanie mamy spisana wspolnote w ktorej wchodzi sklad mieszkania u notariusza.Ma 3dzieci z pierwszego malzenstwa a ze mna jedno..jest alkocholikiem chce wziasc seperacje bo nie chce rozwodu ale on straszy mnie czy ma prawo wyrzucic mnie i dzieci z mieszkania (mam 2 dzieci jedno jest takze jego ma 3 latka).
 • Odpowiedź: Nie ,nie ma takiego prawa.

 • Pytanie: Pytanie mialem brata ktory umarl poltora roku temu zapisal mi jakas sume pieniedzy z blizej nieznanego mi zrodla prawdopodobnie jaka czesc z ubespieczenia ja mam 30 procent bratowa 70 ale nie chce mi ich oddac co moge w tej sytuacji zrobic?
 • Odpowiedź: Najpierw powinna być przeprowadzona sprawa o stwierdzenie nabycia spadku.W jej toku powinien zostać ujawniony zapis o którym Pan wspomniał.Następnie wniosek o dział spadku i po prawomocnym orzeczeniu egzekucja od bratowej.

 • Pytanie: WITAM. MAM PYTANIE. MOI RODZICE WYBUDOWALI DOM. MAMA ZMARLA NA 3 MIESIĄCE PRZED PRZEPROWADZKA. MAM 2 SIOSTRY, OBECNIE NIKT NIE JEST W TYM DOMU ZAMELDOWANY. CZY MÓJ OJCIEC MOŻE ZAMELDOWAĆ LUB PRZEPISAĆ TEN DOM INNEJ KOBIECIE BEZ ZGODY MOJEJ I SIÓSTR? PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZĄ ODPOWIEDŻ POZDRAWIAM
 • Odpowiedź: Nie może,Trzeba niezwłocznie złożyć wniosek do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej mamie.

 • Pytanie: Witam,mam trzynastoletnią córkę,ja i moja córka nie mamy meldunku ani stałego ani czasowego.Zaczęły się poważne problemy w domu,w którym przebywamy.Co zrobić aby dostać mieszkanie od miasta?Meldunku stałego nie mamy od ok.10 lat,tymczasowego od ok.3 lat.Tymczasowo byłyśmy zameldowane w domu matki mojego konkubenta(ojca dziecka),która nie przedłużyła nam,mi i córce meldunku.Do dyspozycji mieliśmy,no jeszcze mamy,1 pokój(jakieś 23 m kwadratowe na trzy osoby).Opłaty robiłam.Matka mojego konkubenta każe nam się wynosić,chociaż wie,że nie mamy dokąd!
 • Odpowiedź: Musi Pani zgłosić problem w najbliższym Urzędzie Miasta lub Gminy-na piśmie.Urząd ma 30 dni na odpowiedź.

 • Pytanie: Pytanie Witam.Byla juz zona wyprowadziła sie z domu dobrowolnie ponad 2 lata temu. Jesteśmy współwłaścicielami domu,na który nie płaci nawet złotówki.W zeszłym roku próbowała sie wprowadzić przy asyście policji, która zarzadala od niej wyroku sadu o tym,ze ma wyznaczone pokoje do zamieszkania. Nie miala i jej nie wpuścili. Złożyła skargę na działanie policji, odmownie rozpatrzona. Nie chciala zamieszkać,ale kontrolować,co robię z dziećmi podczas "naszego czasu". Przedtem podpisaliśmy przed notariuszem rozdzielność majatkowa. W tym roku uzyskaliśmy rozwód. Wnioskowała o wyznaczenie jej pokoju do zamieszkania,sad nie dal na to zgody. Sprawa o podział majątku w sadzie od sierpnia,jeszcze nie ma wyznaczonego terminu pierwszej rozprawy. Ona zada wydania jej klucza, lub pod moja nieobecność wejdzie z policja i wymieni zamki - takie przesyła groźby, bo niby prawo jest po jej stronie. Czy ma do tego prawo?
 • Odpowiedź: Proszę Pana aby odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie należałoby się zapoznać z wyrokiem sądowym oraz z zapisami w kw nieruchomości.Ale generalnie jeżeli jest współwłasność to każdy ze współwłaścicieli ma prawo do nieruchomości.

 • Pytanie: PytanieWitam mam pytanie odeszła odemnie żona i złożyła wniosek o rozwód i wyprowadziła się i chce żebym płacił alimenty na dziecko ale nie wiem ile mam płacić dziecko chodzi do zerówki a ją mam dochód na rękę 2200 zł. i żona ma tyle samo ile mam płacić i w jaki sposób przekazywać jej z góry dziękuje za odpowiedzi
 • Odpowiedź: Aby ustalić kwotę należnych alimentów musi być zbadana sytuacja i potrzeby dziecka oraz sytuacja i możliwości rodziców.Przeciętnie przy wskazanych przez Pana zarobkach to alimenty wyniosłyby ok. 600 zł.,ale proszę wziąć poprawkę na co na wstępie.

 • Pytanie: Pytanie witam w latach 70 kupiliśmy z mężem mieszkanie spółdzielcze teraz jesteśmy po rozwodzie mam 65 lat moj byly maz nie mieszka ze mna od 20 lat i nie placi nic na utrzymanie mieszkania [czynsz]chciała bym to mieszkanie wykupić za symboliczna kwote wnuczkowi ale mam problem ze moj byly maz nie chce sie spisac tej jego czesci udzialu w mieszanie czy jest jakis inny sposób aby to przepisać bez jego zgody?
 • Odpowiedź: Złożyć do Sądu wniosek o podział majątku po rozwodzie i nie szkodzi ,że minęło sporo czasu -tu nie ma przedawnienia.

 • Pytanie: Pytanie Mam 14 letnia corke moj byly maz wciaz placi na nia alimenty ale w 2007-2009 roku placil je nie regularnie i nie cala zasadzana kwote.Czy moge odzyskac zalegle pieniadze i czy alimenty nie zapalacone sie nie przedawniaja.Dziekuje
 • Odpowiedź: Sprawę należy oddać do komornika wtedy zatrzymamy bieg terminu przedawnienia ,a jest on dla zobowiązań pieniężnych 3-letni.

 • Pytanie: MOJA ZONA KILKA RAZY SKŁADAŁA DONIESIENIE NA POLICJE ŻE ZNECAM SIE NAD ŻONA I DZIECKIEM SPRAWY WYCOFYWAŁA TERAZ MOPR KIERUJE SPRAWE DO PROKURATURY I ŚADU CO MI GROZI ZA BYŁE WYZWISKA DO SYNA POPYCHANIE I MOBILIZACJE DO PRACY BO TYLKO JA PRACUJE
 • Odpowiedź: Ogólnie to pozbawienie wolności i w zależności czy był Pan karany czy też nie bezwzględne lub w zawieszeniu,a jeżeli te działania przeciwko rodzinie zostaną zakwalifikowane jako błahe,Pan się przyzna i przeprosi pokrzywdzonych to może zostać zastosowane warunkowe umorzenie postępowania, a jedyna kara to wpłata jakiejś kwoty na rzecz organizacji zajmującej się zwalczaniem przemocy w rodzinie.

 • Pytanie: Pytanie.Dzień dobry.moje pytanie to;Jestem 8 lat po rozwodzie.5 lat temu wyszłam po raz drugi za mąz lecz z różnych przyczyn nie możemy razem zamieszkać. Z pierwszym mężem mam troje dzieci-najmłodsza córka ma obecnie 22 lata(samotnie wychowuje swoje 4 miesięczne dziecko) nigdzie nie pracuje-studiuje na URz.Do tej pory pobierała alimenty z funduszu alimentacyjnego,dzisiaj dostałyśmy pismo iż córka musi dostarczyć dochody mojego męża,i z tąd moje pytanie czy musi jeśli obecny mąz nie przysposobił moich dzieci ?
 • Odpowiedź: Musi bo chodzi o ustalenie czy wysokość dotychczasowych alimentów jest uzasadniona.

 • Pytanie: Pytanie Kupiliśmy z mężem wspólnie mieszkanie (nie mamy rozdzielności majątkowej) w pewnym momencie mąż aktem notarialnym darował mi swój udział czy w takim przypadku mąż ma do tego mieszkania jeszcze jakieś prawo? czy muszę mieć zgodę męża na jego sprzedaż dodam że to mieszkanie jest obciążone prawem dożywocia na rzecz innej osoby
 • Odpowiedź: Należałoby zobaczyć akt notarialny -jaki tam jest zapis.Bo gdy darowizna nastąpiła do majątku odrębnego to mąż nic do tego nie ma ,a jeśli bez takiego zastrzeżenia to jest problem.

 • Pytanie: witam mam pytanie . Do konca roku powinnam splacic brata poniewaz zrzekla sie na mnie swojej czesci mieszkania , jest to kwota 50 tysiecy zlo . Niestety nie mam takiej kwoty , chcialam go splacac po 5 tys. zl rocznie - NIE ZGADZA SIE . NIE MOGE WZIAC KREDYTU , mam swoje mieszkanie wlasnosciowe , brat mi grozi ze zalozy mi sprawe w sadzie i zabierze mi mieszkanie na poczet dlugu " czy moze " ??? moje mieszkanie jest warte okolo 130 tys zlotych . jestem sama nie mam meza ani dzieci
 • Odpowiedź: Nie wiemy jak sformułowano Pani zobowiązanie,prosimy to sprawdzić,jeżeli temu zobowiązaniu nadano rygor z art.777 kpc to jest możliwe to o czym mówi brat.W innym przypadku musiałaby się odbyć sprawa przed sądem,a w jej toku niewykluczone ,że zobowiązanie rozłożono by na raty.

 • Pytanie: Dzień dobry, zwracam się z prośbą o darmową poradę w kwestii spadku i dziedziczenia. Dziadkowie zmarli w 1993r. (ostatni z małżeństwa), zostawiając dwóch żonatych synów. Jeden z synów i jego żona żyją i nie mają dzieci, drugi z synów zmarł pozostawiając żonę i dwóch synów. W tej chwili jedna ze stron naciska na przeprowadzenie sprawy spadkowej. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku śmierci bezdzietnego syna do spadku wchodzi jego żona, czy też spadek przechodzi tylko na wnuków, czyli dzieci zmarłego syna? Otrzymujemy tak sprzeczne informacje, że nie wiemy już gdzie udać się po poradę. Najważniejszym dla nas jest to, aby do spadku nie weszła rodzina żony bezdzietnego syna. Będę wdzięczna na pomoc.
 • Odpowiedź: Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi trzeba znać daty śmierci poszczególnych osób.Generalnie żona dziedziczy zawsze po mężu nie mniej niż w 1/3 spadku.Jednak jeżeli mąż nie przeżyje rodziców to spadek po nich przejdzie na innych zstępnych /rodzeństwo/lub ich potomków

 • Pytanie: Witam. mam do spłaty 7tyś zł, dostałam nakaz z e-sadu o zapłatę w ciągu 2tyg minął tydz. nie jestem w stanie uzbierać tej kwoty, windykator, nie chce lub nie może, bo wierzyciel nie chce rozwiązać tej sprawy ratalnie, za 5 dni pewnie dostaną wyrok egzekucyjny i komornik wejdzie w to wszystko, jestem zameldowana w komunalnym mieszkaniu, ktorym głowną najemca jest moja mama, wychowuje male dziecko, nie pracuję, nawet nie jestem zarejestrowana w UP, bo nie mam kiedy, ciągle z synem w domu. moje pytanie czy komornik da się namówić na regularne raty? czy od razu zajmie auto, którego jestem współwłaścicielem, ew. rzeczy które sa w domu, nie jestem w stanie udowodnić, że sa stricte mamy, bo nie mam żadnych kwitów na to...proszę o pomoc
 • Odpowiedź: RADZIMY NIE UNIKAĆ KOMORNIKA,ALE PRZY PIERWSZEJ WIZYCIE UDOKUMENTOWAĆ SWOJĄ SYTUACJĘ I ZADEKLAROWAĆ REALNE DO SPŁATY RATY /WPŁACIĆ 1 RATĘ/ .WTEDY JEST SZANSA NA UŁOŻENIE SPRAWY PO PANI MYŚLI.

 • Pytanie: Witam, mam takie problem. Jest przepisane na mnie 3/4 domu, jeden pokój należy do mojego brata i jeden pokój do moich rodziców, te dwa pokoje zostały dobudowane dawno temu. Do pokoju mojego brata jakis czas temu sprowadziła się narzeczona, planują ślub, ale jeszcze nie nie rozmawiali ze mna ze chca zostać w tym domu, a powinni skoro chcą założyć rodzinę, wiem od mamy, że chcą zostać. Powinni ze mną porozmawiac skoro chcą remontować, a ja nie chcę się zgodzić. Czy mogę od nich wymagać czynszu lub odkupienie częsci domu np. poddasza?
 • Odpowiedź: Proszę sprecyzować co rozumie Pan/Pani pod słowem" zapisane".Testament,zapis notarialny i czy zapisodawca/testator żyje czy nie?

 • Pytanie: splacam zonie polowe za mieszkanie pozostalo okolo 20000 w miedzy czasie przekazalem synowi w formie darowizne w/w mieszkanie czy nadal musze splacac zone czy taki obowiazek przechodzi na syna??
 • Odpowiedź: Wszystko zależy co jest podstawą spłat i jaka jest treść umowy darowizny.

 • Pytanie: Pytanie Witam. Ojciec nie płaci alimentów na dziecko, wyrok uprawomocnił się miesiąc temu. Czy można udać się do jego zakładu i przedstawić wyrok, maja obowiazek pomóc czy odrazu iść do komornika?
 • Odpowiedź: Do komornika.

 • Pytanie: PytanieCzy należy się zachowek od os.3 która dostała darowiznę/mieszkanie -za życia spadkodawcy/.Ja mam spadek w 1/2.
 • Odpowiedź: Tak.

 • Pytanie: Witam, Proszę o wyjaśnienie : czy w sytuacji, gdy będąc w związku partnerskim, mając auto zarejestrowane na na s dwoje, wspólne dziecko - była żona mojego partnera uda się do sądu celem podwyższenia alimentów, sąd wlicza wartość auta, czy jego pół w majątek partnera? Pozdrawiam
 • Odpowiedź: Sąd rozważając tą kwestie poprosi o umowę kupna auta.

 • Pytanie: Witam. Po śmierci mojego taty dostaliśmy nasz dom po 1/4(ja,mama i 2 braci)nie zdążyliśmy doprowadzić sprawy do końca. Wszyscy jesteśmy zameldowani na pobyt stały w domu rodzinnym.Mama wyszła2 raz za mąż 2 lata temu a w tym roku zmarła. Zameldowała 2 męża na pobyt stały. Moje pytanie brzmi czy może on nas pozbawic domu? Wyrzucic któregoś z nas bądz dysponowac naszym domem lub sam przeprowadzic sprawe spadkowa bez naszej zgody lub sprzedac dom? Mama nie zapisala na niego domu przed smiercia
 • Odpowiedź: Nie

 • Pytanie: Pytanie Witam. W 1993 roku wraz z mężem otrzymaliśmy przydział na mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Oboje posiadaliśmy książeczki mieszkaniowe. Było to mieszkanie z tzw normatywem. w 1999 roku rozwiedliśmy się i nie przeprowadziliśmy podziału majątku. Nie zawiadomiliśmu spółdzielni o rozwodzie. W 2001 roku spółdzielnia przekształciła prawo lokatorskie w spółdzielcze własnościowe. W tej chwili notariusz uznał że nie może podpisać aktu o podział ze spłatą ponieważ przydział jest na byłego męża i to on jest właścicielem mieszkania i spółdzielnia nie popełniła błędu gdyż nie wiedziała żę między nami ustała współwłasność majątkowa. Poinformował mnie że mogę jegynie podzielić wkład budowlany jako majątek dorobkowy. Proszę o radę co mogę zrobić w tej sytuacji. Czy jest szansa abym odzyskała prawo do mieszkania?
 • Odpowiedź: Notariusz ma rację.

 • Pytanie: PytaWitam serdecznie. Pisze do Pana gdyz potrzebuje porady prawnej. Otoz sprawa wyglada nastepujaco tak: W roku 2007.07.18 dostalam dom od moich rodzicow, ktozy byli juz w tym czasie po rozwodzie. Dom dostalam jako darowizne o wartosci 150 000 tys zl. Cala kwestia darowizny byla sporzadzona i podpisana u notariusza. Pod koniec roku 2008 zamieszkalam na terenie Szwecji na stale a rok puzniej wyszlam za maz rowniez na terenie Szwecji. Moje malzenstwo zostalo zarejstrowane na terenie Polski pare miesiecy po jego odbyciu. W 2012 roku zostalam obywatelem Szwedzkim i na dzien dzisiejszy mam podwujne obywatelstwo Polsko- Szwedzkie. W tym roku 2013.10.04 sprzedalam dom za kwote 470 000 tys zl . Podatku w Polsce nie place, bo zostalam poinformowana ze po uplywie 5 lat od dostania tego domu obowiazuje mnie ulga podatkowa. Ale za to zaplaca podatek w Szwecji. Jednak nie w tym moj problem tkwi. Moja mama poinformowala mnie ze chce odwolac Umowe o Darowiznie i zazyczyla sobie polowe pieniedzy z kwoty 470 tys czyli jakies: 235 000 tys zl. Moja sytlacja z mama w przestrzeni czasu wyglada tak: W roku 2001 zaraz po skonczeniu szkoly sredniej zaczelam pracowac w firmach ktore sa jej wlasnoscia i wlasnoscia mojej siostry ( byl to zaklad gastronomiczny I sklep wielobranzowy ). Pracowalam tam za darmo i 7 dni w tygodniu, 8 godzin na dzien przez okres 8 lat. Moja mama nie zatrudnila mnie (nie mialam umowy o prace) i nie placila za mnie skladek do ZUS-u jak I podatku ( czyli pracowalam tam na czarno). Bylam za to zarejestrowana w Krusie bo mama posiadala kawalek ziemi. W takich warunkach jak wspomnialam wczesniej pracowalam przez 8 lat, az do konca roku 2008 , czyli do mometu mojego wyjazdu do Szwecji. Nie dostalam od niej ani od mojej siostry zadnego wynagrodzenia za moja prace, ale mama i siostra obiecaly mi ( w umowie slownej miedzy mna , mama a siostra i jej mezem) ze sprawy zwiazane z utrzymaniem i remontem domu jak i sprzedazy ( ten dom ktory dostalam jako darowizne) zostana oplacane przez nich w ramach ich dlugo dla mnie (za moja prace wykonywana dla firm). I tak bylo przez 5 lat mojego mieszkania w Szwecji az do mometu w ktorym sprzedalam dom. Wszystkie rachunki i umowy sa w mamy posiadaniu i w tej chwili kiedy potrzebuje ich zeby deklarowac podatek dla Szwecji, napisala mi, ze nie da mi ich i ze chce odwolac Umowe o Darowiznie i rzada odemnie zaplaty pieniedzy. Straszy mnie ze zlorzy sprawe w sadzie. Przy okazji tego w liscie jaki otrzymalam od niej wyzywa mnie od potworow i najgorszych ludzi. Czy moze mi Pan nakreslic dokladnie co mnie czeka i jakie dzialania powinnam zrobic w kierunku zabezpieczenia sie przed mamy pozwem do sadu?
 • Odpowiedź: Wydaje się,że mama nic nie wskóra.Jednak sprawa jest za poważna na ten wymiar .Konieczny kontakt z prawnikiem.

 • Pytanie: Syn uchylał się od placenia alimentów na dziecko partnerka wystąpiła do mnie jako matki i sąd zasądził alimenty,proszę o podanie w jaki sposób mogę wyegzekwować alimenty od syna ,Syn nie zamieszkuję ze mna obecny mąz nie jest spokrewniony ani z synem anie z dzieckiem .Jestem na emeruturze i mamy rozdzielność z mężem,
 • Odpowiedź: Należy wystąpić do Sądu o zapłatę p-ko synowi.Wcześniej należy syna wezwać do zwrotu zapłaconej kwoty alimentów.

 • Pytanie: Witam mam pytanie czy komornik w Polsce moze zajac zwrot podatku z Holandii.Chodzi o dług alimentacyjny.
 • Odpowiedź: Tak-Holandia jest w UE.

 • Pytanie: witawraz z bratem miałem mieszkanie po rodzicach ja zrzekłem sie swojej czesc i wykupiłem na brata i dla brata mieszkanie od spółdzielni w 2010 roku w 2008 roku brat nabrał kredytów których nie splacał.ale brat w tym roku przepisał darowizna na mnie całe mieszkanie z powrotem teraz ja jestem w,ascicielem tego mieszkania brat jest alkocholikiem.on moze w tym mieszkaniu mieszkac bezplatnie i dozywotnio.ale teraz windykacja dopomina sie od brata zwrotu długu on nie ma renty ani emerytury utrzymuje sie z mopr czy komornik moze zajac moje rzeczy lub mieszkanie które jest teraz moje ja o długach jego wczesniej nic nie wiedziałem i nie zamierzam ich splacac ale boje sie ze jak brat dał mi w darowiznie mieszkanie moga sie tego doczepic prosze o rade
 • Odpowiedź: Jeżeli w kw jest hipoteka to za dług odpowiada każdorazowy właściciel lokalu jako dłużnik hipoteczny.W innym przypadku wierzyciel może wytoczyć powództwo ze skargi pauliańskiej i wtedy to Pan będzie musiał przed Sądem udowodnić,że nie znał Pan sytuacj ifinansowej brata w dacie darowizny.

 • Pytanie: Pytanie: Bardzo proszę o doprecyzowanie odpowiedzi na moje wcześniejsze pytanie, ponieważ nie wiem jak mam rozumieć. Domyślam się, że umowa kupna potrzebna jest by ustalić czy faktycznie jesteśmy współwłaścicielami, ale przy orzeczeniu sąd chyba powinien brać pod uwagę obecną wartość a nie kupna. Czy sąd w zależności od wartości auta weźmie pod uwagę całość czy pół, czy w ogóle może wziąć całość wartości auta jako jego majątek? Witam, Proszę o wyjaśnienie : czy w sytuacji, gdy będąc w związku partnerskim, mając auto zarejestrowane na nas dwoje, wspólne dziecko - była żona mojego partnera uda się do sądu celem podwyższenia alimentów, sąd wlicza wartość auta, czy jego pół w majątek partnera? Pozdrawiam Odpowiedź: Sąd rozważając tą kwestie poprosi o umowę kupna auta.
 • Odpowiedź: Przy ustalaniu wysokości alimentów Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim możliwości zarobkowe zobowiązanego i potrzeby dziecka,fakt posiadania auta będzie miał mniejsze znaczenie.Cena auta będzie z dnia orzekania.

 • Pytanie: Witam Mieszkam w mieszkaniu które należy do siostry.Pod zastaw mieszkania siostra ma kredyt którego nie spłacała.Sprawa trafiła do komornika i po 2 latach wyznaczył termin licytacji mieszkania. Ja i moja 6 letnia córka jesteśmy w nim zameldowane,czy osba która zdecyduje się kupić takie mieszkanie ponosi także odpowiedzialność za nas mieszkających w tym lokalu? i czy to prawda że musi nam zapewnić takie same warunki jak mamy i do 18 roku życia mojego dziecka ojeopłacać nam to inne mieszkanie?
 • Odpowiedź: W postępowaniu komorniczym nabywca lokalu nabywa go bez obciążeń , a więc nie ciążą na nim obowiązki ,o których Pani pisze.

 • Pytanie: Czy można złozyć wniosek o zasiedzenie do toczącej się sprawy o podział majątku i o nakłady??
 • Odpowiedź: Są to odrębne postępowania.Można sobie wyobrazić ich połączenie ale decyzja należeć będzie do Sądu.

 • Pytanie: Piszę w mamy imieniu. Jest taka sytuacja, że mama mieszka na gospodarstwie byłego męża 28 lat, jest po rozwodzie 7 lat, i jej były mąż przepisał w trakcie sprawy w sądzie o podział majątku i nakłady to gospodarstwo na swojego kuzyna, grozi nam eksmisja, a my tam mieszkamy, a mama przez te lata sama robiła nakłady na to gospodarstwo i o nie dbała. Sprawy się długo toczą i nie wiadomo co dalej robić, czy mogła by złożyć wniosek dodatkowo do tej sprawy o nakłady wniosek o zasiedzenie? Dziękuję.
 • Odpowiedź: Aby cos poradzić należałoby wyjaśnić jaka sprawa jest w toku ,o jaki zapis byłego męża chodzi.Bez tego każda porada może być dotknięta wadą.

 • Pytanie: Moje dziecko, które mieszka za granicą, z którym nie utrzymuję kontaktu, ale płacę na nie alimenty, jest obecnie w wieku 22 lat i studiuje. Jakiś czas temu otrzymałem wiadomość mailową od jego matki, że dziecko przeszło na swoje utrzymanie i nie muszę już wysyłać alimentów. Po tej wiadomości otrzymałem list polecony od dziecka z prośbą o zaświadczenie o moich dochodach, gdyż ubiega się o kredyt studencki i potrzebuje zaświadczenia o zarobkach obojga rodziców. Moje pytania to jak mam postępować dalej z alimentami, płacić dalej, czy zaprzestać, oraz czy rzeczywiście muszę przesyłać to zaświadczenie?
 • Odpowiedź: Proszę wystąpić do Sądu o zwolnienie z obowiązku alimwntacyjnego.

 • Pytanie: PytanieDzień dobry, mam 23 lata , studiuję na II roku na studiach dziennych , jestem niepełnosprawny (nogi) - renta socjalna ( umiarkowany stopień niepełnosprawności.Do tej pory dostawałem alimenty w wysokości 400 zł. Właśnie dostałem pozew o uchylenie alimentów i zwrot alimentów od X 2013 r ( wtedy ojciec został bezrobotnym - 120 %kwoty zasiłku).Dodam , że od zawsze alimenty są przesyłane przez Komorników gdyż ojciec ciągle ma kłopoty z praca pomimo że jest ekonomistą po studiach. mój dochód: renta socjalna 600 zł stypendium specjalne dla niepełnosp. 400 zł alimenty od ojca 400 zł mieszkam w mieszkaniu własnościowym moim ( darowizna od babci) z mamą( renta 1036 netto) i babcią ( renta 1500 netto).Babcia nie jest ze mną we wspólnym gospodarstwie tylko dokłada się do rachunków. Czego mogę spodziewać ? czy zabiorą mi alimenty i czy będę musiał spłacić to co dostałem od X 2013 r.czy odpowiedzieć na pozew ? Z góry dziękuję za odpowiedź. P.
 • Odpowiedź: Odpowiedzieć na pozew- to oczywiste.Z tego co znajduje się w opisie nie powinno być uchylenia alimentów.

 • Pytanie: powodka podała mojego meza o podwyzke alimentów sprawa się nie odbyla gdyż powodka podala ze jest chora sprawdziłem to i okazało się ze wyjechala do pracy za granice co mam w tej sytuacji zrobić ?zawiadomić sad i czy mogę zarzadac zwrotu kosztów podrozy bo mieszkam 200km od tego sadu?
 • Odpowiedź: wniosek o zwrot kosztów -tak.Mąż powinien wysłać do Sądu pismo i przedstawić prawdziwą sytuację z podaniem dowodów/świadkowie, korespondencja/.

 • Pytanie: Witam, w pracy dostałam porozumienie zmieniające mi wymiar etatu z całego na 1/2. Wyraziłam zgodę. W ciągu miesiąca okazało się , że jestem w ciąży, czy można uznać wypowiedzenie za bezskuteczne? czy zwrócić się z tym do pracodawcy na piśmie? jakie terminy obowiązują przy porozumieniu warunków pracy, a wypowiedzeniu pracy. Czy to są dwa różne pojęcia? dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Pracownica w ciąży jest chroniona od pierwszego dnia ciąży.W tej sytuacji wypowiedzenie nie będzie skuteczne o ile już w chwili jego wręczenia była Pani w tym stanie.Należy o tym niezwłocznie powiadomić pracodawcę na piśmie i zażądać przywrócenia poprzednich warunków zatrudnienia.W przypadku odmowy należy w ciągu 7 dni od negatywnej odpowiedzi złożyć pozew do Sądu.

 • Pytanie: PytanieDZIEŃ DOBRY MAM PYTANIE? MOI RODZICE NABYLI SPADEK OD OBCEJ OSOBY I WIEM ŻE BĘDĄ MUSIELI ZAPŁACIĆ PODATEK OD SPADKU W URZĘDZIE SKARBOWYM. JEDNAK MAJĄ FAKTURY NA TO ŻE REMONTOWALI DOM WARTOŚĆ FAKTUR ODLICZA SIĘ OD WARTOŚĆ DOMU CZY OD KWOTY PODATKU USTALONEJ PRZEZ URZAD SKARBOWY
 • Odpowiedź: To jest tematyka,którą kancelaria się nie zajmuje.Ten temat to domena doradców podatkowych.

 • Pytanie: Witam. Mam pytanie. Założyłem sprawę z powództwa cywilnego o naprawę auta, które zepsuło się z winy sprzedającego w dniu sprzedaży- ja kupiłem. Sprawa ciągnie się już ponad rok a auto przez ten cały czas stoi niesprawne. Nie stać mnie na naprawę. Czy mogę domagać się jakiegoś odszkodowania od sprzedającego, prócz poniesienia kosztów naprawy z tego tytułu że auta od ponad roku nie mogę używać ? Pozdrawiam.
 • Odpowiedź: Najpierw niestety musi nastąpić rozstrzygnięcie w toczącej się sprawie.Jeśli Pan wygra można będzie dochodzić naprawienia szkód ale trzeba będzie to udowodnić =art.415K.c.

 • Pytanie: Witam. Co zrobić w sytuacji gdy syn ma długi i komornika nie jest zameldowany ani u matki ani u żony komornik nie ma jak ściągnąć długu i okazuję się że znalazł sposób ale cierpi na tym niewinna osoba. Okazało się bowiem że matka kilkadziesiąt lat temu tego syna zrobiła współwłaścicielem swojego konta i komornik zajął jej konto. Co może zrobić matka? Dodam że żadne środki pieniężne syna na jej konto nie wpływają komornik jej-jako właściciela konta- nie poinformował o zajęciu konta dowiedziała się wypłacając wypłatę. Nie wiem natomiast czy sam dłużnik-syn został poinformowany.I moje pytanie czy matka może zamknąć tamto konto na które wszedł komornik i otworzyć nowe np. w innym banku? Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.
 • Odpowiedź: Niestety nie do czasu twania zajęcia komorniczego.

 • Pytanie: Pytanie Mam z mężem podpisaną rozdzielność majątkową czy mąż może mi sprzedać połowę swojego domu w celu zmniejszenia ewentualnego zachowku wobec jego dzieci z pierwszego małzeństwa.
 • Odpowiedź: Tak może to zrobić to prawo właściciela.

 • Pytanie: Pytanie;darowałam siostrze połowę domu ,miała mnie spłacić ale pieniędzy nie widać i oni nawet nie chcą o tym słyszeć moja sytuacja mieszkaniowa jest tragiczna:mieszkam z mężem i synem u wuja w jednym pokoju.czy mogę cofnąć te darowiznę?proszę o pomoc
 • Odpowiedź: Musi się Pani zdecydować, bo jeśli to była darowizna to o jakiiej zapłacie jest mowa ,.?

 • Pytanie: Witam Z mezem planujemy rozwod. Mamy mieszkanie jako wspolny majatek warte ok 500 tys. Moj wklad na zakup byl 80 tys,na reszte byl brany kredyt ok 250 tys gdzie maz byl jedenym zywicielem rodziny,on go splacal. 4 lata przed splata kredytu dopiero podjelam sie jakiejkolwiek pracy. Czy w tym wypadku podzial majatku bedzie po pol,ze ktores z nas bedze siebie splac,lub sprzedane zostanie mieszkanie? Czy maz moze domac sie ze mieszkanie jest jego ze wzgledu to ze on mial tylko dochod i on splacal zaciagniety kredyt i utrzymywal cala rodzine?
 • Odpowiedź: Jeżeli zakup mieszkania nastąpił w sytuacji gdy mieliście Państwo wspólność ustawową małżeńską to podział powinien być po połowie.

 • Pytanie: Pytanie Proszę o udzielenie mi odpowied
 • Odpowiedź: j.w.

 • Pytanie: Pytanie dostałam rok temu, w drodze darowizny, mieszkanie od swojego ojczyma , chce je teraz sprzedać proszę o odpowiedz czy po śmierci ojczyma będę musiała zapłacić zachowek jego dzieciom z pierwszego małżeństwa (które nie utrzymują z nim kontaktu i wiem że nie są uwzględnione w testamencie) Bardzo dziekuję
 • Odpowiedź: Tak o ile nie zostały wydziedziczone.

 • Pytanie: Pytanie mój mąż chce przepisać mi w darowiznie 1/2 swojej nieruchomości (mamy rozdzielność majątkową), w testamencie cały majątek zapisał mi pomijając swoje dzieci z pierwszego małżeństwa gdyż nie utrzymują z nim kontaktu, czy po śmierci męża darowana mi połowa nieruchomości będzie doliczona do wyliczenia zachowku. Czy to prawda że po upływie 10 lat od otrzymania darowizny nie są one brane pod uwagę przy wyliczaniu zachowku. Bardzo dziękuję
 • Odpowiedź: Będzie wliczona do zachowku .Te 10 lat nie dotyczy spadkobierców ustawowych / w tym żony/

 • Pytanie: witam prosze o rade miałam na syna 250 zł alimentów cały czas podawałam do zasiłku rodzinnego 250 zł ojciec dziecka placił do rekipotem miałam 380 zł podwyzszone tez placił teraz mam400 zł z poczatku ojciec dziecka placił teraz od 3 miesiecy nie płaci boje sie jezeli podam go do komornika i potem złoze o alimenty do funduszu to oni sie dopatrza ze podawałam ze mam po 250 zł alimentó a mam juz 2 podwyzki jak to rozegrac ojciec dziecka placił mi do reki zadnych przelewow pokwitowan
 • Odpowiedź: Sprawa wymaga szczegółowej analizy.Radzimy zasięgnąć porady prawnika, któremu trzeba wyjaśnić szczegóły, okazując dokumentację.Koszt nie powinien przekroczyć 250 zł.

 • Pytanie: dzień dobry,mam dziecko przed ślubne,ja i moja była partnerka założyliśmy rodziny,jestem jedynym żywicielem rodziny,niedawno straciłem prace otrzymuje świadczenie dla bezrobotnych w wysokości 650zł. była partnerka oskarżyła mnie o podwyższenie alimentów na 500zł.Czy sąd miał prawo przyznać mi taką kwote?
 • Odpowiedź: Proszę Pana ,aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie trzebaby przejrzeć akta sprawy.

 • Pytanie: Pytanie chcę wydziedziczyć syna i jego dzieci jak mam to zrobić jak nie wiem ile ich jest , jak się nazywają i gdzie mieszkają( syn cały czas mieszka z innymi kobietami w różnych miastach i wiąż rodzą mu się kolejne dzieci ) co mam zrobić, czy bez danych osobowych jego dzieci mogę skutecznie ich wydziedziczyć.
 • Odpowiedź: Tak ale trzeba to zrobić w testamencie i należy podać przyczynę np. popełnienie na Pana szkodę przestępstwa.

 • Pytanie: 14 lat temu ojciec nie przyznal sie ze ma dzieci i przepisal majatek na chrzesnika czy po smierci ojca dzieciom przysluguje spadek?
 • Odpowiedź: Spadkobiercom ustawowym przusługuje zachowek.Jest to 1/2 wartości tego co przysługiwałoby z ustawy.

 • Pytanie: Pytanie: kto dziedziczy w pierwszej kategorii?
 • Odpowiedź: Żona /mąż/ i dzieci.

 • Pytanie: W 2009 roku wzięliśmy wspólnie z zoną kredyt hipoteczny w wysokości 140 tys. W 2010 roku zona podpisała umowę darowizny ze swoim ojcem, w której to umowie przelewał on kwotę w wysokości 900 zł tytułem darowizny na spłatę kredytu hipotecznego. Wpłat było już około 50. Kredyt hipoteczny opiewa na kwotę 215000 do spłaty z odsetkami. Na te chwile dostaliśmy rozwód za porozumieniem stron. W niedługim czasie żona będzie składać pozew o podział majątku. Oboje jesteśmy wspolkredytobiorcami. Wszystkie wpłaty dokonywane przez jej ojca były przelewane z jego osobistego konta na nasze wspólne konto przypisane do kredytu hipotecznego. Na nasze wspólne konto wpływały tylko i wyłącznie kwoty z tytułu wynagrodzenia za prace zony. Ja osobiście nigdy nie wpłacałem żadnej kwoty tytułem kredytu hipotecznego dlatego ze zawarliśmy ustna umowę razem z żoną ze ja spłacam inne kredyty które zaciągnęliśmy ( wspólnie oraz ja osobiście tylko na siebie ) wcześniej a ona będzie wpłacać ze swojej wypłaty na kredyt hipoteczny. Świadomie i z premedytacja ukrywała fakt wpłat przez ojca tytułem darowizn. Czy mogę żądać ksera umowy zawartej miedzy moja zona a jej ojcem. Czy można zastosować tu art. 286 § 1 kk, jeśli nie to, w jaki sposób można dochodzić swoich praw i udowodnić ze zona za moimi plecami jeszcze długo zanim zdecydowała się złożyć pozew rozwodowy próbowała razem z ojcem wpłynąć niekorzystnie na podział majątku, który będzie niedługo? Oboje jesteśmy wpisani w księdze wieczystej. Posiadamy również kredyt konsolidacyjny wzięty w trakcie małżeństwa w wysokości do spłaty 40 tys. W trakcie obsługi doszło już do przeterminowania tego kredytu, ale tutaj tez jej ojciec przelał kwotę 3200 zl tez tytułem darowizny na spłatę tego przeterminowania. Proszę o podpowiedz oraz nakreślenie sytuacji odnośnie darowizn dawanych przez jej ojca. Na te chwile przy podziale majątku zrzekam się mieszkania i chce zostawić go zonie. Jak zabezpieczyć się już na samej rozprawie przez tym, aby jeśli zona dostanie to mieszkanie żebym ja nie spłacał tego kredytu? Jak prawnie załatwić sprawę z bankiem o cesji kredytu wyłącznie na nią bądź z dodatkowym współkredytobiorcą ?Biorąc pod uwagę fakt ze mieszkanie będzie miała zona obawiam się ze może nie spłacać kredytu. Czy po wyroku sadowym przyznającym mieszkanie będę automatycznie wypisany z księgi wieczystej czy dopiero po mojej zgodzie niezależnie od wyroku sadowego? Jakie będę mieć prawa do tego mieszkania, jeśli przyzna je sad mojej byłej zonie? Jak wygląda sprawa z księgą wieczysta? Na te chwile, jeśli chodzi o mieszkanie jest ono w opłakanym stanie. Jest zagrzybione pozrywane tynki zaniedbane wszystko, co się w nim znajduje nie nadaje się do normalnego użytkowania. Jego cena rynkowa na pewno będzie o wiele mniejsza niż w momencie jego kupna. Jakie kroki prawne podjąć abym?: 1) Wypisał się z księgi wieczystej tylko i wyłącznie, jeśli kredyt hipoteczny zostanie przepisany na była zonę bądź na nią i kogoś z jej rodziny 2) Biorąc pod uwagę fakt ze na obecna chwile mieszkanie może być warte ok 110 000- 115 000 i fakt darowizn ojca, które zwiększyły majątek osobisty mojej byłej zony i na te chwile wynoszą, około 50 000 jeśli sad przyzna jej to mieszkanie czy zona będzie musiała zwrócić mi moja należną część? Licząc ok 30 tys. ( Jak się to wylicza dokładnie?) 3) Jakie kroki podjąć, aby udowodnić żonie ze z premedytacja jeszcze długo przed rozwodem próbowała wpłynąć niekorzystnie na podział majątku? Właśnie dzięki temu jestem najbardziej stratny, jeśli chodzi o podział a gdybym wiedział o tym fakcie sam osobiście spłacałbym ten kredyt. Było to świadome działanie z zamiarem nabycia większej części majątku przez żonę. Jakie kroki prawne i przepisy mogłyby mi pomóc wykluczyć wpłaty ojca, które zaliczają się do majątku osobistego zony? 4) Czy będzie właściwym posunięciem, jeśli złoże najpierw zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 286 kk a potem złoże pozew o podział majątku czy najpierw złożyć pozew i przesłuchać świadków na tej rozprawie? Żona zeznała na sprawie rozwodowej zakończonej porozumieniem stron, że podpisała umowę darowizny z ojcem. Dopiero w tym momencie dowiedziałem się, że coś takiego między nimi istniało. Ponadto po pytaniu mojego prawnika zeznała, że nie dostaje potwierdzeń wpłat od ojca z tego tytułu. Kiedy można powołać się na ten artykuł wtedy, kiedy będę już pokrzywdzony i sąd uwzględni wpłaty ojca co de facto zwiększało majątek osobisty zony? 5) Proszę również o szczegółowe opisanie pojęcia „mienie” w rozumieniu artykułu 286 kk ,które obejmuje wszelkie prawa majątkowe, rzeczowe i obligacyjne, w tym także usługi, świadczenia, zyski lub pożytki stanowiące majątek. Czy może mieć to odniesienie również w tej sprawie? Proszę o pełną ekspertyzę prawną z zaznaczeniem drogi prawnej jak postępować w tym opisanym przypadku, aby udowodnić winę zonie o celowym działaniu do pozbawienia mnie części majątku bądź wykluczeniu wpłat tytułem darowizny z naszego wspólnego majątku. Wiem ze sprawa jest dosyć skomplikowana, ale liczę na Państwa pełny profesjonalizm i rzetelna wiedzę w tym temacie.
 • Odpowiedź: Niestety takie zapytanie nie nadaje się do tego portalu.Prosze zasiegnąc porady prawnej.

 • Pytanie: Pytanie ojciec podarował aktem darowizny mieszkanie około 5-6lat temu w miedzy czasie narobił długów 1 czy komornik moze wejść na to mieszkanie 2 czy syn może teraz sprzedać to mieszkanie matce ,rodzice od 17 lat są po rozwodzie
 • Odpowiedź: Nie- komornik nie ma tytułu do obecnego własciciela.Syn może sprzedać nieruchomość małżonkowi rozwiedzionemu bez żadnych przyszłych problemów ze strony drugiego małżonka co do tej transakcji.

 • Pytanie: Witam! 20 lat temu kupilem z zona dzialke, pare lat pozniej rozwiedlismy sie ale z przyczyn osobistych nie zalozylem sprawy o podzial majatku.Bynajmniej polowa jest jej i polowa moja.Oplaty za podatki przychodza na mnie,15 lat sam to place.Ona jest za granica i ma to gdzies.W sumie chcialbym sprzedac ziemie ale bez ex zony nie moge, tak jak ona beze mnie,nie chce ona przyjechac,nawet jak wczesniej omowie z nia termin i juz mam potencjalnych klientow.Wjazd na ta dzialke mozliwy jest tylko w jednym miejsu nie ma mozliwosci sprzedania tylko polowy.Do podatku nie doklada nic.Prosze o porade
 • Odpowiedź: Jedyna rada to dokonanie podziału majatku.Należy rozważyć wniosek do Sądu /złożony przez Pana/Wtedy brak reakcji ze strony b/żony to jej problem.

 • Pytanie: 18-letni syn wystąpił samodzielnie o podwyższenie alimentów od swojego ojca. Przez ostatnie 15 lat wszystkie starania o utrzymanie i wychowanie dziecka ponosiła jego matka, ojciec nie uczestniczył w wychowaniu dziecka, oprócz płacenia niskich alimentów ściąganych przez Komornika. Przez 5 miesięcy procesu Sędzia twierdziła, że nie obchodzi jej sytuacja majątkowa i zarobkowa matki powoda bo sprawa tego nie dotyczy, obecnie nagle przed wydaniem wyroku nastąpiła zmiana Sędziego który skupił się wyłącznie na stopie życiowej i zarobkach matki powoda. Jednocześnie już dawno minął termin składania dowodów i wniosków po zarządzeniu pierwszej Sędzi (termin na ujawnienie dowodów), dlatego matka powoda nie może obecnie wykazać sytuacji w jakiej się znajduje, kondycji majątku i ponoszonych wydatków, a jedynie ma przedstawić stan posiadania i zarobki, chociaż wykazała w Sądzie, że od tego roku jest bezrobotna. Jakie są przesłanki do uchylenia tego zarządzenia Sądu skoro matka powoda nie jest stroną w sprawie? (korzystała z niej 1-wsza Sędzia). Bardzo dziekuję
 • Odpowiedź: Działanie sędzi mieści sie w procedurze w tego rodzaju postepowaniu.Należy poczekać na wyrok i po zapoznaniu sie z uzasadnieniem podjąc decyzje co dalej.Z wnioskiem o uzasadnienie należy wystąpić na piśmie w ciągu 7 dni od jego ogłoszenia.Po otrzymaniu uzasadnienia jest 14 dni na wniesienie apelacji.

 • Pytanie: dzień dobry. Czy osoba będąca członkiem związków zawodowych będąca jednocześnie członkiem komisji rewizyjnej podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem według obowiązującej ustawy o związkach zawodowych?czy tylko takiej ochronie podlega osoba wskazana imiennie w uchwale, którą przygotowuje zarząd związków. Wiem, że ustawa przed 1 lipca 2003r. chroniła taką osobę, ale czy obecna ustawa również chroni członka komisji rewizyjnej? dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Jeżeli ten związek jest reprezentatywny/zgodnie z ustawą o zwiazkach zawodowych/ to członek komisji rewizyjnej jest chroniony przed zwolnieniem.

 • Pytanie: PytanieWitam! Moj ojciec jest wlascicielem mieszkania. Niedawno przeszedl 2 udary mozgu, wszystko wskazuje na to, ze pozostanie osoba lezaca:-( Ja jestem jedyna corka, pracujaca za granica,matka nie zyje. Czy jesli tata dostanie miejsce w Domu Pomocy Spolecznej, trace wszelkie prawa do tego mieszkania? Czy sporzadzenie aktu darowizny tegoz mieszkania i podpisanie go przez ojca w obecnosci notariusza moze jeszcze temu zapobiec?
 • Odpowiedź: Dziedziczy Pani po ojcu z ustawy.To znaczy,że po śmierci otrzyma Pani prawo do majątku po ojcu.Trzeba złożyc wniosek do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku albo sporządzić akt poświadczenia dziedziczeniu u notariusza.

 • Pytanie: Moj chlopak ma dziecko ze swona byla dziewczyna ktora nie pozwala mu widywac sie z corka, nie informune go o chorobach dziecka, nie dopuszcza do jakiegokolwiek kontaktu.. Kamil-moj chlopak ma alimenty o wysokosci 300 zl. Teraz matka jego corki zalozyla mu sprawe o podwyzszenie alimentow do kwoty 600. I moje pytanie brzmi czy jesli nie daje mu prawa do widzen z dzieckiem to czy ma duza szanse na to ze wygra sprawe o podniesienie alimentow czy tez nie.. i jeszcze jedno pytanko czy mozna zalozyc jej sprawe za to ze zabrania kontaktow ojcu z dzieckiem.. dziekuje i czekam na jak najszybsza odpowiedz
 • Odpowiedź: Znaczenie w takiej sprawie/o podwyższenie alimentów/ będą miały przede wszystkim usprawiedliwione potrzeby dziecka i możliwości ojca. Jeżeli chodzi o możliwość widywania się z dzieckiem to można założyć taką sprawę do Sądu Rodzinnego i Nieletnich właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.

 • Pytanie: Witam! Mam 22 lata, ojciec płaci mi alimenty w wysokości 350 zł. Kiedy zostały one przysądzone, nie pracowałam, uczyłam się zaocznie. Od roku pracuję, mam umowę zlecenie. Umowa ta jest podpisywana zawsze tylko na miesiąc. Nadal studiuję zaocznie. Ojciec chce założyć mi sprawę o zwrot łącznej kwoty alimentów za okres od kiedy pracuję. Czy ma szansę na wygraną? Czy będę musiała zwrócić mu pieniądze? Czy ja powinna byłam zgłosić do sądu czy do komornika informacje, że pracuję?
 • Odpowiedź: Powinna Pani zgłosić di komornika fakt uzyskiwania dochodów.Co do szans ojca trzebaby poznać szczegóły.Jak wpłynie pozew zalecamy zatrudnić prawnika, a teraz należałoby pomyśleć o poradzie prawnej.

 • Pytanie: Dzień dobry.Co mogę zrobić w sytuacji kiedy pracownik dostał wypowiedzenie na 1/2 etat, i po miesięcznym okresie biegu wypowiedzenia dostaje uchwałę na której widnieje tylko ten jeden pracownik jako szczególnie chroniony(lista związkowa osób z utworzonego parę dni temu zarządu tylko członków administracji).Na uchwale okres ochronny obejmuje wcześniejszą datę ochrony, niż data utworzenia zarządu dopiero co z tego wynika, chyba, że na dokumentach utworzonego zarządu też widnieją wcześniejsze daty, niż było to zebranie na którym odbywały się wybory do tego zarządu. Nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi czy pracownik wyraża zgodę czy nie na 1/2 ponieważ kończy się akurat połowa tego okresu w czasie którego dostarczono mi uchwałę. Czy wypowiedzenie będzie trzeba cofnąć?jeśli nie czy będzie trzeba wypłacać pracownikowi pensję za 1/2 plus jakiś dodatek wyrównawczy, czyli w sumie jakby całą pensja tyle, że pracuje na pól. To już trzeci rok takiej sytuacji, ponieważ stanowisko zostało zlikwidowane, nie ma pracy dla tego pracownika,może siedzieć bezczynnie, a ja co rok dostaję tą osobę na listę chronioną i muszę wypłacać pensję.dziękuje.pozdrawiam
 • Odpowiedź: Wydaje się,że jest to osoba chroniona w oparciu o przepisy ustawy o związkach zawodowych.Jednak aby wypowiedzieć się ostatecznie konieczny byłby wgląd w dokumentację dotyczącą tego problemu.

 • Pytanie: Dzień dobry. dziękuje za poprzednie odpowiedzi dot.kwestii o jakie pytaliśmy.Jeszcze jedno pytanie odnośnie dodatku wyrównawczego.Mamy pracownika który widniał na liście chronionej związkowców(ochrona do marzec2013 do marzec b.r- 1rok, plus pól roku po okresie w uchwale, nie więcej niż rok-taki zapis w uchwale z ubiegłego roku.)Wypowiedzenie warunków pracy i płacy po reorganizacji zakładu z całego etatu na 1/2 pracownik dostał 1 kwietnia b.r.Związki zawodowe w piśmie wyraziły zgodę na przejście pracownika na 1/2etat.Teraz w maju dostaliśmy kolejną uchwałę na której widnieje ten pracownik na kolejny rok ochronny od IV. 2014/IV.2015 plus pół roku. Nasze pytanie czy wypłata dodatku wyrównawczego obejmie w tej sytuacji okres ochrony tej pierwszej uchwały, czy przedłuży się na tą otrzymaną już w trakcie wypowiedzenia i na kolejne w następnych latach? i tak na kolejne lata?jak sądzimy taka sytuacja będzie miała miejsce.Zmiany nastąpiły w trakcie reorganizacji, zostały polikwidowane stanowiska pracy (budżetówka),pracownik siedzi bezczynnie,nie ma dla niego pracy,wyraził zgodę na 1/2 bo będzie przychodził do pracy na 4godz. i brał całą pensję,inni pracownicy są pokrzywdzeni w tej sytuacji.Jak o tym mówią przepisy?
 • Odpowiedź: Obowiązuje w tym wypadku ochrona.

 • Pytanie: Gmina na stare mapy naniosła aktualne budynki wynikające z pomiarów w terenie.Wg. tych dokumentów twierdzą, że mój dom i garaż wchodzi na działkę sąsiada na 1 m. Działkę posiadam od 30 lat i granice zawsze były w tym miejscu. Jak budowałam dom sąsiad nie miał zastrzeżeń. Teraz jak zobaczył te mapy, nie zgadza się na ogrodzenie i mówi, że muszę wziąć geodetę. Moje pytanie brzmi, co będzie jeśli geodeta ustali granice na moją niekorzyść.Czy mogę wystąpić o zasiedzenie?, a jeśli tak to w którym momencie powinnam to zrobić.Albo co jeszcze mogę zrobić aby nie stracić ziemi wiele lat użytkowanej przeze mnie Jaka jest właściwa kolejność działań, aby później nie żałować, że to czy tamto mogłam zrobić wcześniej. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
 • Odpowiedź: Trzeba najpierw uzyskać ekspertyzę geodezyjną,a następnie dopasować do tej sytuacji działania prawne.

 • Pytanie: Mam29 lat jestem mezatka mam dwoje dzieci pewna gowniara rozpowiada na moj temat nie prawde ze mam kochanka i bogatego sponsora bo ladnie sie ubieram ludzie sie ze mnie smieja czuje sie pokrzywdzone tymi powumieniami. Bylam z nia po ludzku pogafac w obecnosci jej matki ale z nerwami zatrzasnela mi przed nosem drzwi przytrzaskujac dlon jak moge ja ukarac gdzie sie udac bylam na policji ale powiedzieli ze sie tym nie zajmuja prosze o porade
 • Odpowiedź: Niech Pani spróbuje złożyć pisemne doniesienie do Prokuratury z podaniem świadków i okoliczności na jakie mają składać zeznania.Proszę rozważy,c zatrudnienie prawnika.

 • Pytanie: Witam, chcę wynająć pokój mojemu koledze, który ma długi alimentacyjne, tj. płaci niepełne alimenty, bo go zwyczajnie na to nie stać. Obawiam się jednak sytuacji, gdy komornik zacznie go szukać. Kolega nie posiada żadnego majątku, żadnego samochody, żadnej nieruchomości, nie ma pracy. Komornik nie ma praktycznie czego mu zająć. Mogłabym mu zaoferować mieszkanie u mnie w zamian za drobne prace (typu palenie w piecu CO, odmalowanie mieszkania itp.) oraz za zwrot kosztów zużycia wody, prądu i gazu. Czy jeśli sporządzimy umowę, w której jasno określę, z czego w mieszkaniu może kolega korzystać, w co wyposażone jest mieszkanie w momencie, w którym podpisujemy umowę, to komornik nie będzie mógł połaszczyć się na MOJE rzeczy?
 • Odpowiedź: To dobry pomysł-jednak umowa powinna być dość precyzyjna,a trzeba też pamiętać,że najlepszym dowodem jest imienna faktura.Należy mieć na uwadze,że przedmiotem zajęcia może być też wierzytelność np z tytułu najmu.

 • Pytanie: Witam! Mam pytanie mój ojciec umarł i zrobił testament i przepisał do brata dom i całe gospodarstwo a mama ma dożywotnia opiekę. Czy ma prawo brat ja wymeldować jak ona nie przebywa w domu tylko jeździ miesiąc u jednego brata miesiąc u drugiego brata i to córki nieraz jedzie na 4 miesiące za granice. Z gory dziękuje za odpowiedz
 • Odpowiedź: Formalnie przy braku pobytu przez 6 m-cy można domagać się wymeldowania z urzędu,ale przy zapisie o dożywociu jest to działanie bezprzedmiotowe bowiem zaopisobierca będzie miał prawo domagać się ponownego zameldowania.

 • Pytanie: Pytanie:Czy zajmują się Państwo sprawami rozwodowymi?
 • Odpowiedź: Tak-prowadzimy takie sprawy.

 • Pytanie: test pytania
 • Odpowiedź: odpowiedż testowa

 • Pytanie: Pytanie mój zmarły w 2000 r mąż nie spłacił kredytu o którym ja nie wiedziałam spadek odrzuciłam ,zmieniłam adres i wyjechałam do innego miasta ,bank wystawił tytuł na mnie i sprzedał dług firmie windykacyjnej, która w 2013 uzyskała klauzulę wykonalności o której też nie wiedziałam bo nie otrzymywałam korespondencji . Obecnie jestem w nowym związku małżeńskim i otrzymałam na nowe nazwisko wezwanie od komornika , jakie ruchomości może zająć komornik gdy ja nic nie posiadam i nie pracuję ,a z obecnym mężem mam rozdzielność , po rozmowie z komornikiem stwierdził że go nie obchodzi to że nic nie wiedziałam o nakazie zapłaty wydanym na mnie a teraz jest za późno na odwołanie i muszę zapłacić. a jak nie to może nawet w obecności policji wejść do mieszkania i pozajmować ruchomości. Czy majątek mojego obecnego męża jest bezpieczny (dług wynosi ok. 1900 zł) Dziękuję
 • Odpowiedź: Jeżeli od początku Pani nowego związku macie Państwo rozdzielność to majątek męża jest bezpieczny ale kłopoty mogą być z udowodnieniem tego,że ruchomość zajęta przez komornika należy do męża.Tytuł ważny jest przez 10 lat ,a dług niewielki .Uważam ,że powinna Pani rozważyć zapłacenie go.

 • Pytanie: Pytanie Witam, mój brat dla potrzeb pracy potrzebował meldunek wiec go zameldowałam u siebie w mieszkaniu, on sam wynajmuje mieszkanie z kolegą. Na adres zameldowania przyszło pismo od komornika że on ma jakiś dług i że jak nie zapłaci to komornik zajmie jego ruchomości w miejscu zamieszkania. Moje pytanie dotyczy czy komornik może zająć jakieś moje ruchomości gdy by przyszedł szukając mojego brata w miejscu zameldowania, czy mogę być spokojna o swój majątek. Bardzo dziękuję za odpowiedź
 • Odpowiedź: Musi Pani mieć dowody zakupu ewentualnie zajętych ruchomości-to pozwoli unikną kłopotów.

 • Pytanie: witam, jestem 9 lat po rozwodzie,5 lat temu wykupiłem mieszkanie na właśnośc ,nie było podziału majatku,wczesniej płaciłem kredyt do spółdzielni zawarty w czynszu ,obecnie moja była zona nie żyje,zaznaczam że w tym mieszkaniu nie przebywała stale gdyż była poza granicami kraju,mamy 2 córki.Bardzo chciałbym wiedzieć jak wygląda w tej sytuacji podział spadu i jakie dokumenty i gdzie muszę pozałatwiac jednym słowem co mam zrobic żeby mieć własnośc?
 • Odpowiedź: Pisze Pan,że jest właścicielem,a więc nie wiemy o co chodzi.Do spadku po Panu dojdą córki z ustawy ,chyba że sporządzi Pan testament i inaczej rozporządzi majątkiem.

 • Pytanie: witam, czy jako członek sekretarz stowarzyszenia odpowiadam za długi bądź zobowiązania Stowarzyszenia (wpis do KRS), mającego osobowość prawną. Np. stowarzyszenie dostało dofinansowanie z UE na projekt pieniądze,co jeśli coś się stanie w trakcie realizacji i będzie trzeba zwrócić pieniądze?jestem osobą z prezesem podpisującą umowę o dofinansowanie. Każdy z 4 członków zarządu ma upoważnienie do podpisu, ale podpisuje prezes i sekretarz. Czy odpowiadam swoim majątkiem za ewentualne niespodziewane zobowiązania. dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Nie.Stowarzyszenie ma osobowość prawną na mocy ustawy o stowarzyszeniach i odpowiada swoim majątkiem.Odpowiedzialność członków zarządu w przypadku popełnienia przestępstwa na szkodę stowarzyszenia.

 • Pytanie: Pytanie Bardzo proszę o odpowiedź, czy Komornik, który prowadzi od 2008r. bezskuteczną egzekucję mojej renty alimentacyjnej może ograniczać swoje czynności do zajęcia wynagrodzenia dłużnika u jego pracodawcy, który nie odpowiada na dokonane zajęcia i do nakładania grzywny za nie realizowanie przez pracodawcę zajęć. Ostatnio Komornik wydał mi zaświadczenie o nie podejmowanych zajęciach , określił wielkość zaległości ( ok. 400 tys. zł) w celu wytoczenia powództwa cywilnego wobec pracodawcy o odszkodowanie.Dłużnik zatrudniony jest w sp. z o.o. , ktorej był prezesem obecnie jak ustalił Komornik , istnieje w systemie ubezoieczeń społecznych jako osoba zatrudniona w tej spółce , korzysta w samochodu BMW. Czy Komornik nie może dokonać zajęcia wynagrodzenia bezpośrednio w siedzibie tej firmy. Jakimi środkami prawnymi dysponuje Komornik w opisanej spprawie . Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Odpowiedź: Wydaje się że wytoczenie powództwa cywilnego to najlepsze rozwiązanie w opisanej sytuacji.

 • Pytanie: Witam, czy oświadczenie o wypowiedzeniu członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej będzie skuteczne? jeżeli jednym zdaniem napiszę, że rezygnuje z członka zarządu wspólnoty i rozniosę to wypowiedzenie wszystkim mieszkańcom?na jaki paragraf ustawy się powołać?dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam,
 • Odpowiedź: Ustawa o własności lokali nie reguluje takiej możliwości.Rozwiązania należy szukać w umowie zawartej przez właścicieli wyodrębnionych nieruchomości o ile będzie tam taka sytuacja uregulowana.

 • Pytanie: Pytanie:Czy możliwe jest otrzymanie alimentów w czasie sprawy o rozwód na dwoje dzieci 6 i 8 lat.
 • Odpowiedź: Tak.W trybie zabezpieczenia kosztów utrzymania rodziny.Są one zasądzane w kwocie zależnej od miesięcznych koniecznych wydatków rodziny.

 • Pytanie: Pytanie Bardzo proszę o informację jak mogę skutecznie wydziedzicić syna i jego dzieci. Otóż mój syn ma do mnie żal, że po śmierci męża ułozyłam sobie życie , cały czas ubliża mi i mojemu obecnemu mężowi , czasem dochodzi do rękoczynów, gdy dowiedział się że go wydziedziczę i cały majątek zapiszę córce, która nami się opiekuje i pomaga nam to grozi że i tak jego dzieci( o których nawet nie wiem jak się nazywają i ile ich jest.) będą dochodzić zachowku .Ja wraz z obecvnym mężem ciężko pracujemy a mój syn tylko śmieje się że to i tak będzie dla jego dzieci . Co mogę zrobić aby po mojej śmierci cały majątek przypadł córce i ona nie musiała wypłacać zachowku synowi i jego dzieciom.
 • Odpowiedź: Jeżeli syn dopuszcza się wobec Pani lub jej partnera czynów zabronionych/ np, ubliżanie,rękoczyny/ to należy to zgłaszać na Policje. Wtedy będzie kodeksowy powód do wydziedziczenie i na to należy się powołać np w testamencie.

 • Pytanie: Pytanie Dziękuję za odpowiedź , ale dalej nie wiem jak wydziedziczyć dzieci mojego syna , których jest coraz więcej . Jak wydziedziczę syna( mając podstawy ) to czy automatycznie dzieci jego będą pozbawione zachowku - jaki trzeba zrobić zpis, by po mojej śmierci córka nie musiała płacić zachowku dzieciom wydziedziczoneg brata.
 • Odpowiedź: W testamencie,który zawiera rozporządzenia testamentowe powinien znaleźć się zapis o wydziedziczeniu i podanie powodów takiej decyzji.Radzę sporządzić testament w formie notarialnej .

 • Pytanie: Pytanie Jaki jest termin przedawnienia tytułu wykonawczego-wyroku sądu
 • Odpowiedź: Ierrmin ten to 10 lat.

 • Pytanie: Jesli moj tata zmarl I zostalam ja mama I siostra lecz mama ma trojke dzieci z pierwszego malzenstwa to czy te dzieci takze dziedzicza cos w spadku po tacie.Zaznaczam ze majatek nalezal tylko do taty?jak rowniez dzieci te mialy biologicznego ojca ktory placil na nie alimenty.
 • Odpowiedź: Nie dziedziczą ,chyba że tato te dzieci przysposobił, gdyby tak się stało to one w świetle prawa byłyby traktowane jak dzieci naturalne i dziedziczyłyby z pozostałym rodzeństwem oraz żoną taty.

 • Pytanie: Witam.Mam sprawę o rozwód i sąd orzeknie winę po obu stronach i czy ja będę mogla złożyć wniosek o alimenty od byłego męża ja nie pracuję i jestem zarejestrowana w PUP.I jak mam to zrobić proszę mi pomóc.Z poważaniem i pozdrowieniami.
 • Odpowiedź: Alimentów może domagać się tylko stona niewinna rozkładu pożycia od wyłącznie winnej tego rozkładu.Niestety nie możemy Pani pomóc.

 • Pytanie: czy odsiadujac wyrok pol roku za przestepstwo gospodarcze lub alimenty czas spendzony w areszcie jest zaliczony jako czesciowa splata dlugu czy wychodzac musze splacic calosc?
 • Odpowiedź: Niestety trzeba spłacić całość, chyba że odsiaduje Pan niezapłaconą grzywnę.

 • Pytanie: Piszę w sprawie koleżanki. Moja koleżanka rozwiodła się z mężem. Był wojskowym i płacił jej alimenty po rozwodzie. Zmarł. Do kiedy będzie dostawała te alimenty? Do końca życia czy krócej? Dziękuję za informacje
 • Odpowiedź: Niestety nie będzie ich dostawała bo w wyroku mąż był zobowiązany do ich płacenia, a skoro zmarł to brak osoby zobowiazanej do wykonywania tego obowiązku.

 • Pytanie: Pytanie Moja córka jest głównym najemcą lokalu TBS-u mieszka w nim z synem i konkubentem (on ma stały meldunek) .Czy ktoś może zmusić córkę do zameldowania nieletniego dziecka konkubenta,które do chwili obecnej przebywało z matką za granicą.Układa się im bardzo źle.Córka boi się,że będzie musiała wyprowadzić się i wynajmować mieszkanie,gdyż w chwili obecnej ,ma poważne problemy z dogadaniem się z konkubentem,który ją wyzywa i poniża nie licząc się z obecnością jej dziecka.
 • Odpowiedź: Zameldowanie zależy od woli głównego lokatora i nikt nie może go zmusić do zameldowania kogokolwiek.Radzę sprawę zgłosić nz Policję i założyć tzw. niebieską kartę wtedy córka będzie chronina przed agresją męża.

 • Pytanie: Prawdopodobnie zostałam wydziedziczona nie utrzymuje kontaktu z rodzicami od 8 lat powodem są kłótnie i fakt ze zostałam wyrzucona wraz z mężem i pół rocznym dzieckiem z domu Cały spadek otrzymała siostra ( 2 dzieci + nieślubny facet) Czy mam ja lub moja córka jakieś prawa do spadku lub pochówku z góry dziękuje za odpowiedz
 • Odpowiedź: Jeżeli wydziedziczenie było skuteczne to niestety nie ma Pani żadnych praw ani do spadku ani do zachowku.

 • Pytanie: witam, od 1wrześ.planowana jest podwyżka dla wszystkich pracowników(budżetówka)administracja -obsługa, ja jestem w 7,5 mies.ciąży przebywam na zwolnieniu lekarskim od 2 tyg.Do 7-go mies.nie przebywałam na zwolnieniu lekarskim, dopiero teraz.Czy będąc na zwolnieniu lekarskim należy mi się aneks umowy z podwyżką? czy zostanę pominięta w podwyżkach, ponieważ zostając na zwolnieniu do urodzenia przejdę następnie na urlop macierzyński. Pensje mamy zamrożone od 2009, szkoda byłoby nie skorzystać. Nie wiem czy prawnie mi się taka podwyżka należy w przypadku takiej sytuacji. dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Zapewne takie zwolnienie o jakim Pani pisze powoduje zachowanie wszelkich uprawnień.

 • Pytanie: czy nalezy mi sie zachowek jesli moj ojciec oddal w darowiznie dom dla siostry i szwagra w darowiznie zaznaczyl dozywotnie zamieszkanie
 • Odpowiedź: Proszę jaśniej sformuować pytanie!

 • Pytanie: Witam Mieszkań w Anglii i mam pytanie odnośnie prawa angielskiego . Moj kolega miał sprzeczkę ze swoją żona i uderzył ja raz w twarz ta zadzwoniła na policję i nawymyśla głupot policja go zamknęła i po 24 godzinach wypuściła z zakazem zbliżania sie do niej. Teraz czeka na sprawę ale to jie koniec . Pare dni temu jego żona zadzwoniła ze chce aby sie dziećmi bo ona chce isc na imprezę i w tej chwili zadzwoniła na policję ponownie ze on złamał zakaz. Co mu teraz grozi. Z góry dziekuje za odpowiedz
 • Odpowiedź: Niestety nie zajmujemy się prawem angielskim.

 • Pytanie: Jestesmy starszym malzenstwem ,mamy jedynego syna ktorego zona nie utrzymuje z nami zadnych stosunkow nie zyczy sobie naszch i dzieci syna z pierszego malzenstwa wizyt w ich domu. Chcielibysmy spisac testamenty wzajemne by dopiero po smierci drugiego byl podzial majatku wg. uznania. Czy spisanie takich testamentow u notariusza jest zgodne z prawem i jest prawomocne. Serdecznie dziekuje za porade
 • Odpowiedź: Tak spisanie takich testamentów jest zgodne z prawem i w Państwa sytuacji jak najbardziej wskazanym.Powodzenia!

 • Pytanie: Witam, Zamierzam sprzedac 2 działki rolne i 1 budowlano-rolną. Czy zapłacę podatek od sprzedaży, jeżeli 3 sierpnia 2010 r. nabyłam współwłasnośc wówczas 1 działki składającej się z obecnych 3 działek. W 2013r. zniosłam współwłasnosc tej działki i podzieliłam ją na 3 działki. Jeżeli zapłacę to ile on wyniesie % od sprzedaży? dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Nasza kancelaria niestety nie zajmuje się prawem podatkowym.

 • Pytanie: mam pytanie;sprawa dotyczy spadku po ojcu domu z 2008 roku dla 2 corek ale matka upomiała sie o podział majatku po rozwodzie z ojcem 77rok dopiero teraz.Sedzina polaczyła te dwie sprawy ;spadek i podzial majatku.Matka otrzymała połowe nieruchosci wyrokiem sadu .przepisała umowa dozywocie jednej córce i stad druga córka ma spłacic pierwsza 87tys zł.druga córka zada od matki nakladów na nieruchomosc ktore poniósł ojciec jest to kwota 55tys.zł.skoro matka przekazała siostrze dozywociem swoja czesc -mysle ze od 87 tys-55tys =32 tys bede miec do splaty siostrze.czy tak jest wedlug prawa?
 • Odpowiedź: Tak ta druga córka może się domagać spłaty od tej ,która otrzymała darowiznę.Jednak aby być pewnym należałoby zapoznać się z całymi aktami sprawy.

 • Pytanie: czy jak matka przepisała swoja nieruchomosc jednej corce umowa dozywocia a nie rozliczyła sie z druga córka to czy ta pierwsza córka przyjmuje darowizne dozywocia wraz z dlugami?
 • Odpowiedź: Pytanie jest niezrozumiałe.Proszę o jasne sformułowanie pytania.

 • Pytanie: Pytanie witam mam durzy problem niewiem jak napisać pismo do firmy kredytowej Aasa spółka s.a. jakaś osoba wzieła namnie w tej firmy kredyt w grudniu 2015 roku w wysokości 2.000 zl zgłosiłam to na policje i dotej pory nic ta firma wpisala mnie do big niewiem co dalej bardzo prosze o pomoc państwa
 • Odpowiedź: Proszę Pani pismo napisze Pani każda kancelaria prawna ale przedtem musi zapoznać się ze stanem prawnym.Koszt nie powinien przekroczyć 100 zł.

 • Pytanie: Pytaniemam pytanie ;mamdlug i miesz wlasnosciowe 28 m kiedy grozi mi eksmisja czy moga zabrac przlke jak mam zlamany bark mam dosc lecze sie u psychologa -po nowotworze i innych chorobach nie moge znalezc pracy zyje za 900 zl -w 3 osoby
 • Odpowiedź: Jeżeli są długi to zawsze trzeba się liczyć z egzekucją skierowaną do mieszkania.Jak sprawa znajdzie się u komornika to trzeba próbować się dogadywać tak z komornikiem jak i z wierzycielem.Starać wywiązywać się z ugody.Deklarować kwoty możliwe do spłaty i płacić.

 • Pytanie: Mezczyzna odziedziczyl czesc duzej dzialki w polsce po zmarlej matce, ktora byla polka i mieszkala w USA. On jest obywatelem amerykanskim tam urodzony. Teraz jest wspolwlascicielem tej ziemi wraz z ojcem, ktory jest polakiem. Mieszkaja dalej w USA. Chca sprzedac ta dzialke ale powiedziano mu ze nie moze sprzedac swojej czesci bo nie jest obywatelem polski. On nigdy nie bedzie mieszkal w polsce i niepotrzebne mu obywatelstwo polskie. W jaki sposob mozna zalatwic ta sprawe. Dziekuje.
 • Odpowiedź: Nie wiem kiedy nastąpiło otwarcie spadku bo przepisy o ziemi uległy zmianie i teraz obcokrajowiec może dziedziczyć ziemię -bez znaczenia jest -gdzie mieszka.

 • Pytanie: witam,po zmarłej mamie zostało mieszkanie własnościowe.Nie ma testamentu,tylko dziedziczymy z bratem po połowie.Brat z żoną mieszkali kiedyś z mamą, ale wyprowadzili się do mieszkania komunalnego.Zostawili jednak swojego dorosłego syna zameldowanego na pobyt stały,mieszkał z mamą do śmierci.Teraz ja chcę,żeby podzielić wspólnie majątek z bratem tzn.najlepszym wyjściem byłoby sprzedać i podzielić pieniądze na pół ze sprzedaży mieszkania.Ale co z synem brata,jeżeli nie chce się wyprowadzić jak mam domagać się połowy swojej odziedziczonej części?dziękuje za odpowiedz.
 • Odpowiedź: Jak już przeprowadzicie Państwo sprawę działu spadku/przy zgodzie z bratem możecie to zrobić u notariusza//ten kto stanie się właścicielem złoży wniosek o wymeldowanie bratanka/siostrzeńca i sprzeda mieszkanie.

 • Pytanie: Dzień dobry, Mój tata chce przeprowadzić sądowy podział spadku po swoim ojcu wraz ze zniesieniem współwłasności odrazu. Jest pięciu spadkobierców , niestety nie ma zgody na polubowny podział, dlatego to tata sam złoży wniosek do sądu. Do spadku wchodzi dom i ok. 6ha. Wiemy, że opłata wyniesie w tym wypadku 1 tysiąc zł składając taki wniosek i to mój tata poniesie ten koszt. We wniosku będziemy wnioskować o przyznanie nam jednej z działek. Moje pytanie, a co z pozostałymi kosztami w przypadku np. że sąd powoła jakichś biegłych do wyceny majątku, czy tylko mój tata będzie musiał ponieść wszystkie te koszty skoro żaden ze spadkobierców nie złoży z nim wniosku. Czy jest jakiś określony limit kwotowy tych kosztów jakie można przeznaczyć na biegłych sądowych czy innych kosztów jakie sąd w trakcie takiej sprawy może nałożyć na wnioskodawce.
 • Odpowiedź: Sąd przyjmując wniosek o powołanie biegłego ustala zaliczkę najczęściej kilkaset złotową i płaci go wnioskodawca / chyba ,że wykaże ,iż go na to nie stać/. na koniec wszystkie koszty Sąd dzieli między strony postępowania. Radzę zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnego pełnomocnika bowiem skutki działu spadku są po uprawomocnieniu się trwałe i jakieś błędy w trakcie procesu będą się mścić latami.

 • Pytanie: Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umów bankowych?
 • Odpowiedź: Podstawowy to 3 lata ale inny może wynikać z treści umowy bankowej.

 • Pytanie: Witam,złożyłam skargę na działania wójta w sprawie braku przejazdu między moją posesją, a sąsiada, ponieważ nie były podejmowane żadne działania w mojej sprawie. Skarga rozpatrywana była na sesji rady. Została odrzucona i uznana za bezzasadną, co przyjęłam spokojnie i do wiadomości.Jednak kiedy odczytałam ukazany protokół radny i sołtys mojej wsi nazywa mnie konfliktową i złośliwą , a przewodniczący Komisji Rewizyjnej , który opiniował rozpatrzenie skargi i wydaje mi się,że powinien być bezstronny wypowiada się na sesji publicznie cytuje"... jest to czysta złośliwość państwa (tu inicjały mojego nazwiska i imienia), aby chcieć przesunięcia ogrodzenia sąsiada, ponieważ to skarżąca może przesunąć swoją bramę..."Wszędzie są tylko moje inicjały, ale wszyscy wiedzą, że chodzi to właśnie o mnie, nie trudno się domyślić skoro to rady i sołtys mojej wsi. Moje pytanie czy takie zachowanie i nazywanie mnie w ten sposób publicznie w trakcie sesji rady nosi znamiona naruszenia mojego dobra osobistego,imienia,czy zniesławienia? mogę żądać publicznych przeprosin w tej kwestii od tych trzech osób , ewentualnie w przypadku braku wystąpienia na drogę sądową?
 • Odpowiedź: Przeprosin może Pani żądać inna sprawa czy spełnią się Pani oczekiwania w tej mierze.Co do Sądu to jesteśmy sceptyczni gdyż te sformułowania mogą być co najwyżej niesłuszne ale chyba nie mogą być uznane za obraźliwe!

Porady Prawne

Jeśli potrzebujesz darmowej porady prawnej, zadaj pytanie wypełniając formularz. Postaramy się odpowiedzieć w miarę możliwości jak najszybciej.

formularz